Trening, który łączy sport z ekologią. Biegaj i ratuj planetę!

Roksana Orlicka 18.02.2019
Plogging
Fotografia: Shutterstock

Moda na uprawianie joggingu nie słabnie! Pojawiły się osoby, które łączą sport z dbaniem o planetę. Powstał specjalny trening podkreślający, jak ważna jest ekologia.

Bieganie stało się w ostatnich latach popularną formą treningu. By uprawić jogging nie potrzeba specjalnego sprzętu, wystarczy wyjść do parku. Okazuje się, że w Skandynawii powstała intrygująca odmiana joggingu, która łączy sport z ekologią.

Plogging łączy sport z ekologią

Plogging, bo o tym treningu mowa, najprawdopodobniej został wymyślony w Szwecji. To sposób na sport dla wszystkich miłośników ekologii. Polega na tym, że podczas biegania zbiera się zalegające odpady. Osoby, które uprawiają flogging, chwalą ten rodzaj biegania ze względu na spalanie dużej liczby kalorii, ale i wzmacnianie mięśni oraz oczyszczanie planety z odpadów i śmieci.

"Plogging" jest połączeniem dwóch słów: "joggingu" ze szwedzkim "plocka app", oznaczającym "podnoszenie".

Plogging staje się coraz bardziej popularnym treningiem. Na Instagramie powstał już specjalny tag, zasilany licznymi zdjęciami "sportowców-ekologów". Zwolennicy treningu uważają, że podczas ploggingu spala się dużo więcej kalorii niż podczas zwykłego joggingu. Dodatkowo w ten sposób poprawiamy kondycję, wzmacniamy barki i dbamy o najbliższe otoczenia. Oprócz stroju sportowego, potrzebujemy worków na śmieci i ochronnych rękawiczek.

Biegaj i zbieraj śmieci!

Podobno przez pół godziny ploggingu można spalić prawie o trzysta kalorii więcej niż spala się podczas joggingu. Osoby, które uprawiają plogging zamieszczają swoje zdjęcia w sieci, by nagłośnić sprawę i pokazać jak wiele śmieci znajduje się na ulicach oraz zachęcić ludzi do podobnych aktywności. 

Myślicie, że to plogging przyjmie się w Polsce?

Zobacz także: #10YearsChallenge w przyrodzie. Te zdjęcia robią wrażenie!

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.
Rozwiąż quiz

Uważasz, że znasz się na sporcie? W takim razie sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.

1. Który z tych sportowców nigdy nie wygrał medalu olimpijskiego:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów