Na antenie:

W Skandynawii kochają kawę. Na jednego mieszkańca przypada 12 kg ziaren kawy rocznie

3 min. czytania
05.02.2024 15:00
Zareaguj Reakcja

Każdego dnia na świecie wypija się średnio 2,25 mld filiżanek kawy. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez małej czarnej. Picie kawy jest dla wielu osób nie tylko codziennym rytuałem, ale też sposobem na zyskanie energii na początku dnia. W niektórych krajach słynny napój z kofeiną wypija się w ogromnych ilościach. Wbrew pozorom nie przodują w tej kategorii Włosi czy Austriacy. 

W tym kraju piją najwięcej kawy na świecie
fot. Shutterstock

Kawa jest bez wątpienia jednym z ulubionych napojów na świecie. Co roku wypija się około 400 miliardów filiżanek. Nie ma innego bezalkoholowego napoju, który cieszyłby się aż tak dużą popularnością. Jedni piją kawę tylko dla smaku, inni dla jego właściwości pobudzających, a jeszcze inni dlatego, że to dla nich codzienny rytuał. "Mała czarna" świetnie sprawdza się też podczas przerwy w pracy czy spotkań towarzyskich w kawiarni.

Kawa może być też swoistą tradycją kulturową, czego najlepszym przykładem są Włochy. Bez względu na motyw, stała się nieodłącznym elementem życia wielu osób. 

Redakcja poleca

Początki kawy na świecie

Powszechnie uznaje się, że kawa pochodzi z Etiopii. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od Kaffy – nazwy miasta i regionu, gdzie do dzisiaj uprawiany jest kawowiec. Wiadomo, że jego owoce znano w tym kraju już ponad 2000 lat temu. Jednak kawę jako napój odkryto później, prawdopodobnie ok. XVIII – XIV wieku w Jemenie, gdzie kawowiec został sprowadzony przez kupców. W XV wieku w krajach arabskich (m.in. Turcji, Syrii, Arabii Saudyjskiej) zaczęły zdobywać popularność miejsca, w których można było napić się kawy.

Do Europy moda ta przybyła w XVI wieku. Z kolei do Polski kawa dotarła pod koniec XVII stulecia. Zawdzięczamy ją bitwie pod Wiedniem i Janowi III Sobieskiemu - to właśnie w tym czasie ziarna kawy znaleziono w tureckim obozie.

Obecnie kawa uprawiana jest w ponad 70 krajach tropikalnych i cieszy się popularnością na całym globie. Jest drugim po ropie naftowej najczęściej eksportowanym towarem na świecie. Największymi producentami kawy na świecie są Brazylia, Wietnam i Kolumbia. A gdzie pije się najwięcej kawy?

W Skandynawii piją najwięcej kawy na świecie

Wbrew pozorom najwięcej kawy nie wypijają Włosi czy Austriacy. Najwięcej kawy piją... mieszkańcy Skandynawii. To oni są liderami zestawieniu rocznego spożycia kawy na jednego mieszkańca. Według informacji opublikowanych przez Międzynarodową Organizację Kawy (International Coffee Organization) największym na świecie konsumentem tego napoju w przeliczeniu na obywatela jest Finlandia - rocznie to około 12 kg ziaren kawy. Przeciętny Fin wypija prawie cztery filiżanki dziennie. Kawa jest tak popularna w Finlandii, że pracownicy mają tam prawny obowiązek dwóch 10-minutowych przerw kawowych.

Drugą pozycję w tym zestawieniu zajmuje Norwegia. Na jednego mieszkańca przypada średnio 12,9 kg kawy rocznie. Kawiarnie są popularne w Norwegii przede wszystkim jak miejsce spotkań towarzyskich, a nie spotkań biznesowych czy wyjść na drinka.

Trzecie miejsce trafiło do Islandii. Kawa od dawna jest najważniejszym "napojem towarzyskim" w tym kraju. Mieszkańcy spożywają tam 9 kg ziaren kawy rocznie. Wysoko na liście są również Duńczycy (8,4 kg kawy na mieszkańca). Podobnie jak w innych krajach Skandynawii, w Danii kawa tradycyjnie podawana jest do każdego posiłku, co przekłada się na średnią 1,46 filiżanki kawy na osobę. 

W pierwszej piątce, jeśli chodzi o ilość spożywanej kawy na świecie, jest Holandia. W tym przypadku to 8,4 kg ziaren rocznie na osobę. Dalej na liście są Szwecja (8,2 kg), Szwajcaria (7,9 kg), Belgia (6,8 kg), Luksemburg (6,5 kg) i Kanada (6,5 kg). 

A jak wypada nasz kraj? Rocznie Polak wypija średnio kawę z około 3 kg ziaren. To oznacza, że nie należymy do światowej czołówki, jeśli chodzi o spożycie kawy. Mimo wszystko niemal 3/4 naszych rodaków pije kawę codziennie. Prawie połowa dorosłych osób, robi to więcej niż raz na dzień. Ponad 80 proc. osób sięga po nią regularnie.

Redakcja poleca

Źródło: CHILLIZET/worldpopulationreview.com