Zumba podbiła serca kobiet. Co stoi za jej sukcesem?

Sylwia Kropiewnicka 22.11.2018
Grupa osób ćwicząca zumbę.
Fotografia: Shutterstock

Zumba szturmem wdarła się do siłowni i klubów fitness. Miejsc na salach treningowych zazwyczaj jest zdecydowanie mniej niż chętnych na nie. Za co kobiety kochają zumbę?

Zumba to jeden z podstawowych treningów oferowanych przez kluby fitness. Przyciąga tak samo dużo chętnych, co inne popularne rodzaje zajęć takie, jak joga czy pilates. W czym tkwi tajemnica jej sukcesu? Zumba to połączenie elementów tańców latynoamerykańskich i fitnessu. Trening w formie tańca do energetycznej muzyki to prawdziwa bomba endorfin, która bardzo szybko uzależnia. Chyba właśnie to najbardziej spodobało się kobietom.

Zobacz także: Dieta a trening. Jak je dobrać, aby osiągnąć sukces?

Zumba - dla kogo?

Ten rodzaj zajęć łączy gorące, latynoskie kroki taneczne z krokami typowymi dla zajęć fitness. To świetna alternatywa dla treningu typu ABT czy TBC. Na zumbie spocisz się i zmęczysz równie mocno, a nawet nie zauważysz, kiedy minie cały trening. Na zajęcia możesz iść z koleżankami i potraktować to bardziej jako zabawę niż trening.

Zumba jest wprost stworzona dla osób, które lubią dobrą zabawę. Uczestnicy (nie zawsze tylko kobiety; mężczyźni chodzą na zumbę równie często) cały czas są w ruchu i zapominają, że ćwiczą.

Zajęcia z zumby bardziej przypominają lekcje tańca niż trening fitness. Instruktor pokazuje poszczególne ruchy, które końcowo tworzą cały układ. To świetna okazja, aby podnieść świadomość własnego ciała i przy okazji nauczyć się kilku latynoskich figur tanecznych.

Zumba – skąd się wzięła?

Zumba narodziła się w Kolumbii w latach 90. XX wieku. Z kolei w Polsce zdobywa popularność dopiero od kilku lat. Samo słowo „zumba” wywodzi się z Gruzji i oznacza „wystarczy tylko chcieć”.

Instruktorzy zumby pomysły na figury czerpią z inspiracji takimi tańcami, jak chociażby popularna salsa, rumba, cha-cha  czy flamenco.

Zumba – forma treningu

Jeśli trening cardio to jeden z twoich ulubionych, zumbę z czystym sumieniem możesz traktować na równi z bieganiem czy pływaniem. W trakcie takich zajęć ćwiczenia utrzymywane są na umiarkowanym poziomie intensywności dzięki odpowiedniemu rytmowi muzyki. Oznacza to, że wcale nie musisz być bardzo zaawansowana w sporcie, aby wybrać się na zajęcia zumby.

Bardzo istotną zaletą zumby jest także fakt, że ma ona zbawienny wpływa na sylwetkę. Trening jest dość szybki, skutkiem czego w krótkim czasie zauważysz efekty oraz wpływ zumby na twoje samopoczucie.

Zatem zumba jest jedną z najlepszych form aktywności fizycznej dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

 Zobacz także: Ćwiczenia na spalanie tłuszczu. Całkowicie odmienią twoje ciało!

Zumba – jak zacząć ćwiczyć?

Jeśli chcesz zacząć przygodę z zumbą, koniecznie sprawdź ofertę swojego ulubionego klubu fitness lub siłowni. Z pewnością znajdziesz tam zumbę. Z racji na to, że trening ten bardzo mocno bazuje na tańcach latynoamerykańskich coraz częściej znajdziesz ją także w ofertach szkół tańca.

Zumba – rodzaje treningu

Kiedy już wejdziesz na stronę klubu fitness, możliwe jest, że znajdziesz tam różne rodzaje zumby. Jakie ?

Zumba in the Circuit

Połączenie kroków tanecznych i treningu obwodowego. Ten rodzaj zumby przeznaczony jest dla osób o bardzo dobrej kondycji i wytrzymałości fizycznej. Służy on przyspieszeniu metabolizmu, wzmocnieniu mięśni oraz poprawieniu wydolności fizycznej organizmu.

Zumba Gold

Powstała z myślą o osobach, które pragną poczuć szalone latynoskie rytmy, jednak ich stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na uczęszczanie na tradycyjny trening zumby. Na ten rodzaj zumby zazwyczaj przychodzą osoby starsze, ci, którzy mieli długą przerwę w aktywności fizycznej, osoby z nadwagą, z problemami z kręgosłupem i stawami, ale też mogą pojawić się na nich osoby niepełnosprawne na wózkach. Od klasycznej zumby różnią się tempem, czasem są też krótsze niż tradycyjny trening, a także inaczej podzielony jest czas – wydłuża się ćwiczenia rozciągające przed i po treningu, a skraca właściwą część zajęć.

Zumba Aqua

Ten rodzaj zumby będzie idealny dla osób mających problem z kręgosłupem, stawami, więzadłami i ścięgnami. Połączenie aqua aerobicu i tanecznych kroków w wodzie stanowi świetną zabawę, a dzięki właściwościom wody nie obciąża organizmu.

Jeśli doskwiera ci ból kręgosłupa, koniecznie wypróbuj ćwiczenia na plecy w domu. Wraz z Zumba Aqua będą świetną terapią dla twoich pleców. Kiedy jednak plecy bolą cię z dużym nasileniem, warto abyś wcześniej skonsultowała to ze swoim lekarzem.

Zobacz także: Ćwiczenia w ciąży - czy każda przyszła mama może je wykonywać? Zalety i przeciwwskazania

Zumba kids

Wraz ze wzrostem popularności zumby w naszym kraju, pojawiły się także zajęcia z zumby dla dzieci od 4. roku życia. Najmłodsi bardzo lubią aktywnie spędzać czas, a zajęcia z zumbą są do tego idealną okazją.

Zajęcia taneczno-ruchowe są ważną częścią aktywności fizycznej niezbędnej dzieciom. Zajęcia  zumba kids łączą w sobie ruch, muzykę i aspekty społecznościowe, jednocześnie inspirują dzieci do wyrażania siebie poprzez ruch.

Zajęcia z zumby dla dzieci mają same zalety. Z psychologicznego punktu widzenia zmniejszają napięcie nerwowe, dzięki czemu poprawiają nastrój oraz zapobiegają depresji. Wpływają także na dłuższy sen. Dzieci biorące udział w tej aktywności ruchowej łatwiej radzą sobie potem z różnymi wyzwaniami fizycznymi i emocjonalnymi.

Podobnie jak w przypadku zumby dla dorosłych, zumba kids również występuje w różnych odsłonach, zazwyczaj uzależnionych od wieku dzieci. Jednym z nich jest Zumbatomic.

Zumbatomic

Występują dwie grupy wiekowe: 4–8 lat oraz dzieci powyżej 8 lat. Zazwyczaj na te zajęcia chodzą dzieci mam, które zakochały się w zumbie i chcą zapewnić tę zabawę swoim pociechom. Dzieci uczą się rytmiki, podstawowych kroków, jednak usunięte są wszystkie te elementy, które mogą być w przypadku dzieci niestosowne, to znaczy wszystkie seksowne ruchy ciała.

Jak widać, zumba to nie tylko świetny trening dla kobiet. Również mężczyźni i dzieci mogą być z niego bardzo zadowoleni. Zumba to przede wszystkim dobra zabawa, która gwarantuje poprawę humoru i samopoczucia. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy depresyjna aura ma negatywny wpływ na twój nastrój.

Nie lubisz tańczyć? A może rower? Jeśli jesteś fanem dwóch kółek, zastanów się nad wyrobieniem karty rowerowej. (Zobacz, jak wyglądają testy na kartę rowerową).

Zobacz także: Tabata to treningowy hit. Faktycznie daje efekty?

 Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów