Owulacja (jajeczkowanie) to dzień, w którym kobieta ma największe szansę na zajście w ciążę

Sylwia Bagińska 14.05.2018
Owulacja, pęknięcie pęcherzyka Graffa
Fotografia: shutterstock

Owulacja (jajeczkowanie) to moment, kiedy kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę. Objawy owulacji to m.in. zmiana w śluzie, a także podwyższona temperatura. Kiedy symptomy jajeczkowania nie są jednoznaczne, może je potwierdzić test owulacyjny i kalkulator dni płodnych. Koniecznie sprawdź, kiedy występuje i ile trwa owulacja, a także poznaj swój kalendarz dni płodnych.

Owulacja, czyli jajeczkowanie to znak, że komórka kobiety jest gotowa do zapłodnienia. W tym czasie ma ona największe szanse na zajście w ciążę. Termin owulacji jest uzależniony od cyklu miesiączkowego. Jest wiele metod pozwalających obliczyć, kiedy występuje owulacja, jednak warto pamiętać, że daje ona konkretne objawy.

Zobacz także: Ból brzucha w ciąży - kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza? Koniecznie sprawdź, jakie są niepokojące objawy

Owulacja - objawy

Do objawów owulacji, czyli jajeczkowania należą:

 • rzadki, przezroczysty ciągnący się śluz, w inne dni kolor śluzu jest biały,
 • podwyższona temperatura ciała po owulacji,
 • plamienie, może trwać kilka dni i charakteryzuje się obecnością krwi,
 • pojawienie się zmian trądzikowych,
 • zwiększone libido,
 • ból owulacyjny, zlokalizowany jest z lewej strony podbrzusza i powoduje go pęknięcie pęcherzyka Graffa (ból owulacyjny może trwać nawet kilka godzin), ból ma postać kującą,
 • bolące piersi (wpływ na to ma poziom estrogenów w organizmie),
 • szyjka macicy w trakcie owulacji jest miękka i odchylona do przodu, w trakcie dni niepłodnych odchylona do tyłu i twarda.

Najczęstszymi występującymi objawami w trakcie owulacji jest zmiana śluzu i podwyższona temperatura ciała.

Zobacz także: Kalkulator ciąży - pomoże ci oszacować, w którym tygodniu ciąży jesteś 

Owulacja - co to jest?

Owulacja, czyli jajeczkowanie to element cyklu miesiączkowego. W trakcie owulacji kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę. W trakcie jajeczkowania w organizmie kobiety dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, która razem z plemnikami może umożliwić powstanie nowego życia. Do uwolnienia komórki jajowej dochodzi w trakcie pęknięcia pęcherzyka Graffa.

Owulacja - kiedy występuje i ile trwa?

Owulacja (jajeczkowanie) występuje u kobiet co 28 dni, i wypada mniej więcej między 13 a 15 dniem przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. Błędem jest twierdzenie, że owulacja zawsze występuje w połowie cyklu, gdyż jego długość jest różna. Przyjmuje się, że najczęściej jajeczkowanie występuje 14 dni przed kolejnym krwawieniem. Ważne - wystąpienie owulacji zależy od czynników zewnętrznych!

Czynniki, które mogą wpływać na termin wystąpienie owulacji (jajeczkowania):

 • stres,
 • choroba,
 • przeziębienie,
 • duży wysiłek fizyczny,
 • przemęczenie,
 • zmiany hormonalne,
 • spożywanie alkoholu,
 • spożywanie leków,
 • zmiana klimatu.

Cykl bezowulacyjny - co to jest?

Cykl bezowulacyjny to cykl miesiączkowy, w którym nie doszło do owulacji, czyli jajeczkowania. Rozpoznaje się go po tym, że nie występują objawy z związane z jajeczkowaniem. Cykl bezowulacyjny może pojawić się wskutek stresu. Jednak jeśli zdarza się często konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, bo może być to objaw m.in. chorób jajników, chorób tarczycy.

Zobacz także: Kiedy zrobić test ciążowy, aby był wiarygodny?

Owulacja a największe szansę na zajście w ciążę

Okres płodowy u kobiet trwa od 15. do 45. roku życia, jednak największa możliwość zajścia w ciążę wypada na okres między 20. a 30. rokiem życia. Największe szansę za zapłodnienie daje stosunek w trakcie owulacji (jajeczkowania). Dni płodne, czyli szanse na zajście w ciąże zaczynają się 4 dni przed jajeczkowaniem i 2 dni po. Jednak możliwość na zajście w ciążę istnieje jeszcze kilka dni przed owulacji, gdyż w drogach rodnych kobiet, żywotność plemników jest dłuższa i może trwać nawet do 7 dni.

Kiedy najlepiej współżyć, żeby zajść w ciążę?

Aby zajść w ciążę, najlepiej współżyć w trakcie owulacji oraz 3 dni przed nią i 2 po niej. Najlepiej współżyć codziennie, ewentualnie co 2 dzień, jednak najważniejsze jest to, żeby nie zapomnieć o stosunku podczas owulacji.

Kalendarz dni płodnych oraz obserwacja twojego ciała pomogą zajść ci w ciążę. Pamiętaj jednak, że dni płodne mogą się przesunąć, i ma na to wpływ wiele czynników zewnętrznych.

Test owulacyjny - co to jest?

Testy owulacyjne pokazują zawartość lutropiny w moczu (stężenie hormonu LH). Hormon ten jest odpowiedzialny za pęknięcie pęcherzyka Graffa. Jeśli wynik testu pokaże podwyższony poziom tego hormonu oznacza to, że w przeciągu 36 godzin w organizmie kobiety dojdzie do procesu jajeczkowania. Tego typu testy owulacyjne można kupić w aptece.

Jak wykonać test owulacyjny?

Najlepiej jeśli przed wykonaniem testu owulacyjnego zapoznasz się z dołączoną do niego ulotką. Przez 5 dni znajdujące się w opakowaniu paseczki wkładamy do próbówki moczu. Ważne, aby mocz nie pochodził z rannego strumienia, dla większej wiarygodności testów najlepiej, jeśli użyjesz moczu wieczornego. Pasek należy moczyć w moczu około 10 sekund, następnie należy go odłożyć i czekać na wynik około 5 minut.

Interpretacja wyników testów owulacyjnych:

 1. Brak kresek - test źle wykonany lub wynik jest niejednoznaczny.
 2. Jedna kreska - stężenia hormonu LH nie odkryto.
 3. Dwie kreski - obecność hormonu LH odkryta (w ciągu 36 godzin dojdzie do owulacji)

Sprawdź swój cykl miesiączkowy, korzystając z naszego kalkulatora dni płodnych!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów