Buty do biegania to podstawa! Jakie wybrać, żeby nie narazić się na kontuzję?

Katarzyna Leszczyńska 19.06.2018
Buty do biegania
Fotografia: Shutterstock.com

Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, gdy zaczynamy biegać. Podstawą są jednak odpowiednio dobrane buty. Jakie wybrać, żeby nie narazić się na kontuzję?

Podstawą podczas biegania są odpowiednio dobrane buty do biegania. Bez tego ani rusz, ponieważ łatwo złapać kontuzję. Oprócz tego będziemy mieć bardzo poodbijane stopy i odciski, które uniemożliwią regularne bieganie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni w ten sam sposób dobierać indywidualnie rodzaj butów do biegania do stopy.

Zobacz także: Początki zawsze są najtrudniejsze. Jak zacząć biegać, żeby nie zrezygnować?

Najtrudniej oczywiście się zdecydować. Kiedy jednak już podejmiemy decyzję, warto zadbać o to, żeby szybko nie zrezygnować ze względu na kontuzję lub przemęczenie organizmu. Warto być wytrwałym, ponieważ bieganie przynosi wiele korzyści zarówno dla naszego organizmu, jak i sylwetki. A to właśnie ona zazwyczaj stanowi motywację dla biegaczy.

Bieganie – efekty

Wielu z was zapewne zastanawia się, co daje bieganie. Podstawowym efektem aktywności fizycznej jest oczywiście zachowanie pięknej sylwetki. To jednak nie wszystko, co daje nam bieganie. W rzeczywistości niesie za sobą znacznie więcej efektów, przede wszystkim ważnych dla naszego zdrowia.

  • Dotlenia wszystkie komórki w organizmie.
  • Dodaje endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu będziemy mieć lepszy humor i znacznie więcej energii.
  • Spala tłuszcz i przyspiesza metabolizm.
  • Możemy biegać zawsze, kiedy chcemy i nie jesteśmy ograniczeni do godzin otwarcia klubów fitness.
  • Choć przyspiesza puls, obniża tętno i ciśnienie tętnicze.
  • Pomaga w wyciszeniu się.
  • Jest stosunkowo tanie. Poza odpowiednimi butami nie musimy wydawać pieniędzy na dodatkowe karnety.

Zobacz także: Kalkulator BMI – jak obliczyć współczynnik masy ciała? Po co obliczać BMI i jakie są normy?

Buty do biegania – dopasuj je do swojej stopy

Podstawą podczas biegania są oczywiście dobrze dobrane buty. Żeby jednak odpowiednio je dopasować, musimy zdać sobie sprawę z tego, jaka tak naprawdę jest nasza stopa. Choć wydawać się to może dziwne, w rzeczywistości stopa stopie nie jest równa – i wcale nie chodzi o rozmiar. Są trzy podstawowe rodzaje stóp. Wszystko zależy od odpowiedniej pronacji, czyli ułożenia stopy względem podłoża.

  • Pronator (niskie podbicie stopy) to osoba, która ma tzw. płaskostopie. Taka osoba powinna mieć w bucie wsparcie od środka, żeby nie przechylać za bardzo nogi do wewnętrznej strony. W związku z tym powinna nosić buty ze stabilizatorem.
  • Natural (naturalne podbicie stopy) to osoba, która nie ma większych problemów z właściwym stawianiem stopy na podłożu. W związku z tym nie potrzebuje dodatkowych stabilizatorów, jednak nie powinna zapominać o amortyzatorach, które ochronią stopę przed obiciem.
  • Supinator (wysokie podbicie stopy) – nadmiernie przekrzywia stopę na zewnątrz. Tego typu osoba zatem powinna mieć w butach systemy amortyzacyjne, które charakteryzują się wzmożoną amortyzacją.

Test wodny - sprawdź podbicie swojej stopy

Oczywiście trudno jest samemu określić, jak wygląda nasze podbicie stopy. Jest na to jednak prosty sposób. To tzw. test wodny. Dzięki niemu możemy odbić naszą stopę i na podstawie śladu określić, czy mamy naturalne ustawienie stopy, czy może jest ona odchylona w którąś ze stron.

Zobacz także: 50 piosenek do biegania, które dodadzą ci sił i motywacji

Zanurz stopę w wodzie. Następnie odbij stopę na papierze (najlepiej brązowym) lub po prostu na suchej podłodze. Ważne, żeby ślad był widoczny. Jeżeli twój ślad jest całkiem płaski – podbicie jest niskie i jesteś pronatorem. Jeżeli odcisk jest normalny, mianowicie z lekkim wcięciem od wewnętrznej strony – masz naturalne podbicie. Jeżeli natomiast stopa widoczna jest tylko w kawałku, a pośrodku jest duża luka – masz wysokie podbicie i jesteś supinatorem.

Buty do biegania – rodzaj podłoża i waga

Buty do biegania warto dobierać jeszcze pod dwoma innymi względami. Po pierwsze jest to rodzaj podłoża. Im twardsza jest powierzchnia tym większa powinna być amortyzacja buta. Jeżeli natomiast biegamy np. po lesie, gdzie może znajdować się wiele nierówności, warto zdecydować się na buty z mocno wyprofilowaną powierzchnią i stabilizatorami.

Zobacz także: Jest modne, ale też bardzo zdrowe. Jakie białko wybrać, żeby wzmocnić mięśnie?

Jeżeli chodzi natomiast o wagę biegacza. Wiadomo, że im więcej warzymy, tym większe jest obciążenie dla naszych stawów i kości. Dlatego też warto pod tym względem określić poziom amortyzacji. Im większa jest nasza waga, tym większa powinna być amortyzacja. Najważniejsze jednak jest to, żebyśmy czuli wygodę w tych butach. Inaczej noga będzie nam się szybciej męczyć.

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie produkty utrudniają odchudzanie:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów