Zespół lęku uogólnionego - czym jest?

Hanna Skowron 01.08.2018
kobieta w stanie lęku
Fotografia: Shutterstock

Zespół lęku uogólnionego - życie osoby, która wiecznie się boi, może być piekłem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj lęku i jakie są jego objawy i leczenie? Sprawdź!

Silny, nieuzasadniony strach, towarzyszący każdego dnia, stany lękowe i uczucie bezradności – to może być zespół lęku uogólnionego. Czym jest dokładnie?

Zobacz także: Osobowość neurotyczna ma skłonność do fobii i nerwic. Jak wygląda życie neurotyka?

Zespół lęku uogólnionego – co to jest?

Zespół lęku uogólnionego (ang. GADgeneralized anxiety disorder) to rodzaj zaburzenia psychicznego, zaliczanego do grupy zaburzeń lękowych. Cechuje się odczuwaniem uporczywego, stale utrzymującego się niepokoju nie powiązanego z jakimiś określonymi czynnikami. Lęk ten bywa określany jako „wolnopłynący”, znajdując ujście w licznych obawach pacjenta. Innym rodzaju lękiem jest atak paniki, tzw. lęk napadowy, który z reguły jest silniejszy i przychodzi nagle.

Nerwica lękowa dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że z zespołem lęku uogólnionego zmaga się nawet 3% społeczeństwa. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych metod, pozwalających osobom dotkniętym tym zaburzeniem sprawnie funkcjonować w otoczeniu.

Zespół lęku uogólnionego - objawy

Nerwica lękowa wiąże się z występowaniem uporczywego niepokoju, nieproporcjonalnego do danej sytuacji i okoliczności. Często osoba dotknięta tym zaburzeniem nie potrafi określić, z jakiego powodu odczuwa lęk, choć nieustannie się zamartwia i jest pełna obaw. Dyskomfort nasila dodatkowo uczucie napięcia i niemożność zrelaksowania się. Zespół lęku uogólnionego przejawia się także pesymistycznym nastawieniem do życia i obawą o przyszłość.

W przypadku zespołu lęku uogólnionego występują również liczne objawy somatyczne. Stałe uczucie niepokoju może wiązać się z takimi objawami jak:

  • napięcie mięśniowe
  • uczucie drętwienia i mrowienia
  • nadmierna potliwość
  • trudności z oddychaniem
  • bóle głowy
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi, tachykardia
  • zaburzenia snu/bezsenność.

Osoby dotknięte tym zaburzeniem są świadome swoich objawów i wiedzą, że ich niepokój nie jest racjonalnie uzasadniony. Jednak mimo to nie potrafią zapanować nad swoimi przeżyciami, co dodatkowo wzmaga u nich niepokój i nasila występowanie objawów. Bardzo często zespół lęku uogólnionego towarzyszy innym zaburzeniom psychicznym, m.in. nerwicy natręctw, depresji czy fobiom (zwłaszcza fobii społecznej). 

Zobacz także: Depresja maskowana ma nietypowe objawy. Pod jakimi maskami się skrywa?

Zespół lęku uogólnionego - przyczyny

Eksperci wskazują, że rozwojowi zespołu lęku uogólnionego sprzyjają zarówno czynniki biologiczne (uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego),  psychologiczne, jak i społeczno-kulturowe. Wśród tych ostatnich wymienia się zwłaszcza nieprawidłowości w okresie wczesnego dzieciństwa. Zaburzone relacje z opiekunami dziecka, m.in. brak poczucia bezpieczeństwa, mogą przyczynić się do powstania i rozwoju nerwicy lękowej.

Zespół lęku uogólnionego - leczenie

Postawienie diagnozy wiąże się z wdrożeniem odpowiedniej formy leczenia. Nerwicę lękową leczy się zazwyczaj jedną z form psychoterapii (szczególnie technikami poznawczo-behawioralnymi, choć zwraca się uwagę także na zalety podejścia psychodynamicznego), zarówno w postaci indywidualnej, jak i grupowej. W niektórych przypadkach zalecana bywa także farmakoterapia. W przypadku zespołu lęku uogólnionego stosowane są przede wszystkim leki przeciwdepresyjne (SSRI, SNRI, TCA) i anksjolityczne.

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów