Kolejna książka Kinga trafi na ekrany. Opowieść o chorej ambicji zżerającej od środka

2 min. czytania
Aktualizacja 25.09.2025
25.09.2025 14:28
Zareaguj Reakcja
---- ----

Powstanie kolejna filmowa adaptacja opowiadania Stephena Kinga. Filmowcy przeniosą na ekran nowelę „Szczur” z 2020 roku. Pracę nad projektem prowadzi meksykańsko-amerykański zespół produkcyjny. Producentem jest współpracownik Roberta Eggersa.

"Szczur" Stephena Kinga trafi na ekrany
fot. Shutterstock
--1-- ----
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie dzieło Stephena Kinga zostanie adaptowane w filmie?
  • Kto będzie odpowiedzialny za reżyserię nowej adaptacji Kinga?
  • O czym opowiada nowela „Szczur” Stephena Kinga?
  • Które inne adaptacje Kinga cieszą się popularnością?

Proza Stephena Kinga doczeka się kolejnej adaptacji. Jak poinformował serwis Deadline, w środę 24 września, na ekrany trafi filmowa wersja noweli „Szczur”. Adaptacją opowiadania ma zająć się meksykańsko-amerykański zespół produkcyjny. Za reżyserię odpowie Isaac Ezban („Parvulos”, „Zły urok”), a scenariuszem zajmie się Jeff Howard („Nawiedzony dom na wzgórzu”). Producentem projektu jest Jay Van Hoy, współpracownik Roberta Eggersa („Nosferatu”, „Lighthouse”, „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii”).

Szczegóły dotyczące filmu nie zostały jeszcze ujawnione. Nie wiadomo, czy film trafi do kin, czy priorytetem będą platformy streamingowe. O czym będzie ta opowieść?

Redakcja poleca

Nowa adaptacja opowiadania Kinga. O czym jest „Szczur”?

„Szczur” to nowela Kinga z 2020 roku. Weszła ona w skład zbioru „Jest krew”, wydanego w tym samym roku. Fabuła tekstu skupia się na postaci Drew Larsona, aspirującego pisarza, którego od środka zżera ambicja. Po cyklu niepowodzeń bohater wyjeżdża do chatki położonej w środku lasu. Tam chce skupić się na tworzeniu debiutanckiej powieści. W wyniku burzy zostaje odcięty od świata, a władzę nad jego ciałem i świadomością zaczyna przejmować choroba. Nagle do domu Larsona przychodzi niespodziewany gość, który obiecuje mu pozbyć się wszystkich problemów. W zamian żąda jednak wysokiej ceny.

Adaptacje prozy Stephena Kinga od lat cieszą się ogromną popularnością wśród kinomanów, a  szczególnie upodobanymi przez polskich widzów są: „Skazani na Shawshank”, „Zielona mila” oraz „Lśnienie”. Z tekstami pisarza pracowali m.in. Stanley Kubrick, Brian De Palma, Rob Reiner czy Frank Darabont. Ich filmowe adaptacje dzieł mistrza, trwale zapisały się w historii światowego kina.  

Nie przegap

Źródło: CHILLIZET / Deadline / Filmweb