Ćwiczenia na trampolinie – dlaczego warto je wykonywać?

Ćwiczenia na trampolinie (czemu służą, efekty, jak je wykonywać)
Fotografia: Shutterstock

Ćwiczenia na trampolinie pozwalają spalić mnóstwo kalorii, a przy tym są świetną zabawą. Jak je wykonywać?

Zabawa na trampolinie to świetny sposób spędzania wolnego czasu nie tylko wśród dzieci. Trampolina może być wykorzystywana jako narzędzie do ćwiczeń sportowych. Dzięki niej można schudnąć nawet 10 kg. Jakie ćwiczenia wykonywać na trampolinie?

Zobacz także: Lubisz intensywne ćwiczenia? Trening funkcjonalny to coś dla ciebie

Ćwiczenia na trampolinie

Najnowsze badania pokazują, że podczas skakania na trampolinie spala się o 20% więcej kalorii niż w trakcie biegania. Za skakaniem na trampolinie dodatkowo przemawia fakt, że w znacznie mniejszym stopniu obciąża ono stawy. Z tego powodu nawet osoby, które odniosły kontuzję bądź osoby starsze mogą uprawiać ten sport.

Okazuje się, że skacząc na trampolinie można schudnąć nawet 10 kg w 2-3 miesiące. Jest to bardzo dobra broń w walce ze zbędnymi kilogramami, a trening na niej może zastąpić trening na innych urządzeniach sportowych.

Ćwiczenia na trampolinie – czemu służą

Niektóre źródła podają, że ćwiczenia na trampolinie są o prawie 70% skuteczniejsze od ćwiczeń na innych przyrządach. Skakanie na trampolinie dodatkowo stymuluje system limfatyczny człowieka, a to pomaga lepiej i szybciej pozbyć się z organizmu toksyn.

Skoki na trampolinie to także świetny sposób spędzania wolnego czasu dla dorosłych oraz dla dzieci. Ten rodzaj aktywności ruchowej pozwala rozwijać koordynację ruchową oraz równowagę. 15 minut treningu pozwala spalić aż 250 kalorii.

W trakcie takiego treningu intensywnie pracuje całe ciało, a szczególnie mięśnie łydek, ramion, grzbietu i brzucha.

Ćwiczenia na trampolinie – efekty

Ćwiczenia na trampolinie pozwalają spalić mnóstwo kalorii, a co za tym idzie szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Regularne skakanie na trampolinie pozwala zwiększyć gęstość kości i z tego powodu jest ono zalecane kobietom osobom cierpiącym na osteoporozę.

Inne efekty ćwiczeń na trampolinie to:

 • redukcja cellulitu
 • detoksykacja
 • ujędrnienie skóry
 • zmniejszenie obrzęków
 • spłycenie zmarszczek

Zobacz także: Ćwiczenia gimnastyczne, czyli relaks i wzmocnienie mięśni

Ćwiczenia na trampolinie – jak je wykonywać?

Ćwiczenia na trampolinie to świetna zabawa i sposób na zrzucenie dodatkowych kilogramów. Pamiętaj, że w przypadku ćwiczeń na trampolinie, tak samo jak w przypadku innych treningów kluczową rolę odgrywają ćwiczenia rozciągające. Rozciąganie po treningu jest równie ważne. Pozwala ono wzmacniać mięśni i zapobiegać ewentualnym kontuzjom.

Jakie ćwiczenia wybrać? Oto nasze propozycje:

 • Rozciąganie

W trakcie wyskoku próbuj się rozciągnąć, wyrzucając ręce jak najwyżej w górę. Pozwoli to wysmuklić ciało.

 • Skłon w wyskoku

Aby wykonać to ćwiczenie, należy w wyskoku spróbować chwycić palce stóp. Jest to świetny sposób na poprawę koordynacji i gibkości.

 • Skok z wykopem

Jeśli chcesz wykonać to ćwiczenie, wykonaj wyskok i spróbuj wyprostować w powietrzu jedną nogę w taki sposób jakbyś chciała coś przed sobą kopnąć. Zanim wrócisz do pozycji wyjściowej, złącz obie nogi, a następnie ćwiczenie powtórz na drugą nogę. Ćwiczenie to pozwoli wzmocnić mięśnie i poprawić wydolność organizmu.

 • Skręty

To ćwiczenie polega na przyciągnięciu przeciwległego kolana do łokcie w trakcie wyskoku. Wykonując skręty na trampolinie, wzmacniasz nogi i tułów oraz wyszczuplasz talię.

 • Odbijanie się na pośladkach

W tym ćwiczeniu nie odbijasz się od trampoliny nogami, a pośladkami. Aby je wykonać odbijaj się pośladkami od trampoliny i wracaj do pozycji stojącej. To ćwiczenia wykonuj średnio 3-4 minuty.

 • Podciąganie kolan

Kiedy wybijesz się w powietrze, podkurcz nogi, a kolana przyciągnij do siebie w taki sposób, aby były jak najbliżej brody. Wykonuj jednocześnie wymachy rękoma.

Zobacz także: Ćwiczenia na proste plecy pomogą zapobiegać garbieniu się. Jak je wykonywać?

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.
Rozwiąż quiz

Uważasz, że znasz się na sporcie? W takim razie sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów

Na boisku leży kilka piłek. W tle widać bramkę.

1. Który z tych sportowców nigdy nie wygrał medalu olimpijskiego:

 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów