Życie bez ubrań jest prostsze i... szczęśliwsze. Naukowcy odkryli zalety nudyzmu

Mateusz Patyk 27.01.2017
Nudystka na rowerze
Fotografia: ONS

Oto naga prawda - bycie nagim pozytywnie wpływa na postrzeganie własnego ciała i ogólne samopoczucie.

Najnowsze badania nudystów przeprowadzili naukowcy pracujący na londyńskim uniwersytecie Goldsmiths. Na stronie Gold.ac.uk opublikowali wnioski z pracy zespołu pod kierownictwem dra Keona Westa z Wydziału Psychologii.

Według badań przeprowadzonych na prawie 1000 ochotnikach o różnym wieku, płci, pochodzeniu i religii okazało się, że wspólne spotkania w strojach Adama i Ewy znacząco poprawiają nastrój oraz nastawienie do własnego ciała.

Pierwsze badanie polegało na internetowej sondzie, w której oceniono zadowolenie z sylwetki i nastawienie do życia 850 Brytyjczyków. Dzięki temu zauważono, że spędzający wolny czas m.in. na nagich kąpielach słonecznych i kolarskich wyścigach bez ubrań są szczęśliwsi od uprawiających inne hobby. Kolejne dwa przeprowadzono podczas trwania naturystycznych imprez. Pytano o samopoczucie tuż przed rozebraniem oraz pod koniec imprezy. 

Zobacz także: Paryż welcome to. Już wkrótce nudyści będą mogli poczuć się tam swobodnie

W nagim ciele i duch szczęśliwy

W obu przypadkach nudyści wykazywali poprawę nastroju, zwiększenie poczucia własnej wartości oraz zadowolenie z życia po zdjęciu ubrań. Ponadto dr West udowodnił, że im dłużej badane osoby uprawiały naturyzm i częściej uczestniczyły w nagich imprezach, tym byłe szczęśliwsze. To może być przełom w postrzeganiu stanu psychicznego przez pryzmat zadowolenia z ciała.

Naturyści mówili o tym już od pewnego czasu. Jednak mimo wielu pozytywnych sygnałów z ich strony, nie było prawie wcale empirycznych badań dotyczących tego, czy ich aktywność (zamiast postaw i przekonań) faktycznie sprawia, że są szczęśliwsi lub, co równie ważne, dlaczego uszczęśliwia - wyjaśnia dr Keon West na stronie Gold.ac.uk.

Analiza wniosków potwierdza, że widok niedoskonałych nagich ciał innych osób jest skuteczniejsze niż oglądanie własnego odbicia w lustrze. Dzięki temu człowiekowi niezadowolonemu z sylwetki łatwiej jest zaakceptować jej ułomności. A to z kolei sprowadza naukowców do założenia, że nudyzm może być idealną przeciwwagą dla czczonego w mediach wyidealizowanego obrazu nagości. Naturyzm jest zatem świetnym lekarstwem na poprawę samooceny.

W planach są dalsze badania na szerszej grupie populacji, które pozwolą rozwiać ewentualne wątpliwości, czy nudyści są szczęśliwsi przez tę formę wspólnego spędzania czasu, czy też może wybierają ją z natury pozytywnie nastawieni i szczęśliwi ludzie.

Zobacz też: Otworzono restaurację, w której można być nagim. W kolejce czeka 16 tysięcy osób

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów