Terapia poznawczo – behawioralna – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Hanna Skowron 27.09.2018
Terapia behawioralno-poznawcza
Fotografia: Shutterstock

Terapia poznawczo – behawioralna należy do najczęściej wykorzystywanych metod leczenia terapeutycznego w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Czym jest terapia poznawczo – behawioralna i w czym tkwi sukces jej skuteczności?

Terapia poznawczo – behawioralna jest najczęściej stosowaną metodą w leczeniu zaburzeń nerwicowych i depresji. Jest prowadzona z ukierunkowaniem na konkretne problemy pacjenta i cele do osiągnięcia. Dzięki niej z powodzeniem leczy się zaburzenia psychiczne, emocjonalne i zachowania. W trakcie terapii kluczowa jest pełna współpraca terapeuty z pacjentem, a także nawiązanie między nimi więzi i zbudowanie zaufania.

Zobacz także: Niedojrzałość emocjonalna może dotyczyć także ciebie. Jak wygląda leczenie?

Terapia poznawczo – behawioralna: na czym polega?

Ten rodzaj terapii zakłada, że głównym źródłem problemów pacjenta są utrwalone, negatywne reakcje na zdarzenia i sytuacje, a tych reakcji uczymy się w trakcie życia. Innymi słowy, terapia poznawczo – behawioralna jest nauką…oduczania, eliminowania złych nawyków na rzecz pożądanych reakcji.

Twórcy terapii poznawczo – behawioralnej zakładają, że neurotyczne zachowania są wyuczone i do rozwiązania problemów pacjenta wystarczy, by nauczył się właściwie reagować na negatywne bodźce.

Głównym założeniem terapii jest więc odkrycie źródła problemów, a następnie „przepracowanie” zarówno jego, jak i reakcji na negatywny bodziec. Terapia jest długotrwała i wymaga pełnego zaangażowania pacjenta, a także jego chęci i silnej motywacji do osiągnięcia celu – tym bardziej, że nie ma w tym przypadku namacalnych nagród. Wystarczająca musi być satysfakcja z osiągnięcia zamierzonego celu.

Terapia zwykle trwa około 2 lat.

Terapia poznawczo – behawioralna – dla kogo?

Ten rodzaj terapii zalecany jest tym osobom, które mają problem natury emocjonalnej i negatywnie reagują na przykre dla nich bodźce. To najskuteczniejsza metoda leczenia:

Terapia poznawczo – behawioralna jest także nieocenioną pomocą w przypadku depresji poporodowej, a także stresu pourazowego. Wykorzystywana jest również jako pomoc w nauce radzenia sobie ze stresem.

Terapia poznawczo- behawioralna – efekty

Podstawowym założeniem terapii jest poznanie źródła problemów i zmiany myślenia (poznawcza), a wskutek tego: zmiany zachowania, podejścia (behawioralna). Tylko przerwanie błędnego koła (bodziec – automatyczna, wyuczona reakcja) pozwoli na wyjście z sytuacji i przeciwstawianie się trudnościom i przeszkodom w życiu.

Pacjent leczony tą metodą musi zrozumieć, że jego reakcje na określone bodźce są błędne, a pozostanie wobec nich biernym przyniesie same szkody. Musi więc nauczyć sobie z nimi radzić, znajdując drogę wyjścia i siłę do przeciwstawiania się im.

Terapię uważa się za zakończoną sukcesem wówczas, gdy pacjent zrozumie mechanizm działania swojej psychiki wobec danego problemu, a także będzie umiał sobie poradzić z negatywną sytuacją. Najważniejsze jest to, by w pacjencie zaszczepić impuls do podejmowania działania, a nie poddawania się w przypadku przeszkód.

Zobacz także: Melancholicy mają skłonność do pesymizmu. Czym jeszcze charakteryzuje się ten typ osobowości?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów