Zawiść - skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

dziewczyny
Fotografia: Shutterstock

Zawiść jest destrukcyjną emocją znacznie silniejszą niż zazdrość. Aby sobie z nią poradzić, należy przejść długą terapię, w której kluczową rolę odgrywa znalezienie przyczyny tego problemu.

Zawiść to emocja, która praktycznie każdemu z nas jest doskonale znana. Wiele razy mogliśmy być ofiarami zawistnych ludzi lub sami mamy problemy z zawiścią.

Jest ona trudna do zwalczenia, ponieważ jej podłoże może sięgać czasów dzieciństwa. Na początku podczas terapii należy zdać sobie sprawę, dlaczego ją odczuwasz, a dopiero później możesz przejść do jej zwalczania.

Zawiść a zawiść

Zawiść często mylona jest z zazdrością. Posłużmy się przykładem, aby zaprezentować różnice między tymi emocjami. Sąsiad ma drogi samochód, o którym zawsze marzyłeś. W tym przypadku możesz czuć zazdrość, bo sam chciałbyś być w posiadaniu takiego auta.

Możesz też pragnąć, aby ten twój wymarzony samochód mu się zepsuł. W takim przypadku mówimy o zawiści. Zawiść jest silniejszym i bardziej destrukcyjnym uczuciem.

Zazdrość może motywować nas do pracy, by osiągnąć to samo, co dana osoba. I w takim przypadku może działać na nas pozytywnie. Natomiast zawiść nie motywuje, lecz wiąże się z chęcią pogorszenia sytuacji drugiego człowieka. 

Z zawiścią mamy do czynienia już w dzieciństwie, kiedy dzieci nie pozwalają bawić się ich zabawkami, mimo że same się nimi w tym momencie nie bawią. Warto dodać, że zawiść pojawia się jedynie w naszych uczuciach, a nie w czynach.

Zobacz także: To, co pierwsze zobaczysz na obrazku, zdradzi, jaką masz osobowość

Jak walczyć z zawiścią?

Znalezienie przyczyny zawiści to pierwszy krok do uwolnienia się od niej. Następnie należy zastąpić zawiść innym uczuciem. Najlepszym sposobem na zawiść jest uczucie wdzięczności. Aby uwolnić się od zawiści, należy zdać sobie sprawę z tego, co mamy i to docenić. 

Nieleczona zawiść może przyczynić się do destrukcji naszego życia. Z powodu zawiści możemy stracić kontakt z innymi, zniszczyć swój związek, a nawet własne zdrowie. W walce z zawiścią mogą pomóc także popularne metody pracy nad sobą - afirmacja i wizualizacja.

Zobacz także: Wystarczy 5 sekund, abyś sprawdził, czy jesteś inteligentny!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko
Rozwiąż quiz

Co twoja fryzura mówi o tobie? Poznaj prawdziwe oblicze swojej osobowości!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko

1. Jaki masz obecnie kolor włosów?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów