Na antenie:

"Japonia u progu nowoczesności utrwalona w fotografii". Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza

2 min. czytania
22.01.2024 10:59
Zareaguj Reakcja

Japończycy na fotografiach przełomu XIX i XX w. – te wyjątkowe zdjęcia można zobaczyć w ramach wystawy „Japonia u progu nowoczesności utrwalona w fotografii”. Wystawa organizowana jest przez Muzeum Narodowe w Krakowie, a można ją zobaczyć w Kamienicy Szołajskich. 

Japonia u progu nowoczesności
fot. materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie/ Portret czterech kobiet ukazujący typ uczesania i wiązań pasów obi, fotograf nieznany, 1880-1900, odbitka albuminowa, kolorowanie

Kimona, narzutki haori oraz uzupełniające je akcesoria zobaczymy na fotografiach z przełomu XIX i XX wieku pokazywanych w ramach wystawy „Japonia u progu nowoczesności utrwalona w fotografii”. Jest ona organizowana w Kamienicy Szołajskich przez Muzeum Narodowe w Krakowie i można ją oglądać do 29 marca 2024 r.

Pokazane na wystawie zdjęcia kształtowały wyobrażenie o Japonii wśród odbiorców z Europy i Ameryki. Przybliżają one historię, symbolikę tradycyjnych japońskich strojów, a także rozwój japońskiej myśli projektowej i procesów modernizacyjnych, którym ona podlegała na przełomie XIX i XX wieku, ale nie tylko. Dzięki tym zdjęciom dowiemy się też wiele na temat rozwoju fotografii w Japonii, m.in. sposobów jej przechowywania, dystrybuowania i sygnowania oraz nadawania koloru monochromatycznym obrazom.

Fotografia zawitała do Japonii jako techniczna nowinka w latach 50. XIX wieku, jednak jej zdecydowany rozwój nastąpił wraz z przybyciem cudzoziemców zajmujących się nią profesjonalnie. Japończycy zainteresowani nowym rzemiosłem, zaznajamiali się z procesami fotograficznymi pod kierunkiem obcokrajowców, przejmowali również od swoich nauczycieli zewnętrzną perspektywę postrzegania rodzimego kraju. W ten sposób powstawały fotografie na styku romantycznych, lecz jednowymiarowych wyobrażeń.

"Ujęcia te znacząco mitologizowały tradycyjną kulturę kraju, zaś w mniejszym stopniu skupiały się na transformacji i modernizacji, czyli na czynnikach kształtujących dynamiczne zmiany, którym podlegała Japonia z przełomu wieków. Jednoaspektowość fotograficznych kadrów wynikała też z potrzeb dyktowanych przez rynki zbytu tego typu fotografii, które zebrane w albumach trafiały do Europy i Ameryki. Funkcjonowały tam jako pamiątki z dalekiego, odmiennego kulturowo kraju, wpisując się w obowiązujące o nim wyobrażenia i trafiając w ówczesne gusta tamtejszych odbiorców" – czytamy w materiałach prasowych przygotowanych przez kuratorów wystawy.

Wystawa organizowana jest w ramach cyklu „Japonia u progu nowoczesności. Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. XX wieku na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie”. To jej finalna odsłona.

Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie