Zbadano, w jakim wieku jesteśmy najszczęśliwsi. Teza sprzeczna z powszechnym przekonaniem

Natalia Dziedzianowicz 08.06.2017
Zbadano, w jakim wieku jesteśmy najszczęśliwsi. Teza sprzeczna z powszechnym przekonaniem
Fotografia: pixabay.com

Naukowcy od dłuższego czasu próbują zdefiniować ważne okresy w życiu człowieka - kiedy jest się najbardziej szczęśliwym, pewnym siebie i kreatywnym; wychodzi na to, że niektóre okresy w życiu są po prostu lepsze.

Nie ma czegoś takiego jak wiek idealny. Nawet jeśli powszechnie przyjęte standardy sugerują, że to młodość, wcale nie oznacza to, że najlepiej czujemy się i największe sukcesy w życiu odnosimy, gdy mamy 20 lat. Jeżeli nie czujecie się wyjątkowo szczęśliwie i kreatywnie w tym wieku - nie pozwólcie, żeby Was to zniechęciło. Wasz czas może dopiero nadejść. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie należy obawiać się starzenia. Nigdy nie jest za późno na spełnianie pasji i życie pełnią życia! Zobaczcie, kiedy osiąga się największe szczęście, kreatywność i pewność siebie:

23- i 69 lat: Szczyt szczęścia i satysfakcji

Badania London School of Economics and Political Sciences w 2013r. wykazały (po przebadaniu 23.000 niemieckich respondentów w wieku 17-85), że szczyt szczęścia osiąga się w wieku 23 lat i ponownie w wieku 65 lat. Badacze twierdzą, iż kiedy jest się młodym ma się wielkie oczekiwania co do ogólnej satysfakcji w życiu - jest się gotowym wziąć świat szturmem i pozostawić po sobie ślad. Te oczekiwania niestety podupadają wraz z kolejnymi latami i napotkanymi wyzwaniami - doświadczeniem zawodowym, czy posiadaniem dzieci. W okolicach 50tki, satysfakcja z życia ponownie wzrasta, osiągając szczyt w wieku 69. (wygląda na to, że emerytura sprzyja szczęściu w życiu). 

giphy (2)

25: Szczyt kreatywności

Osiągnięcie wieku 25 lat z pewnością jest kamieniem milowym w życiu i wiąże się różnymi rodzajami presji: kariery, wieku, społeczeństwa. Dominuje przekonanie, że powinno mieć się już na koncie rzeczy wielkie. W istocie, jest to wiek, który ocenia się jako jeden z okresów największej kreatywności. Ten wiek charakteryzuje się niekonwencjonalnym, bardziej odważnym myśleniem. Jak wykazano, z wiekiem staje się ono bardziej modelowe. 

giphy

Po 65tce: Najbardziej pewni siebie i nie przejmujący się wyglądem

Badania w 2014r. wykazały, że pewność siebie w odniesieniu do swojego ciała odnajduje się po 65tce. Zgadza się - seniorzy lepiej czują się w swojej skórze niż 20- i 30-latki. W badaniach aż 66% starszych osób zgodziło się z tą tezą, podczas gdy w grupie w wieku 18-34 zgodziło się z tym tylko 61%. Co ciekawsze, poczucie pewności siebie również wzrasta z wiekiem u mężczyzn.

giphy (1)
Fotografia: giphy.com

42-48: Najlepsza praca kreatywna

Okres po 40stce nie do końca jest wysoko na skali szczęścia i pewności siebie, jednak szczęśliwie odznacza się wysoką kreatywnością. Badania wykazały, że  artyści tworzyli swoje największe działa około 42 roku życia, podczas gdy fizycy - 48. Jak widać, to doświadczenie nabyte z wiekiem może przydać się do osiągnięcia rzeczy wielkich. 

giphy (3)
Fotografia: giphy.com

Zgadzacie się z wynikami badań?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów