Na antenie:

Chcesz spędzić walentynki za granicą? Oto 6 najbardziej romantycznych miast w Europie

3 min. czytania
12.02.2024 10:04
Zareaguj Reakcja

Podróże są doskonałą okazją do tego, aby spędzić wyjątkowy czas z ukochaną osobą. Chociaż tak naprawdę niemal każda wycieczka może być romantyczna, istnieją miejsca, które zakochani szczególnie sobie upodobali. Podpowiadamy, dokąd najlepiej zaplanować wyjazd z okazji walentynek i nie tylko. Bo przecież każda okazja jest dobra, aby celebrować swój związek.

Walentynki za granicą
fot. Shutterstock

Często mówi się, że „nieważne gdzie, ważne z kim”. A gdyby tak poszukać miejsc, które szczególnie sprzyjają atmosferze miłości? Z myślą o zakochanych przygotowaliśmy listę najbardziej romantycznych miejsc w Europie. Znajdują się one zaledwie kilka godzin lotu od Polski.

Rzym

Każdy, kto chociaż raz był w Rzymie, z pewnością miał okazję poczuć niesamowity klimat tego miasta. Zresztą stolica Włoch wielokrotnie trafiała do międzynarodowych zestawień najbardziej romantycznych miast w Europie.

Rzym na walentynki
fot. Shutterstock

Koniecznie trzeba przejść się pod Koloseum, odwiedzić Piazza Navona, Schody Hiszpańskie oraz Fontannę di Trevi. Zakochani powinni przespacerować się też Via Margutta, która nazywana jest mekką artystów. To przepiękna wąska uliczka z kolorowymi kamieniczkami porośniętymi bluszczem i wypełniona licznymi galeriami sztuki. Miejsce to nie jest szczególnie oblegane przez turystów, co pozwala na spokojny spacer. Rzym kojarzy się też z komedią romantyczną „Rzymskie wakacje”, w której główną rolę zagrali Audrey Hepburn i Gregory Peck. Można wybrać się w podróż śladami bohaterów tej kultowej produkcji. 

Redakcja poleca

Paryż

Na liście najbardziej romantycznych miast w Europie nie mogło zabraknąć Paryża. Sami mieszkańcy nazywają stolicę Francji "La cite de l’amour", czyli miastem miłości. Pary mają tutaj ogromny wybór atrakcji. Świetnym pomysłem będzie długi spacer po Montmartre, klimatycznej i artystycznej dzielnicy Paryża. Warto wspiąć się również stromymi alejkami na wzgórze Montmartre, usiąść na ławeczce i podziwiać niezwykłą panoramę miasta.

Paryż na walentynki
fot. Shutterstock

Nie można pominąć też wieży Eiffla. Cześć zakochanych spaceruje w okolicy kultowej atrakcji, inni decydują się na wjazd na taras widokowy. Trzeba jednak przygotować się na spore tłumy! Na wieczór dobrym pomysłem może być romantyczna kolacja lub rejs po Sekwanie.

Praga

„Raj dla romantyków” – tak mówi się o Pradze. O tym, że rzeczywiście tak jest, można przekonać się podczas spaceru klimatycznymi zaułkami miasta, rejsu łodzią po Wełtawie czy spotkaniu w jednej z romantycznych kawiarenek. Nie można pominąć też Starego Miasta Pragi wyróżniającego się barwną architekturą i niesamowitą atmosferą.

Czechy na walentynki
fot. Shutterstock

Szczególnie obleganym miejscem w Dniu Świętego Walentego jest też Most Karola, gdzie zakochani przypinają kłódki na dowód swojej miłości. Ci, którzy chcą sobie dodatkowo osłodzić sobie walentynkowy czas, powinni wybrać się do muzeum czekolady (Choco-Story, Chocolate Museum).

Wenecja

Europejskim miastem, które pary szczególnie sobie upodobały w walentynki, jest Wenecja. Nie ma się czemu dziwić, bo to włoskie miasteczko oferuje wiele niezwykłych atrakcji. Romantyczna przejażdżka gondolą po Canal Grande, spacer po weneckich mostach zawieszonych nad kanałami, zwiedzanie placu św. Marka i podziwianie architektury wpisanej na listę UNESCO. Nie można zapomnieć też o kolacji przy fantastycznej włoskiej kuchni i tamtejszym winie.

Wenecja na walentynki
fot. Shutterstock

Włochy to zresztą najbardziej walentynkowy kraj w Europie. To właśnie tutaj, sumując statystyki Wenecji i Rzymu, statystycznie ludzie najczęściej mówią sobie „kocham cię” (włoskie ti amo).

Lizbona

W minionym roku to właśnie Lizbona została uznana za najbardziej romantyczne miasto w Europie. Dane, zebrane na portalu TripAdvisor, wskazały, że stolica Portugalii ma 588 romantycznych restauracji i 152 romantyczne hotele. Wybór miejsc noclegowych i gastronomicznych dla par jest więc tutaj ogromny.

Lizbona na walentynki
fot. Shutterstock

Spacerując wąskimi uliczkami dzielnicy Alfama, zakochani mogą podziwiać kolorową architekturę i zawitać do romantycznych knajpek serwujących tradycyjną kuchnię Portugalii. O zachodzie słońca zamek św. Jerzego zaoferuje malownicze widoki na miasto, tworząc idealny klimat dla par. Warto odwiedzić też Bairro Alto, czyli artystyczną dzielnicę Lizbony, położoną na wzgórzu. Miejsce to ożywa dopiero wieczorem, kiedy otwierane są liczne bary, kluby, butiki czy nocne księgarnie.

Wiedeń

Wiedeń jest idealnym pomysłem na romantyczny city break w Europie. Atrakcji tutaj nie brakuje. Obowiązkowym punktem pobytu w Wiedniu powinien być spacer wzdłuż brzegów Dunaju. Wieczorna sceneria prezentuje się szczególnie pięknie. Warto przejść się również po Innere Stadt – starej części miasta, którą tworzą szerokie ulice z okazałymi, głównie XIX-wiecznymi kamienicami. W pobliżu znajdują się przepiękne ogrody Volksgarten.

Wiedeń na walentynki
fot. Shutterstock

Pobyt w stolicy Austrii w walentynki można wzbogacić wizytą w Operze Wiedeńskiej. Zwieńczeniem romantycznego pobytu we dwoje będzie wieczór w jednej z kawiarenek i skosztowanie popularnego tortu Sachera.

Redakcja poleca

Źródło: CHILLIZET