Pole dance staje się coraz popularniejszy! Taniec na rurze nie musi być erotyczny

Sylwia Kropiewnicka 21.11.2018
Dziewczyna trenujące pole dance
Fotografia: Shutterstock

Pole dance nadal często kojarzony jest z tańcem erotycznym. Tymczasem ta dziedzina sportu cały czas się rozwija i staje się coraz popularniejsza. Co musisz wiedzieć, kiedy chcesz się zapisać na taniec na rurze?

Na zajęcia pole dance zapisuje się coraz więcej dziewczyn. Taniec na rurze skutkuje poprawą siły mięśni i zwiększeniem gibkości ciała. Jedną z jego największych zalet jest także wysmuklenie sylwetki. Dla młodych kobiet to także sposób na zdobycie większej pewności siebie i podniesienie świadomości własnego ciała. W przeciwieństwie do erotycznego tańca na rurze, pole dance jest dyscypliną sportową. Jego zasadniczym założeniem jest poprawa zwinności i ogólnej sprawności organizmu.

Zobacz także: Tabata to treningowy hit. Faktycznie daje efekty?

Nauka tańca na rurze

Pole dance jest tańcem na rurze z elementami akrobatyki. Wykonuje się go przy użyciu zamontowanego pionowo drążka.

Tą dyscyplinę sportową trenuje się przede wszystkim w celu poprawy sprawności fizycznej. Umiejętność zmysłowego poruszania się to jedynie dodatkowy skutek ćwiczeń, podobnie jak smukłe, jędrne ciało oraz silne mięśnie i giętki kręgosłup.

Jeśli szukasz niestandardowego sposobu na wyszczuplenie sylwetki, pole dance sprawdzi się idealnie. To świetna alternatywna dla treningów fitness, jeśli te ci się już znudziły. Aby zacząć treningi, nie musisz być wysportowana ani mieć super figury. To właśnie ćwiczenia sprawią, że nabierzesz siły, sprawności oraz pozbędziesz się dodatkowych kilogramów.

Pole dance – figury

Kiedy oglądasz taniec na rurze w wykonaniu osoby, która jest już dość zaawansowana w tym sporcie wydaje się to bardzo proste i płynne. W rzeczywistości wymaga to jednak ogromnego wysiłku i bardzo silnych rąk, a to oznacza lata treningu i praktyk.

Pole dance jak każdy inny sport wymaga poświecenia i zaangażowania, aby z czasem osiągać satysfakcjonujące wyniki. Niektóre figury mogą wykonywać już początkujący, a inne przeznaczona są dla zaawansowanych.

Zobacz także: Chcesz zrobić szpagat? Te 5 ćwiczeń gwarantuje ci sukces!

Pole dance dla początkujących

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z tym sportem, najlepiej będzie, jeśli zapiszesz się na zajęcia z profesjonalnym instruktorem. Pamiętaj, że pole dance jest bardzo wymagający i musisz uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Figurami, które poleca się początkującym są m.in.: krzesełko czy karuzela. Jeśli pójdziesz na pierwsze zajęcia z pole dance z pewnością będziesz miała z nimi styczność. Na czym polegają te i inne figury dla początkujących?

Figura krzesełko (chair spin)

Jedną ręką trzymaj się rury (ręka jest wyprostowana i skierowana ku górze), wykonaj trzy kroki: nogą wewnętrzną, zewnętrzną i znów wewnętrzną.  Zrób delikatny zamach nogą zewnętrzną i wybij się z nogi wewnętrznej. Wolną rękę kieruj w stronę rury i złap ją na wysokości bioder, po czym okręć się. Im mocniejsze wybicie, tym siła obrotu będzie większa, dzięki temu chair spin będzie wyglądał bardziej efektownie.

Karuzela (carousel spin)

Jeśli chcesz wykonać karuzelę, stań przy rurą i złap ją silniejszą ręką jak najwyżej.  Słabszą rękę ułóż na wysokości bioder w taki sposób, aby dłoń była skierowana do dołu, a palec wskazujący był wyprostowany i podtrzymywał chwyt. Nogi rozszerz i ugnij w kolanach.

Strażak (fireman)

Jest to także sposób zejścia z rury, wykonywany w obrocie. Rurę złap obiema rękami, obejmij ją też udami. Kolana zegnij. Kontrolując uścisk rury udami, powoli zjeżdżasz z rury.

Hak tyłem (back hook)

Do zrobienia tej figury również powinnaś stanąć z boku rury oraz złapać ją tak, aby znalazła się pod pachą.  Kolanem nogi wewnętrznej zaczep się o rurę.

Zobacz także: Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz od czego zacząć? Te ćwiczenia gwarantują efekty!

Początki z pole dance z pewnością nie są proste, ale satysfakcja z nauki wykonywania kolejnych figur jest tego warta. Pierwsze kroki w tym sporcie polegają na opanowaniu prostych ćwiczeń rozciągających, ujędrniających i wzmacniających. Ważnym elementem nauki jest także stopniowe zyskiwanie świadomości własnego ciała.

Nic nie daje takiej frajdy i satysfakcji, jak osiąganie kolejnych celów chociażby w ulubionym sporcie, a figury pole dance z pewnością mogą tymi celami być.

Jeśli myślisz o zapisaniu się na pole dance i chcesz wcześniej wzmocnić swoje mięśnie, koniecznie wypróbuj ćwiczenia na mięśnie brzucha oraz ćwiczenia na nogi.

Zobacz także: Dieta a trening. Jak je dobrać, aby osiągnąć sukces?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów