Zdrada emocjonalna – jakie są jej symptomy?

Zdrada emocjonalna (co to, przyczyny, jak rozpoznać)
Fotografia: Shutterstock

Zdrada emocjonalna często może być zapowiedzią zdrady fizycznej. Jak ją rozpoznać?

Do tej pory za zdradę uważano jedynie kontakt seksualny z inną osobą. Coraz częściej mówi się jednak o zdradzie emocjonalnej, która polega na stworzeniu emocjonalnej więzi z kimś innym. Jak rozpoznać zdradę emocjonalną i co robić w takiej sytuacji?

Zobacz także: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach - to rewolucyjna metoda skupiająca się na pozytywach i teraźniejszości

Zdrada emocjonalna – co to?

Zdrada emocjonalna polega na stworzeniu intymnej więzi z inną osobą, mimo bycia w stałym związku. Relacji tego typu nie towarzyszą kontakty seksualne, może ona być jednak groźniejsza od zdrady fizycznej z racji na zbudowanie więzi duchowej. Zdrada emocjonalna jest bardzo częsta i niejednokrotnie w końcu prowadzi do zdrady fizycznej.

Zdrady emocjonalnej nie należy mylić z przyjaźnią z osobą tej samej płci. Pozostawanie w kontaktach towarzyskich z innymi osobami nie jest niczym złym, problem pojawia się jednak w momencie, kiedy znajomość z inną osobą staje się bardziej wartościowa i atrakcyjna niż relacja ze stałym partnerem.

Zdrada emocjonalna – jak ją rozpoznać?

Bardzo cienka jest granica pomiędzy przyjaźnią i byciem życzliwym dla innych, a zdradą emocjonalną. Można jednak wskazać pewne elementy, po których można rozpoznać mentalną zdradę. Są to:

  • problemy w relacjach intymnych z życiowym partnerem
  • utrzymywaniem bliskiej relacji z kimś innym w tajemnicy przed partnerem
  • dzielenie się najważniejszymi przeżyciami z inną osobą
  • porównywanie stałego partnera do innej osoby

Zdrada emocjonalna – przyczyny

Podłożem zdrady emocjonalnej może być samotność w związku i pogłębiający się kryzys. Może on wynikać z różnych czynników takich jak brak wzajemnego zrozumienia partnerów, zaniedbywanie relacji czy wypalenie się uczucia.

Kiedy związek przestaje prawidłowo funkcjonować i zaspokajać emocjonalne potrzeby partnera, o zdradę nietrudno. Zdrada mentalna jest nawet gorsza od fizycznej, ponieważ prowadzi do niej przywiązanie duchowe.

W obecnych czasach zdradę szczególnie ułatwia łatwość nawiązywania relacji m.in. za pośrednictwem aplikacji na telefon.

Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

Zdrada emocjonalna – jak sobie z nią poradzić?

Zdrada emocjonalna jest równie trudna do przepracowania co zdrada fizyczna. Dla osoby zdradzanej oznacza ona mentalne oddalenie od partnera oraz niedostatek troski i zainteresowania ze strony drugiej osoby.

Zdrada oznacza słabą kondycję związku, a odbudowywanie relacji po zdradzie emocjonalnej może być nawet trudniejsze niż naprawa związku po zdradzie fizycznej. Taki mentalny romans oznacza, że przynajmniej jedna ze stron została w relacji zaniedbana.

Aby naprawić kondycję związku po zdradzie, obie strony muszą dążyć do naprawy relacji. Zdarza się, że wymaga to skorzystania z terapii małżeńskiej. Niestety, zazwyczaj odbudowywanie relacji jest bardzo trudne, a zdrada prowadzi do rozstania.

Zobacz także: Samotność w związku nie zawsze oznacza rozpad relacji. Jak sobie z nią radzić?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów