Spirala antykoncepcyjna, czy wiesz jakie są przeciwwskazania do założenia wkładki?

Sylwia Bagińska 15.05.2018
Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna)
Fotografia: shutterstock

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna) to bardzo popularna metoda przed zajściem w nieplanowaną ciąże. Założenie wkładki domacicznej ma wiele wad i zalet. Koniecznie sprawdź, jakie są przeciwwskazania do stosowania spirali antykoncepcyjnej.

Spirale antykoncepcyjną, inaczej wkładka domaciczna zakładana jest raz na kilka lat i jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna. Wkładki domaciczne zaleca się nakładać kobietom po 30 roku życia, które nie wyrażają chęci urodzenia kolejnych dzieci. Założyć i wyjąć spirale może tylko ginekolog - zabieg ten jest bezbolesny.

Zobacz także: Dni płodne. Kalendarz dni płodnych - kiedy mogę zajść w ciążę?

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna) - cena

Spirala antykoncepcyjna - cena jest bardzo rozbieżna. Wszystko zależy od rodzaju wkładki jaką wybierzemy. Cena waha się od 100 do 900 złotych, jednak jest to koszt na kilka lat.

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna) - rodzaje

Rodzaje spirali antykoncepcyjnych:

 1. Spirala hormonalna - uwalniające się z niej hormony powstrzymują jajeczkowanie (owulację) i nie dopuszczają do zapłodnienia. Jest polecana przy obfitych i bolesnych krwawieniach miesiączkowych.
 2. Spirala tradycyjna (z miedzią) - uwalniające się z niej hormony mogą dopuścić do zapłodnienia komórki, ale nie dopuszczą komórce zagnieździć się w macicy.

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna) - działanie

Działanie wkładek domacicznych  polega na uniemożliwieniu plemnikom dojścia do komórki jajowej oraz zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Spirala antykoncepcyjna uwalnia progesteron, który w obrębie macicy sprawia, że śluz gęstnieje, co uniemożliwia przedostanie się plemników.

Spirale antykoncepcyjne są widoczne na zdjęciach USG i RTG, a także posiadają sznurki, które umożliwiają lekarzowi zakładającemu wkładki domacicznej prawidłowe położenie spirali. Po położeniu wkładki, sznureczki są obcinane. Zakładanie i zdejmowanie wkładki domacicznej odbywa się w trakcie menstruacji. Zabieg jest bezbolesny.

Sprawdź swój cykl miesiączkowy korzystając z naszego kalkulatora dni płodnych!

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna) - zalety

Spirala antykoncepcyjna powoduje, że krwawienie związane z cyklem miesiączkowym jest mniej obfite, zdarza się, że nawet krótsze o 2 dni. Dodatkowo ta metoda antykoncepcyjna jest stosowana jako lek na bardzo obfite miesiączki. Wkładka domaciczna hamuje rozwój mięśniaków oraz polipów. Dodatkowo spirala antykoncepcyjna ma wysoką skuteczność w skali Pearla (0,6-0,8).

Wkładka domaciczna dodatkowo obciąża wątrobę (w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych) i jest zalecana kobietom, które z różnych powodów (np. przeszczep serca) nie mogą stosować doustnych metod antykoncepcji.

  Spirala antykoncepcyjna może być założona kobietom karmiącym. Stosunkowo szybo można ją też stosować po porodzie (6 tygodniu po porodzie naturalnym i 8 tygodni po cesarskim cięciu). Wkładkę domaciczną należy wyjąć przed okres ważności, który podał producent, ale można zrobić to wcześniej, np. gdy kobieta planuje zajść w ciąże.

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna) - wady

Jeśli zdecydujesz się na tradycyjną wkładkę domaciczną początkowo krwawienie związane z cyklem miesiączkowym może być bardziej obfite. Jednak, gdy wybierzesz wkładkę hormonalną krwawienie będzie nawet mniejsze i krótsze.

Kolejna wadą spirali antykoncepcyjnych jest zwiększanie ryzyka rozwoju infekcji narządów rodnych. Pamiętaj, że w porównaniu do innych metod antykoncepcji (prezerwatywy) wkładka domaciczna nie chroni przed chorobami, które są przenoszone drogą płciową, np. Aids, kiła, rzeżączka. W pierwszych miesiącach po założeniu spirali antykoncepcyjnej trzeba stosować także inne środki, które chronią przed nieplanowaną ciążą.

Pamiętaj, że po założeniu wkładki domacicznej konieczna jest wizyta u ginekologa, który sprawdzi czy spirala się nie przesunęła.

Jest wiele mitów na temat poronienia, którego czynnikiem było wcześniejsze założenia wkładki domacicznej. Aktualnie nie ma żadnych badań, których wyniki potwierdzały tą tezę.

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna) - przeciwwskazania do założenia

Spirali antykoncepcyjnej nie zaleca się zakładać:

 • przy mięśniakach macicy,
 • przy nadżerce szyjki macicy,
 • przy występujących obfitych krwawieniach miesiączkowych,
 • przy często występujących stanach zapalnych w obrębie miednicy mniejszej,
 • przy endometriozie,
 • po przebytych bakteryjnych zapaleniach wsierdzia,
 • po przebytej ciąży pozamacicznej,
 • po przebytych poronieniach,
 • przy nawracających stanach zapalnych narządów rodnych,
 • przy niedokrwistości,
 • przy niedoborze żelaza w organizmie,
 • przy krwawieniach z dróg rodnych, które nie są związane z cyklem miesiączkowym,
 • w trakcie choroby Aids,
 • w trakcie leczenia immunosupresyjnego, np. cukrzycy
 • przy alergii na składniki wkładki domacicznej,
 • przy nieprawidłowej budowie macicy,
 • w trakcie chorób nowotworowych narządów rodnych,
 • w trakcie choroby zakrzepowo-zatorowej.

Zobacz także: Plastry antykoncepcyjne - jaką skuteczność ma ta metoda antykoncepcyjna?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów