Zastrzyki antykoncepcyjne - dla kogo są szczególnie polecane?

Sylwia Bagińska 16.05.2018
Zastrzyki antykoncepcyjne
Fotografia: shutterstock

Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z najnowszych metod zabezpieczenia przez niepożądaną ciążą. Koniecznie sprawdź, jakie są przeciwwskazania do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych!

Zastrzyk antykoncepcyjny to hormonalna metoda antykoncepcji. Zalety to m.in. wykonywanie zastrzyku raz na trzy miesiące, a także możliwość stosowania dla kobiet w ciąży. Jednak ta metoda antykoncepcyjna ma też swoje wady.

Zobacz także: Spirala antykoncepcyjna, czy wiesz jakie są przeciwwskazania do założenia wkładki?

Zastrzyk antykoncepcyjny - skuteczność

Zastrzyki antykoncepcyjne mają bardzo wysoką skuteczność. Według wskaźnika Pearla (określany jest dla każdej metody antykoncepcyjnej i wskazuje na ilość zajść w ciąże mimo prawidłowego stosowania metody) skuteczność wynosi od 0,2 do 0,5. Dla porównania wskaźnik Pearla dla stosunków przerywanych wynosi 10-35. 

Zastrzyk antykoncepcyjny - działanie 

Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają tylko jeden hormon (progestagen). Uwalniany jest z organizmu w stałym tempie - hamuje on owulacje (jajeczkowanie) oraz zmienia właściwości śluzu w szyjce macicy (zagęszcza go), co w rezultacie unimożliwia przeniknięcie plemników do macicy i obkurczenie błony śluzowej macicy. 

Zastrzyk antykoncepcyjny powinien być wykonany domięśniowo w pośladek raz w przeciągu 3 miesięcy. Najlepiej jeśli będzie on wykonany w przeciągu pierwszy 5 dni cyklu miesiączkowego. W innym przypadku musi być początkowo wspomagany innymi metodami antykoncepcji, np. prezerwatywami.  

Sprawdź swój cykl miesiączkowy korzystając z naszego kalkulatora dni płodnych!

Zastrzyk antykoncepcyjny - przeciwwskazania

Na zastrzyki antykoncepcyjne jako metody uniknięcia niepożądanej ciąży nie powinny się zdecydować kobiety, które mają problemy z układem krążenia, a także te, które borykają się z problemem wysokiego ciśnienia tętniczego. Zastrzyku hormonalnego nie zaleca się także kobietom z chorobami zatorowo-zakrzepowymi, a także kobietom w ciąży.

Zastrzyk antykoncepcyjny - dla kogo jest najlepszym rozwiązaniem?

Na zastrzyk antykoncepcyjny powinny się zdecydować kobiety, które z różnych powodów nie mogą przyjmować antykoncepcji doustnej, czyli tabletek antykoncepcyjnych lub źle reagują na plastry antykoncepcyjne. Zastrzyk antykoncepcyjny nie zawiera także estrogenu (nie zaburza laktacji), dlatego polecany jest kobietom w ciąży.

Zastrzyk antykoncepcyjny - wady i skutki uboczne

Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych może powodować wiele niepożądanych efektów, są to m.in.:

 • ból głowy,
 • nudności,
 • nieregularne miesiączki, czasami nawet brak,
 • wypadanie włosów,
 • łamliwość paznokci,
 • zmiany trądzikowe,
 • niskie libido,
 • ból piersi,
 • stany lękowe,
 • częste zmiany nastrojów,
 • ryzyko rozwoju osteoporozy,
 • suchość pochwy,
 • nadczynność tarczycy,
 • zmiana masy ciała (duże wahania),
 • długi powrót do płodności,
 • plamienie niezwiązane z cyklem miesiączkowym,
 • ryzyko rozwoju zakrzepicy.

Zastrzyk antykoncepcyjny - zalety

Zalety stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych to m.in. mniejsze ryzyko: pojawienia się mięśniaków macicy, wystąpienia ciąż pozamacicznych, pojawienia się stanów zapalnych miednicy mniejszej, a także zmniejszona obfitość krwawienia miesiączkowego.

Zaletą zastrzyków w porównaniu do innych metod jest nieobciążanie wątroby i mogą go stosować kobiety, które mają choroby lub schorzenia wątroby. Zastrzyki dodatkowo łagodzą objawy związanw z napięciem przedmiesiączkowym.

Dodatkowo z racji iż zastrzyk jest wykonywany raz w ciągu 3 miesięcy jest to wygodna metoda antykoncepcji. Zastrzyk antykoncepcyjny dostaniemy w większości aptek.

Zastrzyk antykoncepcyjne - cena 

Zastrzyk antykoncepcyjny kupimy w większości aptek, jednak jest nam potrzebna do tego recepta. Cena takiego zastrzyku to około 50 zł. Warto pamiętać, że to koszt rozkładany jest na 3 miesiące. 

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn - czy są dostępne? 

Aktualnie prowadzone są badania nad preparatami, które zawierają testosteron i progestagen. Zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn mają powodować niszczenie plemników w spermie. Ta metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn nie jest jeszcze dostępna. 

Zobacz także: Tabletki "po" nie kupisz bez recepty. Koniecznie sprawdź skutki uboczne stosowania pigułki "po"

Pamiętaj, że powyższe artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów