Utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy wcale nie pomaga

Redakcja 02.01.2017
Para zakochanych
Fotografia: Pixabay

To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy z patrzeniem prosto w oczy wciąż mają duży problem. 

Mówią, że podczas rozmowy najważniejszy jest kontakt wzrokowy. To właśnie on ma być gwarancją postrzegania nas jako osoby odważne, pewne siebie i takie, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Ci z kolei, którzy podczas rozmowy rozglądają się na prawo i na lewo, a więc uciekają wzrokiem, odbierani są jako ci słabi i niepewni. Zdarza się i tak, że takie osoby odbiera się je jako osoby nieszczere, niemające dobrych intencji.

Dla wszystkich, którzy z powyższym stwierdzeniem w pełni się zgadzają, naukowcy przygotowali nie lada niespodziankę. Okazuje się bowiem, że ci, którzy podczas prowadzonej konwersacji błądzą wzrokiem, są dobrymi rozmówcami. Ba! Dużo lepszymi niż ci, którzy podczas rozmowy starają się nie spuszczać wzroku ze swojego rozmówcy. Do takich rewelacji doszli naukowcy z jednego z najważniejszych japońskich uniwersytetów, czyli uniwersytetu w Kioto. Ich zdaniem, usilne podtrzymywanie kontaktu wzrokowego może rozpraszać i powodować, że nie będziemy mogli skupić się na rozmowie, a przez to nie będziemy w stanie dobrać odpowiednich słów. 

Nie męcz mózgu

Aby udowodnić swoje odkrycie, Japończycy zaprosili ochotników do wzięciu udziału w pewnej grze słownej. Utrzymując stały kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą, musieli dobrać odpowiednie słowa do danej sytuacji. Okazało się, że ci uczestnicy, którzy nie patrzyli swojemu rozmówcy prosto w oczy, w zabawie radzili sobie o wiele lepiej i o wiele szybciej znajdowali właściwe słowa. 

Podwójne zadanie utrzymywania kontaktu wzrokowego i znalezienie odpowiedniego słowa jest dużym obciążeniem dla mózgu. Kiedy kontakt wzrokowy zostaje zerwany, mózg może skupić się wyłącznie na znalezieniu potrzebnego słowa - przekonują naukowcy, a ich wnioski przytacza Independent.co.uk.

Oczywiście, kontakt wzrokowy bez wątpienia pozwala zbudować więź emocjonalną z rozmówcą, ale dobrze wiedzieć, że nie jest wyznacznikiem pewności siebie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów