5. Wieczorny 4F Półmaraton Praski – a na nim czołowi długodystansowcy

Redakcja 29.08.2018
5. Wieczorny 4F Półmaraton Praski – a na nim czołowi długodystansowcy
Fotografia: Materiały prasowe

Szybka i płaska trasa 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego, który odbędzie się 1 września w Warszawie, ma sprzyjać uzyskiwaniu rekordów życiowych. Tysiącom uczestników ubranych w koszulki z grafiką nawiązującą do praskiej architektury pomagać w tym zamierzają czołowi krajowi długodystansowcy.

Warszawa o zachodzie słońca, rześki letni wieczór, obniżająca się temperatura i szybka trasa to warunki idealne do biegu. A płaska, atestowana trasa, wytyczona arteriami prawobrzeżnej Warszawy tak, by sprzyjać dobrym wynikom, to już tradycja praskiej imprezy. Organizatorzy zamiast zapraszać „biegowych wyjadaczy” z Kenii czy Etiopii chcą, by o rekord życiowy mógł walczyć każdy z uczestników półmaratonu, jak i towarzyszącej mu 4F Piątki Praskiej. Stąd zaproszenie czołowych krajowych długodystansowców do tego, by wspierali amatorów.

Aktualny wicemistrz Polski w maratonie, a równocześnie najlepszy polski maratończyk minionych mistrzostw Europy w Berlinie Mariusz Gizyński w 4F Półmaratonie Praskim wystartuje w roli… pacemakera. Jak twierdzi czas w ten sposób podziękować kibicom i biegaczom, za wsparcie, jakie sam zwykle dostaje. Tym razem to on ma zamiar wspierać wszystkich tych, którzy w sobotni wieczór będą chcieli złamać czas 1:20.

W 4F Półmaratonie Praskim biegacze będą mogli liczyć na wsparcie pacemakerów w zakresie czasów od 1:20 do 2:20 (dokładnie będzie to 11 przedziałów czasowych: 1:20, 1:25, 1:30, 1:35, 1:40, 1:45, 1:50, 1:55, 2:00, 2:10, 2:20). O właściwe tempo w praskiej imprezie dbać będzie w sumie 31 zawodników.

Na dobry wynik wśród lekkoatletów liczy m.in. Kamil Jastrzębski uważany za jednego z bardziej utalentowanych długodystansowców młodszego pokolenia. W gronie kobiet o zwycięski finisz na pewno powalczy mistrzyni Polski w maratonie z 2017 r. Dominika Stelmach oraz Anna Łapińska, która w trzeciej edycji Półmaratonu Praskiego (w 2015 r.) była trzecia, zaraz za Kenijkami.

Zaplanowany na 20.30 start 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego będzie usytuowany na oświetlonych błoniach PGE Narodowego, skąd biegacza ruszą w ul. Grochowską. Na rondzie Wiatraczna skręt w al. Waszyngtona, następnie klimatyczna Saska Kępa (ul. Francuską i Zwycięzców), po czym ulicami Saską i Egipską udadzą się na Gocław. Przebiegną m.in. obok jeziora Balaton, po czym ul. gen. Fieldorfa na Wał Miedzeszyński. Po nawrotce na wysokości ul. Kadetów szeroką i płaską prostą do Wybrzeża Szczecińskiego. Ostatnie kilometry to ponownie wyjątkowe klimaty warszawskiej Pragi, m.in. ul. Zamoyskiego. Meta oraz miasteczko biegowe ponownie będą zlokalizowane na błoniach PGE  Narodowego.

Tutaj o dobry wynik na pewno pokusi się Ewa Jagielska oraz zwyciężczyni z zeszłego roku Kinga Reda. W gronie trzech tysięcy biegowych amatorów, którzy wystartują na dystansie 5 km znalazł się m.in. mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski. Wszystkich zwolenników krótszego dystansu wspierać na trasie chce Artur Kozłowski i Henryk Szost.

Zobacz także: Robert Korzeniowski gościem Chillizet!

Meta oraz miasteczko biegowe ponownie będą zlokalizowane na błoniach PGE  Narodowego.

Półmaraton Praski odbywa się od 2014 roku, rokrocznie pod patronatem prezydent m.st. Warszawy oraz ze wsparcie władz dzielnicy Praga Południe (która funduje m.in. puchary dla najlepszych półmaratończyków mieszkających w obrębie dzielnicy).

Limit uczestników dla półmaratonu wynosi 10 tysięcy, a dla biegu na 5 km trzy tysiące. Zapisy i informacje na: www.polmaratonpraski.pl

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów