Planujesz rozpocząć swoją przygodę z siłownią? Podpowiadamy, jak zacząć ćwiczyć!

Młoda kobieta ćwiczy na siłowni.
Fotografia: Shutterstock

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? To pytanie zadaje sobie nie tylko wiele kobiet, ale także mężczyzn. W naszym artykule podpowiadamy, jak rozpocząć treningi na siłowni i jak zmotywować siebie do regularnej aktywności fizycznej.

Zdarza się, że niektóre osoby przed pierwszym treningiem na siłowni zaczynają się stresować. Wszystko dlatego, że nie wiedzą jak zacząć ćwiczyć na siłowni, jaki trening wybrać i o jakiej intensywności. Część osób z racji tego, że źle wykonuje treningi na siłowni, bardzo szybko zniechęca się do tej aktywności fizycznej. Ludzie, którym nie wytłumaczy się jak prawidłowo rozpocząć wysiłek fizyczny na siłowni, są też narażeni na wszelkiego rodzaju kontuzje. Jak więc zacząć prawidłowo ćwiczyć na siłowni, żeby nie doprowadzić do urazu i szybko się nie zniechęcić?

Zobacz także: Podpowiadamy, jakie ćwiczenia wykonywać na siłowni, aby mieć piękny i płaski brzuch! 

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? O tym musisz wiedzieć

  • Siłownia

Zanim wybierzesz się na swój pierwszy trening na siłowni, musisz wybrać klub. Aby szybko się nie zniechęcić, zwróć uwagę na lokalizację klubu. Zaleca się, aby była ona bliska, domu, pracy lub bliskiej co osoby – nie stracisz wtedy dużo czasu na dojazd.

Nie kupuj od razu karnetu – najpierw sprawdź, czy odpowiada ci atmosfera, czy jest wystarczająco duża liczba stanowisk do ćwiczeń i czy do tej siłowni, nie przychodzi za dużo osób. W końcu czekanie w kolejce do podciągania się na drążku, czy podnoszenia ciężarów jest nudne.

Zachęcamy także do zapoznania się z całą ofertą siłowni. Być może klub ma ciekawe promocje na treningi z trenerem personalnym lub zajęcia grupowe. Może okaże się,  że większą przyjemność sprawia ci fitness lub zumba.

  • Odzież i akcesoria sportowe

Zanim zaczniesz ćwiczyć na siłowni, pomysł o potrzebnej odzieży i akcesoriach sportowych. Nie każdy trening na siłowni potrzebujesz specjalną odzież na siłownię. Są to koszulka i krótkie spodenki lub leginsy, dresy (najlepiej bawełniane). Pamiętaj także o zabraniu odpowiednich butów sportowych. Amortyzują one wstrząsy i mają dobrą przyczepność do podłoża – dzięki temu zmniejszasz ryzyko wystąpienia kontuzji.

Oprócz tego potrzebujesz: ręczniki (do wycierania potu w trakcie ćwiczenia, a także do kąpieli), klapki, szampon i żel pod prysznic.

Na salę treningową warto wziąć ze sobą także wodę lub napój izotoniczny. Pamiętaj jednak, że płyny należy pić bardzo małymi łyczkami. W przeciwnym wypadku twój żołądek będzie się buntował.

Niektóre osoby, które regularnie korzystają z siłowni, zabierają na nią specjalne rękawiczki do ćwiczeń. Dzięki temu unikniesz odcisków.

  • Znajdź instruktora

Na pierwszym treningu znajdź instruktora i poproś go, aby pokazał ci, jak prawidłowo ćwiczyć na maszynach i przyrządach znajdujących się na siłowni. Pamiętaj, że nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może spowodować poważne kontuzje.

Nie stresuj się przed zadawaniem pytań, nawet jeśli wydaje ci się, że są banalne. Instruktorzy na siłowni zostali zatrudnieni po to, aby udzielić ci jak najwięcej informacji dotyczących poprawnego wykonywania ćwiczeń.

Zobacz także: Czym się kierować wybierając damskie buty na siłownię? Podpowiadamy! 

  • Rozgrzewka

Przed każdą aktywnością fizyczną (nie tylko przed treningiem na siłowni) należy zacząć od rozgrzewki. Jest to obowiązkowa czynność, dzięki której nie tylko unikniemy kontuzję, ale także intensywniej i dłużej będziemy trenować.

Wystarczy, że na rozgrzewkę poświęcisz około 15-20 minut. Pamiętaj, żeby rozgrzać każdą część ciała. Zaleca się, aby w skład rozgrzewki wchodziły ćwiczenia gibkościowe, aerobowe lub siłowe (koniecznie na małych obciążeniach).

  • Trening właściwy

Zaleca się, aby swoją przygodę z siłownią rozpocząć od treningu ogólnorozwojowego (nawet przez pierwsze 2-3 miesiące). Staraj się być na siłowni około 3-4 razy w tygodniu. Pamiętaj także o regeneracji – twoje mięśnie nie są w stanie ćwiczyć codziennie. Twój trening nie może trwać dłużej niż 60-80 minut.

Bardzo ważne jest także to, aby ćwiczyć świadomie. W praktyce oznacza to, żeby każde ćwiczenie wykonywać dokładnie, powoli, dobrze technicznie i bez żadnych gwałtownych ruchów. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnej kontuzji. Pierwsze wykonywane ćwiczenia na siłowni nie powinny być zbyt intensywne. Nie nakładaj zbyt dużego obciążenia i nie rób zbyt dużej ilości serii i powtórzeń. Dzięki temu nie zniechęcisz się tak szybko.

  • Rozciąganie

Po wykonanym treningu nie możesz od razu usiąść lub położyć się. Twój organizm musi stopniowo się uspokajać. W tym czasie twój oddech powinien wrócić do normy.

Po każdej aktywności fizycznej należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Dzięki temu zmniejszysz swoje zakwasy, rozluźnisz mięśnie i szybciej będziesz gotowy do kolejnego treningu na siłowni.

Zobacz także: Bungee fitness - dla kogo w szczególności polecana jest ta aktywność fizyczna?

Uważaj na te produkty! Są silnie uzależniające! 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów