Wazektomia to legalny i bezpieczny zabieg. Jakie są przeciwwskazania?

Sylwia Bagińska 16.05.2018
Wazektomia - powikłania
Fotografia: shutterstock

Wazektomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod antykoncepcjnych, jednak jest to zabieg legalny i bezpieczny. Jakie są przeciwwskazania przystąpienia do zabiegu wazektomii? Koniecznie sprawdź!

Wazektomia to zabieg urologiczny, który polega na przecięciu a następnie podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzn, co w rezultacie blokuje ich drożność. Plemniki nie mają możliwości dostania się do ejakulatu jednak mężczyzna nadal ma wytrysk i orgazm tylko, że jego sperma nie zapłodni kobiety. 

Zobacz także: Tabletki "po" nie kupisz bez recepty. Koniecznie sprawdź skutki uboczne stosowania pigułki "po"

Wazektomia w Polsce jest zabiegiem bezpiecznym i legalnym chociaż bardzo kontrowersyjnym. Nie doprowadza do bezpłodności. W większości przypadków (90 %) zabieg można odwrócić, jednak ryzyko całkowitej utraty bezpłodności wynosi 10 %. 

Wazektomię przeprowadza się zazwyczaj u mężczyzn, którzy wspólnie z partnerką podjedli decyzje o tym, że nie chcą mieć dzieci, a także u mężczyzn, którzy z różnych powodów zdrowotnych nie powinni decydować się na potomstwo. 

Wazektomia - cena

Cena wazektomii wynosi około 2000 tysięcy złotych. Wiele placówek, które w swojej ofercie posiadają ten zabieg umożliwiają spłatę zabiegu na raty. W Polsce wazektomia nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przed zabiegiem wazektomii konieczne jest przeprowadzenie badań:

Wazektomia - powikłania

Powikłania wazektomii to m.in.:

  • Stan zapalny. (Jeśli u pacjenta, u którego został wykonany zabieg wazektomii wstępują objawy, takie ja: stan podgorączkowy, zaczerwienie, ból w okolicy członka, pojawienie się wydzieliny ropnej świadczy to o tym, że w organizmie jest infekcja - ten stan należy skonsultować z lekarzem).
  • Zapalenie najądrza. (Objawami tego stanu jest powiększenie najądrza i ból, wymaga on konsultacji lekarza. Zapalenie najądrza leczy się antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi. To powikłanie zdarza się bardzo rzadko). 
  • Zespół bólowy po wazektomii. (Może utrzymać się nawet przez kilka tygodni po zabiegu. Ból ma charakter długotrwały i tępy, występuje w okolicy jądra i moszny. Jeśli zespół bólowy po wazektomii utrzymuje się niepokojąco długo należy skonsultować się z lekarzem).
  • Krwiaki i siniaki. (Pojawiają się w miejscu nacięcia, ustępują samoczynnie. Nie wymagają wizyty lekarskiej). 
  • Ziarniak nasienny. (Charakteryzuje się zgrubieniem na podwiązanych nasieniowodach, które jest wyczuwalne przez dotyk. Inne objawy to ból w okolicy nasieniowodów).

Wazektomia - przeciwwskazania

Wazektomia jest zabiegiem bezpiecznym i może być przeprowadzona u każdego zdrowego mężczyzny.

Odradza się jednak przystąpienie do zabiegu wazektomii mężczyznom młodym, a także bezdzietnym, którzy nie wiedzą, czy w przyszłości nie będą chcieli mieć dziecka. W niektórych przypadkach (około 10 %) dochodzi do całkowitej utraty płodności, w większości przypadków drożność nasieniowodów można przywrócić. Jednak jeśli młody lub bezdzietny mężczyzna nalega na zabieg wazektomii powinien odpowiednio wcześniej oddać próbkę swojego nasienia do banku spermy. Zabezpieczy to mężczyznę przed sytuacją, w które okaże się, że jest niepłodny, a wyraża chęć potomstwa. 

Wazketomia nie powinna być także przeprowadzona u mężczyzn, którzy mają obniżoną samoocenę oraz nie są pewni swojej męskości. Zabieg wazektomii wpływa na męską psychikę. 

Decyzja o przystąpieniu do zabiegu wazektomii powinna być wcześniej uzgodniona z partnerką i nie powinna być podejmowania w sytuacjach kryzysowych i stresujących (m.in. narodziny dziecka, choroba, kłopoty finansowe).

Wazektomia - skuteczność

Wskaźnik Pearla dla skuteczości wazektomii wynoi 0,2. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna w porównaniu do innych środków i metod. 

Wazektomia, a popęd seksualny

Wazektomia w żaden sposób nie wpływa na popęd seksualny i jakoś pożycia seksualnego. Mężczyzna po zabiegu wazektomii nie ma problemów z erkcją, występują u niego orgazmy.

Zabieg jest bezpieczny, nie narusza naczyń i nerwów, różnica jest tylko w nasieniu, które nie ma plemników, bo wchłaniają się one w organizmie. Wygląd i zapach spermy także się nie zmienia, organizm męski produkuje dalej tak samo jak przed zabiegiem męskie hormony. 

Zobacz także: Zastrzyki antykoncepcyjne - dla kogo są szczególnie polecane?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów