Zielony czy niebieski? Ludzki mózg głupieje, gdy musi zapamiętać ten kolor

Mateusz Patyk 13.02.2017
Seledynowy
Fotografia: East News

Nasze oczy widzą miliony barw, ale gdy dochodzi do sklasyfikowania niektórych z nich, człowiek jest bezradny.

Na stronie Sas.upenn.edu należącej do Szkoły Sztuk i Nauk Uniwersytetu w Pensylwanii, opublikowano wnioski badań na temat rozpoznawalności kolorów przez ludzki umysł.

Według psychologa kognitywnego z John Hopkins University, Jonathana Flombauma, który przewodził zespołowi naukowców przeprowadzających eksperyment, obserwowane barwy są zapamiętywane jako zaledwie jedna z kilku łatwych do rozpoznania.

W internetowym wydaniu gazety "Journal of Experimental Psychology: General" po raz pierwszy wykazano, że wspomnienia kolorów są "podciągane" pod najlepsze według mózgu wersje ich podstawowych odpowiedników. Człowiek próbuje ocenić, na ile dany kolor przypomina mu wcześniej widzianą barwę i szufladkuje go do już dobrze poznanych i najczęściej widzianych.

Kremowy czy écru

Nie tylko mężczyźni nie są w stanie rozpoznać, jakiego koloru są elementy ubioru kobiet. Gdy przychodzi do rozróżnienia takich odcieni niebieskiego jak lazur czy kobalt, mózg zapamiętuje je jako... cały czas niebieski. O ile rozróżnienie kolorów postawionych obok siebie nie stanowi większego problemu (np. fuksji i magenty), to jednak w pamięci zostaną zachowane jako zwykły różowy.

Próba doboru odpowiedniej farby do malarskich poprawek zazwyczaj kończy się fiaskiem. To dlatego, że błędnie zapamiętuję ścianę jako wzorcowy niebieski. I nawet gdyby według firmy Sherwin-Williams [producenta farb - przyp. red.] to byłby zielony, ty nadal będziesz pamiętał ten kolor jako niebieski - twierdzi Jonathan Flombaum w raporcie dostępnym na stronie Sas.upenn.edu.

W eksperymencie uczestnikom pokazywano kwadrat jednego koloru przez 1/10 sekundy, prosząc o zapamiętanie go. Potem na mniej niż sekundę wyświetlano im pusty ekran. Ostatnim etapem badania była prośba o znalezienie na kole barw tej pokazanej wcześniej. Spośród 180 próbek ochotnicy zazwyczaj wskazywali jeden z dobrze znanych, "archetypowych" kolorów. 

W przeciwnym razie do mózgu docierałoby zbyt dużo mało istotnych (w jego mniemaniu) informacji. Dlatego najpierw w głowie człowieka zachodzi skategoryzowanie, a następnie uproszczenie i dopiero na końcu zapamiętanie barwy. Dzięki temu zabiegowi wspomnienia są bardziej stronnicze, ale jednocześnie trwałe i nadal - bądź co bądź - spełniają swoją rolę.

różowy
Fotografia: youtu.be/Zq5QXwj9UnM

Bliżej fioletowego czy różowego?

Zielony czy niebieski
Fotografia: youtu.be/Zq5QXwj9UnM

Więcej zielonego czy niebieskiego?

Koło barw
Fotografia: www.sas.upenn.edu

Wykres pokazywany uczestnikom badania. Po lewej widoczny kolorowy kwadrat, który wyświetlał się przez ułamek sekundy. Zadanie polegało na dopasowaniu zapamiętanej barwy do koloru w kole.

Zapamiętywanie kolorów
Fotografia: releases.jhu.edu
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów