Złość – jakie są jej podłoża i jak ją opanować?

Złość – jakie są jej podłoża i jak ją opanować?
Fotografia: Shutterstock

Złość może prowadzić do wybuchu gniewu i zachowań agresywnych. Paradoksalnie często jest ona powodowana strachem. Jak radzić sobie ze złością?

Złość jest jednym z podstawowych stanów emocjonalnych. Odczuwanie złości jest całkowicie normalne, ponieważ pojawia się ona w stresujących i trudnych sytuacjach. Równie często jest spowodowana strachem, a nieodreagowana prowadzi do takich stanów, jak frustracja. Jak radzić sobie ze złością?

Zobacz także: Smutek – co robić, kiedy nie chce odpuścić?

Złość – co to?

Złość to reakcja emocjonalna, pojawiająca się w różnych, trudnych sytuacjach. Często występuje w momencie, kiedy danej osobie bardzo na czymś zależy, a nie może ona zrealizować swoich dążeń. Wówczas rozczarowanie przeradza się w złość, a osoba która ją odczuwa niejednokrotnie traci nad sobą kontrolę.

Jednym z czynników, który wywołuje złość, jest stres. Osoba poddana długotrwałemu stresowi, może być rozchwiana emocjonalnie. Kiedy jej negatywne emocje są tłumione przez długi czas, w końcu znajdują ujście w postaci wybuchu gniewu.

Złość może być wyrażana na różne sposoby takie, jak krzyk, nerwowe ruchy, a czasami także płacz. Złość tłumiona przez długi czas może prowadzić do agresji, z którą trudniej będzie sobie poradzić.

Złość – skąd się bierze?

Złość może mieć różne podłoże. Często, oprócz stresu, wywołuje ją także brak umiejętności uporania się z czymś. Osoba, która ma zbyt dużo obowiązków i nie wie, jak sobie z nimi poradzić, również wpadnie w złość.

Reagowanie złością na pewne sytuacje czy wydarzenia jest swoistą ucieczką od odpowiedzialności. Taka osoba przestaje myśleć racjonalnie i zamiast skupić się na rozwiązaniu problemu, często tylko go potęguje. Przyczyną złość równie często jest brak umiejętności przyznania się do własnych błędów bądź pogodzenia się z porażką.

Osoba, która wpadnie w złość, często nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania. Dzieje się to za sprawą reakcji zachodzących w jej organizmie. Wzmaga się wtedy wydzielanie adrenaliny i rytm uderzeń serca, a to z kolei powoduje przypływ energii, która musi znaleźć ujście np. w postaci rękoczynów.

Zobacz także: Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się po pozbyć?

Złość – sposoby wyrażania

Złość można wyrażać na różne sposoby, a ich dobór w dużej mierze zależy od temperamentu człowieka. Dla jednej osoby wystarczającym sposobem odreagowania negatywnych emocji będzie trzaśnięcie drzwiami, dla innej godzina spędzona na siłowni może być niewystarczająca.

Podaje się, że złość może być wyrażana na trzy sposoby: asertywnie, pasywnie i agresywnie. Złość wyrażana asertywnie polega na wyrażaniu swoich emocji, odwołaniu się do swoich potrzeb, jednak z szacunkiem do drugiej osoby i bez naruszania jej granic.

Pasywny sposób wyrażania złości polega na próbie stłumienia jej. Nie prowadzi on do żadnych działań w kierunku zmiany niesprzyjającej sytuacji, a u danej osoby może powodować dyskomfort.

Ostatni ze sposobów wyrażania złości – agresywny – związany jest z atakiem słownym lub fizycznym. Wiąże się to z przekroczeniem granic osobistych drugiej osoby i może nieść ze sobą konsekwencje.

Złość – jak ją opanować?

W procesie socjalizacji każdy z nas uczy się tłumić złość, wypierać ją lub po prostu nie okazywać jej w miejscu publicznym. Na dłuższą metę staje się to jednak uciążliwe, prowadzi do frustracji, a nawet problemów psychologicznych danej osoby.

Nad złością warto jest pracować i zastanowić się, co ją powoduje. Dobrym i zdrowym sposobem odreagowania złości są ćwiczenia fizyczne takie, jak np. fitness czy sztuki walki. Inną opcją są techniki relaksacyjne, szczególnie joga, która pozwala się zrelaksować i wyciszyć.

Jeśli okaże się, że złość wywołana jest konfliktem z inną osobą bądź wynika z nadmiaru obowiązków, należy na spokojnie przeanalizować problem i podjąć odpowiednie środki, aby „oczyścić” atmosferę i co za tym idzie zniwelować złość.

Złość – jak sobie z nią radzić?

Tłumienie złości bądź niekontrolowane wyrażanie jej może mieć destrukcyjny wpływ na ludzką psychikę i relacje danej osoby z jej otoczeniem. Jeśli złość stanowi duży problem, należy popracować nad emocjami i komunikacją. Emocje to nieodłączna część życia człowieka i trzeba nauczyć się o nich rozmawiać i je odczuwać.

Sposobów zdrowego komunikowania się z otoczeniem można nauczyć się podczas treningów interpersonalnych, warsztatów czy na terapii. Kiedy złość staje się prawdziwym problemem, warto skonsultować się ze specjalistą – psychologiem lub psychiatrą. Możliwe, że potrzebna okaże się psychoterapia.

Zobacz także: Inteligencja emocjonalna ułatwia odniesienie sukcesu. Czym dokładnie jest?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów