Tabletki "po" nie kupisz bez recepty. Koniecznie sprawdź skutki uboczne stosowania pigułki "po"

Tabletka "po" - użycie
Fotografia: shutterstock

Tabletka "po" to awaryjna antykoncepcja, która może być stosowana w wyjątkowych sytuacjach - nigdy jako stała metoda antykoncepcji. Od lipca 2017 roku nie kupimy tabletki "po" bez recepty. Koniecznie sprawdź, jakie niepożądane objawy mogą wystąpić po pigułce "po"!

Tabletki "po" (inaczej antykoncepcja postkoitalna, awaryjna, kryzysowa, doraźna) stosować można tylko w przypadku, kiedy doszło do stosunki niezabezpieczonego, gwałtu lub wtedy, kiedy tradycyjne metody antykoncepcyjne zawiodły.

Tabletka "po" bez recepty?

Tabletkę "po" bez recepty można było kupić od 2015 roku. Jednak 23 lipca 2017 roku w Polsce weszła ustawa, która nie zezwala na sprzedaż hormonalnych leków antykoncepcyjnych bez recepty. Pigułkę "po" można kupić tylko z receptą, którą może wypisać lekarz rodzinny (nie tylko ginekolog).

Tabletka "po" - kiedy można ją użyć?

Tabletka "po", czyli antykoncepcja kryzysowa może zostać użyta tylko przez kobiety, które chcą uniknąć nieplanowanej ciąży. 

Sytuację, po których można zastosować tabletkę "po"

 • po odbyciu stosunku seksualnym bez zabezpieczenia,
 • po obyciu stosunku seksualnym, w którym zawiodła normalna antykoncepcja (np. pęknięcie prezerwatywy),
 • po gwałcie.

Pigułkę "'po" należy najlepiej przyjąć w ciągu 24 godzin po odbytym stosunku. Maksymalny okres to 72 godziny. Po 24 godzinach od stosunku działanie tabletki "po" jest mniejsze.

Tabletkę "po" może używać każda kobieta niezależnie od wieku.

Tabletkę "po" możesz także zażyć, gdy:

 • błędnie stosowałaś tabletki antykoncepcyjne, np. przez kilka dni zapomniałaś o pigułkach,
 • gdy odbyłaś stosunek płciowy w trakcie dni płodnych, a stosujesz naturalne metody antykoncepcji,
 • gdy odbywałaś stosunek przerywany,
 • gdy doszło do wydalenia implantu antykoncepcyjnego i wkładki domacicznej,
 • dopochwowe środki antykoncepcyjne zostały umieszczone zbyt późno lub zdjęte zbyt wcześnie.

Tabletka "po" - efekty uboczne

Po przyjęciu tabletki "po" mogą pojawić się niepożądane symptomy. Są to m.in:

Każdy lek, nawet ten bez recepty powinien być przyjmowany z rozsądkiem, zwłaszcza pigułka "po", która powoduje rozregulowanie cyklu miesiączkowego, burzę hormonalną, dodatkowo obciąża ona także wątrobę. Tabletka "po" może być tylko używana w sytuacjach kryzysowych - zbyt częste sięganie po ten leg może prowadzić także do szeregu innych działań niepożądanych.

Tabletka "po" - działanie 

Tabletka "po" hamuje i opóźnia owulację. Pigułka "po" przesuwa owulacje, czyli jajeczkowanie w wyniku, czego plemniki nie mają kontaktu z komórką jajową. Dodatkowo tabletki "po" w swoim składzie mają duże stężenie progestagenu, który uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórce. Jeśli tabletka została przyjęta stosunkowo późno (po zagnieżdżeniu komórki jajowej) istnieje możliwość, że doszło już do zagnieżdżenia i nieplanowanej ciąży nie da się uniknąć.

Tabletka "po", a przerwana ciąża

Niektórzy sądzą, że pigułka "po" to środek wczesnoporonny. Jest to mit. Tabletki "po" działają jeszcze po zapłodnieniu, ale nie przed implantacją (początek ciąży). Tabletki, które usuwają ciąże, czyli środki wczesnoporonne to te, które działają po implantacji. 

Tabletka "po" - o tym koniecznie musisz pamiętać!

 1. Pigułka "po" chroni przed niepożądaną ciąża tylko po stosunku, nie zabezpiecza przed ciążą w następnych stosunkach.
 2. Tabletka "po" to metoda antykoncepcji kryzysowej i nie można traktować jej jako antykoncepcję stałą!
 3. Okres karmienia piersią wcale nie chroni przed kolejną ciążą.
 4. Stosunek przerywany i unikanie stosunków seksualnych w trakcie owulacji i dni płodnych nie są wysoko skutecznymi metodami antykoncepcyjnymi.
 5. Spożycie tabletki "po" może powodować niepożądane objawy.

Jeśli nie tabletka "po" to co innego? 

Jeśli dojdzie do awaryjnej sytuacji oprócz pigułki "po" można wybrać inną opcje antykoncepcji po stosunku - jest to wkładka wewnątrzmaciczna. Najpóźniej można ją nałożyć po 3 dniach od stosunku i zostawić ją na okres 3-5 lat.

Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna utrudnia zagnieżdżenie się komórce jajowej. Dodatkowo hormony, które wydziela zmieniają właściwość śluzu, co w efekcie uniemożliwia przedostanie się plemników. 

Warto pamiętać, że założenie wkładki domacicznej może zwiększyć ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, rozwoju zapalenia przydatków. Wkładka może także się przemieścić lub wypaść, a także przyczynić się do przebicia macicy, uszkodzenia jelita.

Nie zaleca się jej zakładać dla kobiet ze stanami zapalnymi narządów rodnych, przy nieprawidłowej budowie macicy, a także wtedy, kiedy występują krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym. 

Zobacz także: Spirala antykoncepcyjna, czy wiesz jakie są przeciwwskazania do założenia wkładki?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Niemowlak
Rozwiąż quiz

Czy twój partner gotowy jest na dziecko?

Niemowlak

1. Jak twój partner czuje się w towarzystwie dzieci?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów