Zespół Aspergera u dorosłych i dzieci. Czym jest i jakie są jego przyczyny?

Magdalena Barszczak 01.08.2018
dziecko z zespołem Aspergera
Fotografia: Shutterstock

Osoba zespołem Aspergera ma problemy z nawiązywaniem relacji, stroni od ludzi i często ma nietypowe zainteresowania. Ten syndrom to najłagodniejsze zaburzenie ze spektrum autyzmu, jednak różni się od niego. Jakie są przyczyny zespołu Aspergera i czym charakteryzuje się on w dorosłości i dzieciństwie? Sprawdź.

Zespół Aspergera (ZA, syndrom Aspergera) jest najłagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. To zaburzenie rozwoju ze spektrum autyzmu, jednak w przeciwieństwie do niego - nie powoduje zaburzeń w rozwoju umysłowym. Często ujawnia się w dzieciństwie, ale równie dobrze może być zdiagnozowany dopiero w dorosłym życiu. 

Upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w komunikacji niewerbalnej, obsesyjne zainteresowania i przywiązanie do rutyny - to główne cechy tego schorzenia. Osoby z takimi symptomami bardziej przypominają ekscentryków niż ludzi cierpiących na zaburzenia osobowości czy choroby psychiczne.

Zobacz także: DDD, czyli w pułapce dzieciństwa. Kim są dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych?

Zespół Aspergera - u dorosłych

Jak rozpoznać zespół Aspergera u dorosłych? Osoby z tym zaburzeniem to zazwyczaj ekscentrycy. Osoba cierpiąca na ten syndrom to często samotnik, zamknięty w swoim świecie. Swoją uwagę koncentruje głównie na przeżyciach wewnętrznych i hobby, nierzadko dziwacznym i ekscentrycznym.

Dorosły z zespołem Aspergera ma problem z nawiązywaniem nowych kontaktów i podtrzymywaniem starych relacji. Może mieć trudności z pamięcią proceduralną i odruchowym wykonywaniem prostych czynności, np. ubieraniem się. Często nie rozumie niektórych sformułowań oraz przenośnych i ukrytych znaczeń słów, a jego język jest pedantyczny i perfekcyjny.

Zobacz także: Strach przed szkołą? To może być fobia szkolna. Przyczyny, objawy i leczenie

Zespół Aspergera - u dzieci i młodzieży

Zespół Aspergera diagnozuje się najczęściej dopiero w wieku przedszkolnym, kiedy dzieci zaczynają obracać się między rówieśnikami. Wtedy na pierwszy plan wysuwa się nieumiejętność ich pracy w grupie i niechęć do nawiązywania relacji z innymi. Dzieci z zespołem Aspergera mogą mieć problemy z nawiązaniem kontaktu wzrokowego i jego utrzymaniem. Ich mimika jest zubożona. Takie osoby nie dążą do pracy i zabawy w grupie, nie dzielą się z rówieśnikami opiniami, nie bawią się razem, nie chwalą ocenami, itp.

Jednocześnie dziecko z zespołem Aspergera jest pochłonięte przez swoje rytuały, a kiedy rutyna dnia jest zakłócona, odczuwa niepokój i rozdrażnienie. Dzieci z zespołem Aspergera często wykazują ponadprzeciętne zdolności intelektualne. Mogą nieadekwatnie do wieku rozumieć skomplikowane zagadnienia z fizyki lub matematyki.

Drugim kluczowym momentem, kiedy takie osoby trafiają do gabinetów psychologów, jest okres dojrzewania. Nastolatek czy nastolatka w tym czasie wzmożonych kontaktów społecznych może czuć się odrzucone i nieprzystosowane. 

Zespół Aspergera - termin

Termin Zespół Aspergera po raz pierwszy opisał austriacki lekarz psychiatra Hans Asperger. W dzieciństwie był samotnikiem, miał doskonałą pamięć i zdolności językowe, czyli przejawiał wszystkie cechy zaburzenia, które później stało się przedmiotem jego badań. Asperger podczas praktyki w klinice pediatrycznej w Wiedniu badał zachowanie swoich pacjentów. Kilkoro z nich odznaczało się ponadprzeciętną inteligencją, używało wyszukanego słownictwa, a jednocześnie miało problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Lekarz nazwał wtedy rozpoznane przypadki mianem psychopatii autystycznej. Nie były one odkryte aż do lat 80., kiedy zaliczono je do zaburzeń ze spektrum autyzmu i nazwano zespołem Aspergera.

Pokrewnymi zaburzeniami do zespołu Aspergera są:

 • autyzm wysokofunkcjonujący,
 • hiperleksja,
 • zaburzenie semantyczno-pragmatyczne,
 • upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się,
 • reaktywne zaburzenie przywiązania,
 • ADHD.

Zespół Aspergera - przyczyny

Skąd się bierze zespół Aspergera? Dzieci i dorośli z zespołem Aspergera mają małą liczbę neuronów w ciele migdałowatym, czyli części mózgu odpowiadającej za emocje. To jest główną przyczyną ich problemów. Niektórzy psychiatrzy traktują jednak ten syndrom nie jako chorobę, ale jako odmienny wzorzec budowania relacji z otoczeniem.

Przyczyny syndromu Aspergera nie zostały do końca wyjaśnione, możliwe jest jednak dziedziczenie pewnych zaburzeń ze spektrum autyzmu. Hans Asperger zwrócił uwagę na objawy zespołu Aspergera u dzieci, których rodzice wykazywali podobne cechy, np. trudności w nawiązywaniu relacji. 

Zaburzenie to częściej spotykane jest i chłopców, a jego leczenie zespołu Aspergera polega przede wszystkim na terapii behawioralnej i kognitywnej.

Potencjalne przyczyny zespołu Aspergera:

 • toksoplazmoza,
 • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
 • infekcje mózgu,
 • uraz okołoporodowy lub powstały na etapie życia płodowego,
 • mutacja genetyczna chromosomów: 3., 4., 7. i 11.,
 • zaawansowany wiek ojca.

Zespół Aspergera - a autyzm

Zespół Aspergera nie jest zaliczany do chorób, a klasyfikowany jako najłagodniejsze zaburzenie rozwoje ze spektrum autyzmu. Zdolności poznawcze i umysłowe osoby z zespołem Aspergera są prawidłowe. Inaczej jest w autyzmie dziecięcym.

Osoba cierpiąca na zespół Aspergera może mieć trudności ze zrozumieniem abstrakcyjnych pojęć, ale może samodzielnie funkcjonować i często jest obdarzona ponadprzeciętną inteligencją. Z kolei dziecko cierpiące na autyzm ma poważne problemy rozwojowe, często nie mówi, a jego iloraz inteligencji jest niski (poniżej 30).

Jednocześnie, zespół Aspergera i autyzm przejawiają wspólne cechy, takie jak trudności w nawiązywaniu relacji i wycofanie. Dorośli z zespołem Apergera często uważa się za osoby ekscentryczne ze względu na ich nietypowe zainteresowania.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów