Antykoncepcja dla mężczyzn to nie tylko prezerwatywy. Sprawdź inne możliwości

Sylwia Bagińska 17.05.2018
Antykoncpecja dla mężczyzn - prezerwatywy
Fotografia: shutterstock

Antykoncepcja dla mężczyzn to m.in. wazektomia, prezerwatywy, stosunek przerywany i wstrzemięźliwość seksualna w trakcie dni płodnych. Jednak naukowcy prowadzą badania nad hormonalnymi środkami antykoncepcji dla mężczyzn.

Zazwyczaj to kobieta dba o to, aby zabezpieczyć się przed niepożądaną ciążą. Jednak wiele par szuka i decyduje się na antykoncepcje dla mężczyzn.

Zobacz także: Tabletki "po" nie kupisz bez recepty. Koniecznie sprawdź skutki uboczne stosowania pigułki "po"

Antykoncepcja dla mężczyzn - wazektomia

Zabieg wazektomii w Polsce jest legalny i bezpieczny chociaż nadal jest bardzo kontrowersyjny. W większości przypadków (90%) nie doprowadza do bezpłodności. Zabieg bez problemu można odwrócić, jednak u 10 % mężczyzn wazektomia kończy się całkowitą bezpłodnością.

Wazektomia to zabieg urologiczny podczas którego przecinane i podwiązane są nasieniowody u mężczyzn. W rezultacie ich drożność jest zablokowana. Mężczyzna dalej ma orgazm i wytrysk jednak jego plemniki nie mają możliwości dotarcia do ejakulatu, dlatego sperma nie ma siły zapładniającej.

Skuteczność wazektomii jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,2.

Wazektomia jest polecana dla mężczyzn, którzy razem z partnerką podjęli decyzję o wykonaniu zabiegu, a także dla tych, którzy z różnych powodów zdrowotnych nie powinni decydować się na potomstwo. Odradza się przystąpienie do zabiegu wazektomii mężczyznom, którzy mają niską samoocenę, a także nie są pewni na swojej męskości (może to negatywnie wpłynąć na ich psychikę). Wazektomia nie powinna być także przeprowadzona u młodych mężczyzn i bezdzietnych, którzy nie są w stanie powiedzieć, że w przyszłości nie będą chcieli mieć potomstwa. W przypadku gdy młodzi mężczyźni nalegają na wykonanie wazektomii zaleca się wcześniej oddanie nasienia do banku spermy.

Antykoncepcja dla mężczyzn - prezerwatywy

Prezerwatywy to jedna z najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych. Zabezpieczają nie tylko przed niepożądaną ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. zakażenie wirusem HIV, kiłą, rzeżączką). Skuteczność prezerwatyw według wskaźnika Pearla wynosi od 2 do 15. W stosunku do innych metod ta skuteczność nie jest wysoka, jednak wpływa na to przede wszystkim błąd ludzki.

Najczęstsze przyczyny, które wpływają na nieskuteczność prezerwatyw:

 • zły rozmiar kondona (za mały może w trakcie stosunku pęknąć, a za duży zsunąć się),
 • zbyt późne założenie prezerwatywy,
 • uszkodzenie mechaniczne (np. paznokciem),
 • stosowanie różnych substancji, które nie są wskazane np. wazelina, balsam itp.
 • rozpoczęcie kolejnego stosunku, zbliżenia po zdjęciu kondoma.

Jak każda metoda antykoncepcyjna stosowanie prezerwatyw ma swoje wady i zalety. Do wad zaliczymy m.in. problemy z założeniem prezerwatywy przez wiele par, co obniża jakość stosunku. Dodatkowo niektórzy mężczyźni stosując kondomy ma mniejsze doznania erotyczne. I najważniejsze - istnieje duże prawdopodobieństwa kupienia złej prezerwatywy (pod względem rozmiaru) lub nieprawidłowego nałożenia, co zmniejsza skuteczność tej formy zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.

Zalety stosowania prezerwatyw to wcześniej już wspomniana ochrona przed chorobami wenerycznymi i zakażeniem wirusem HIV. Kolejna zaletą jest to, że prezerwatywy jest ich upowszechnienie (możemy je kupić w aptece, drogerii, stacji paliw i wielu innych miejscach), a także ich cena - nie są produktem drogim. Kondomy można stosować także w stosunku płciowym z kobietą karmiącą piersią.

Antykoncepcja dla mężczyzn - stosunek przerywany

Stosunek przerywany to popularna metoda antykoncepcji jednak jej skuteczność w porównaniu do innych form jest bardzo niska. Wskaźnik Pearla wynosi 15-28, oznacza to, że w ciągu roku w ciąże zachodzi od 15 do 28 kobiet, które jako środek antykoncepcji wybrały stosunek przerywany.

Dodatkowo długotrwałe stosowanie stosunku przerywanego jako metody antykoncepcyjnej niesie za sobą skutki uboczne. Niepożądane efekty to m.in. brak satysfakcji z kontaktów intymnych, oziębłość seksualna, rozwój nerwicy na tle seksualnym, zaburzenia hormonalne, niepokój, napięcie, przerost gruczołu krokowego, problemy z osiągnięciem orgazmu, depresja.

Jedyna zaleta stosunków przerywanych jest to, że jest to darmowa metoda.

Antykoncepcja dla mężczyzn - wstrzemięźliwość seksualna w trakcie dni płodnych

Mężczyzna razem z kobietą powinni powstrzymać się od stosunków seksualnych w trakcie owulacji i dni płodnych jednak skuteczność tej metody według wskaźnika Pearla wynosi 5-9. Dodatkowo ta forma antykoncepcji wymaga uwagi i poświęcenia zarówno mężczyzny jak i kobiety, która musi dokładnie wiedzieć w jakim momencie cyklu miesiączkowego się znajduje.

Pamiętaj, że dni płodne ze względu na wiele czynników mogą się przesunąć. Zależy to m.in. od:

 • stresu,
 • przeziębienia,
 • chorób,
 • spożywania leków,
 • zmiany klimatu,
 • przemęczenia.

Sprawdź swój cykl miesiączkowy korzystając z naszego kalkulatora dni płodnych!

Antykoncepcja dla mężczyzn - najnowsze środki

Aktualnie prowadzone są badania nad antykoncepcją hormonalną dla mężczyzn. Preparaty mają zawierać testosteron i progestagen. Środki hormonalne mają powodować niszczenie plemników w spermie. Te metody antykoncepcyjne jednak nadal nie są dostępne.

Preparaty hormonalne dla mężczyzn nad którymi trwają badania:

 1. Tabletki hormonalne.
 2. Zastrzyki hormonalne.

Zobacz także: Zastrzyki antykoncepcyjne - dla kogo są szczególnie polecane?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów