Zespół chronicznego zmęczenia - to on może być odpowiedzialny za twoje ciągłe wyczerpanie!

Sylwia Bagińska 14.08.2018
Zespół chronicznego zmęczenia - objawy
Fotografia: shutterstock

Zespół chronicznego zmęczenia - to on może być odpowiedzialny za Twoje ciągłe wyczerpanie fizyczne i psychiczne, często pojawiające się bóle głowy i problemy z koncentracją i pamięcią. Koniecznie sprawdź, jak wygląda diagnostyka tego schorzenia.

Zespół chronicznego zmęczenia (Chronic Fatique Syndrome – CFS) inaczej nazywany jest także zespołem przewlekłego zmęczenia. Charakteryzuje się głównie zmęczeniem, wyczerpaniem – zarówno fizycznym jak i psychicznym, który trwa minimum pół roku.

Zobacz także: Zdarza ci się, że nie możesz zasnąć? Sprawdź, domowe sposoby na bezsenność

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) – objawy

Głównym objawem zespołu chronicznego zmęczenia jest fizyczne, a także psychiczne wyczerpanie, które nie ustępuje nawet po długim odpoczynku. Zmęczenie, apatia, senność, brak energii do działania, towarzysza choremu przez cały dzień. Wycieńczenie fizyczne pojawia się w niektórych przypadkach chwile po przebudzeniu.  Inne objawy to także problemy z pamięcią i koncentracją oraz pokój i napięcie.

Bardzo często osoby ciepiące na zespół chronicznego zmęczenia skarżą na często pojawiający się ból głowy, ból gardła, mięśni, stawów, a także na ból brzucha i klatki piersiowej. Pojawiają się także zaburzenia układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia oraz zaparcia).

U niektórych pojawiają się także inne symptomy – kołatanie serca, podwyższona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne, alergie, infekcje oraz spadek libido.

Każdy objaw zespołu chronicznego zmęczenia negatywnie wpływa na codzienny komfort osoby chorej, bardzo często zaniżając jej aktywność społeczną i zawodową.

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) – przyczyny

Przyczyny wystąpienia zespołu chronicznego zmęczenia to między innymi:

  • Stres,
  • Mała ilość snu,
  • Mało odpoczynku,
  • Życie w presji,
  • Za szybkie tempo życia,
  • Nieodpowiednia dieta.

Zobacz także: Uzależnienie od alkoholu - czy mnie dotyczy? Sprawdź, jakie są objawy alkoholizmu

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) – diagnostyka

Po szczegółowym wywiadzie z pacjentem lekarz, aby potwierdzić diagnozę, musi najpierw wykluczyć wiele innych chorób, które objawiają się zmęczeniem. Jest to między innymi anemia, cukrzyca, choroby nerek, płuc oraz serca. Ciągłe zmęczenie to także symptom boreliozy, zakażenia wirusem HIV  oraz chorób nowotworowych, a także zatrucia alkoholem etylowym lub ołowiem, a także uzależnieniem od różnych środków psychoaktywnych.

Zmęczenie towarzyszy także wielu chorobom i zaburzeniom psychicznym, które także muszą być wykluczone przez lekarza.

Zespół chroniczny potwierdzany jest także po stwierdzeniu obecności wskaźników stanu zapalnego we krwi, a także od składu mikrobiomu jelitowego, który w przypadku tej choroby odbiega od normy.

Zespół chronicznego zmęczenia  (CFS) – leczenie

Zespół chronicznego zmęczenia leczy się objawowo, zależne jest od tego, jakie symptomy towarzyszą chorobie.

W przypadku gdy u chorego dochodzi do skrajnego wyczerpania, lekarz proponuje mu kurację kwasem askorbinowym (witamina C), który jest podawany dożylnie.

Gdy zespołowi chronicznego zmęczenia towarzyszą zaburzenia psychiczne, np. depresja, konieczne jest podanie antydepresantów. Pomagają one także w walce z ciągłym, chronicznym zmęczeniem, bezsennością i dolegliwościami bólowymi.

Chorym zaleca się także konsultacje psychologiczne i psychoterapie, które będą pracować nad odpowiednim rytmem dnia, stylem życia.

Zobacz także: Choroba dwubiegunowa to wieczne huśtawki nastroju. Jak leczyć zaburzenie afektywne dwubiegunowe?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

 

 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów