Stosunek przerywany, czy to bezpieczna metoda antykoncepcji?

Sylwia Bagińska 17.05.2018
Stosunek prerywany skutku uboczne
Fotografia: shutterstock

Stosunek przerywany to często stosowana metoda antykoncepcyjna. Jednak skuteczność tej formy jest bardzo niska w porównaniu do innych metod antykoncepcji. Długotrwałe pożycie seksualne kończące się stosunkiem przerywanym powoduje wiele skutków ubocznych - koniecznie sprawdź jakich!

Stosunek przerywany to stosunek w trakcie, którego nie dochodzi do wytrysku w pochwie kobiety. Mężczyzna w trakcie orgazmu (przed szczytowaniem) wyciąga penisa z pochwy kobiety, żeby nasienie nie dostało się do wnętrza. Wymaga to ogromnego doświadczenia i refleksu.

Zobacz także: Tabletki "po" nie kupisz bez recepty. Koniecznie sprawdź skutki uboczne stosowania pigułki "po"

Stosunek przerywany ma bardzo niską skuteczność zapobiegania przed niepożądaną ciążą, jednak taka forma cieszy się dużą popularnością zarówno wśród osób starszych, jak i młodszych.

Stosunek przerywany - skuteczność

Stosunek przerywany ma bardzo niską skuteczność. Wskaźnik Pearla (metoda, która określa skuteczność wszystkich środków antykoncepcyjnych) wynosi 15-28. Oznacza to, że w ciągu roku zaszło 25-28 kobiet w ciążę, które jako metodę antykoncepcyjną wybrały stosunek przerywany. Dla porównania wskaźnik Pearla dla plastrów antykoncepcyjnych wynosi 0,76.

Stosunek przerywany - zalety

Zalet stosunku przerywanego jest bardzo mało i tylko w przypadku, kiedy stosunek przerywany traktowany jest jako metoda antykoncepcyjna. Jedną z zalet stosunku przerywanego jest to, że do zbliżenia może dojść podczas całego cyklu miesiączkowego (nawet w ciągu dni płodnych chociaż jest to bardzo ryzykowne). Jeśli stosunek przerywany jest traktowany jako antykoncepcja to kolejnym plusem jest to, że metoda jest darmowa.

Zobacz także: Owulacja to dzień, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę

Stosunek przerywany - wady

Stosunek przerywany ma zdecydowanie więcej wad niż zalet. Stosunek przerywany ma słabą skuteczność jako metoda antykoncepcji. Dodatkowo przerwanie stosunku obniża jakość pożycia seksualnego. Ponadto taka forma pożycia seksualnego powoduje wiele skutków ubocznych w życiu intymnym partnerów.

Stosunek przerywany nie chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym zakażenie wirusem HIV oraz choroby weneryczne).

Stosunek przerywany - skutki uboczne

Długotrwałe stosowanie stosunku przerywanego jako metody antykoncepcyjnej może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków w życiu seksualnym zarówno mężczyzny jak i kobiety. Stosunek przerywany zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń.

Skutki uboczne stosunków przerywanych:

  • Brak satysfakcji z kontaktów intymnych u kobiet (wynika to z faktu, że kobieta martwi się podczas stosunku, że partner nie zdąży wysunąć członka w odpowiednim czasie).
  • Bóle w okolicy miednicy mniejsze.
  • Problemy z osiągnięciem orgazmu u kobiety (u mężczyzny często dochodzi do przedwczesnego wytrysku).
  • Oziębłość seksualna u partnerów.
  • Rozwój nerwicy na tle seksualnym.
  • Silny niepokój i napięcie.
  • Depresja.
  • Zaburzenia hormonalne.
  • Przerost gruczołu krokowego.

Sprawdź swój cykl miesiączkowy korzystając z naszego kalkulatora dni płodnych!

Stosunek przerywany, a karezza

Karezza to jest modyfikacja stosunku przerywanego, który polega na wydłużeniu stosunku seksulanego. Stosunek płciowy ma na celu jak najdłużej utrzymanie partnerów w fazie bardzo silnego pobudzenia fizycznego jednak bez dopuszczenia do wytrysku nasienia. W trakcie długiego akt seksualnego zarówno kobieta jak i mężczyzna czerpią satysfakcję z utrzymania stanu podniecenia nie dopuszczając do orgazmu.

Zobacz także: Wazektomia to legalny i bezpieczny zabieg. Jakie są przeciwwskazania?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zobacz także: Produkty, które utrudniają odchudzanie

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów