Mata do ćwiczeń - na co zwrócić uwagę przy jej kupnie

Mata do ćwiczeń i inne akcesoria sportowe
Fotografia: Shutterstock

Dzięki macie do ćwiczeń trening wykonywany w domu będzie nie tylko komfortowy, ale także bezpieczny. Koniecznie sprawdź, do jakich treningów konieczna jest mata!

Mata do ćwiczeń powinna być odpowiednio dobrana do wybranej przez ciebie aktywności fizycznej.  W zależności od rodzaju maty, możesz ćwiczeń na niej jogę, fitness, czy też pilates. Przy wyborze maty należy pamiętać, że to właśnie od tego sprzętu zależy nasze bezpieczeństwo i komfort w trakcie treningu. W naszym artykule dowiesz się, na co w szczególności zwrócić uwagę kupując matę do ćwiczeń!

Zobacz także: Czym się kierować wybierając damskie buty na siłownię? Podpowiadamy! 

Mata to ćwiczeń: rodzaje

Najbardziej uniwersalnymi matami do aktywności fizycznych są te stosowane do fitness, pilatesu, a także jogi. Chronią one przed stłuczeniami, otarciami, a także izolują od zimnego podłoża i zapobiegają przed poślizgnięciem.

Tego typu maty do ćwiczeń wykonywane są najczęściej z pisanki syntetycznej. Takiej maty możesz potrzebować także wtedy, gdy ćwiczysz z wykorzystaniem sportowego sprzętu, np. steppera lub rowerka stacjonarnego. Nie tylko chronią podłogę przed zarysowaniem, ale także mają działanie antypoślizgowe.

Maty do ćwiczeń: które wybrać?

Jeśli zamierzasz kupić matę do ćwiczeń musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Koniecznie zwróć uwagę na jej wymiary. Uniwersalne mają rozmiar 200 centymetrów na 100 centymetrów i 200 centymetrów na 120 centymetrów. W niektórych sklepach może także znaleźć maty o wiele mniejsze, np. 50 centymetrów na 140 centymetrów.

Uwagę należy zwrócić także na grubość maty co ćwiczeń. Cienkie możemy kupić wtedy, kiedy treningi maja mniejszą częstotliwość i wykonuje i się raczej na nich treningi rekreacyjne. Jeśli regularnie wykonujesz ćwiczenia, do których jest potrzebna ci amortyzacja, koniecznie zdecyduj się na grubszą matę.

Ważna jest także elastyczność maty i to czy bez problemu się roluje. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu, żeby ją zabrać w plener lub na halę sportową. Pamiętaj także o tym, że mata musi charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża. Zapobiegnie to przed kontuzjami trakcie wykonywania szybkich ruchów i zmian pozycji.

Zobacz także: Ćwiczenia na proste plecy pomogą zapobiegać garbieniu się. Jak je wykonywać?

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.
Rozwiąż quiz

Uważasz, że znasz się na sporcie? W takim razie sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.

1. Który z tych sportowców nigdy nie wygrał medalu olimpijskiego:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów