Zapalenie błędnika – czym się objawia i jak się je leczy?

Zapalenie błędnika (co to, przyczyny, objawy, leczenie)
Fotografia: Shutterstock

Zapalenie błędnika najczęściej jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Jakie są jego objawy?

Zapalenie błędnika to bardzo groźna choroba, która zazwyczaj jest powikłaniem po infekcji ucha środkowego. Nieleczony stan zapalny może prowadzić do poważnych powikłań takich jak głuchota czy ropień mózgu. Jak objawia się zapalenie błędnika? Koniecznie sprawdź.

Zobacz także: Śmiertelnie niebezpieczny grzyb atakuje! Jest oporny na istniejące leki

Zapalenie błędnika – co to?

Zapalenie błędnika, inaczej nazywane ostrym zapaleniem ucha wewnętrznego, to poważna choroba, w której stan zapalny obejmuje wszystkie trzy części ucha wewnętrznego (przedsionek, ślimaka i trzy kanały półkoliste). Objawy tego schorzenia podobne są do tych, które towarzyszą chorobie lokomocyjnej. Jak rozpoznać tę chorobę?

Zapalenie błędnika – przyczyny

Aby stwierdzić u chorego zapalenie ucha środkowego, konieczna jest dokładna diagnostyka. Zapalenie to zazwyczaj spowodowane jest obecnością bakterii, które najczęściej pochodzą z ucha środkowego.

Innym podłożem zapalenia błędnika może być także toksoplazmoza czy choroby autoimmunologiczne bądź układowe. Zdarza się także, że zapalenie błędnika jest skutkiem zapalenia opon mózgowych.

Zapalenie ucha wewnętrznego może wystąpić także w przypadku zakażenia wirusem:

Zapalenie błędnika – objawy

Objawami błędnika są:

W momencie, kiedy pojawia się ból ucha i gorączka, konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą, aby nie dopuścić do niepotrzebnych powikłań. Stan chorego może się bowiem szybko pogorszyć.

Zobacz także: Powiększone węzły chłonne – na jaką chorobę mogą wskazywać?

Zapalenie błędnika – diagnostyka i leczenie

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty, którym w tym przypadku będzie otolaryngolog. Wykona on badania konieczne do zdiagnozowania choroby oraz stwierdzi, jaką część ucha objął stan zapalny.

Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę, należy wykonać RTG kości skroniowej. Potrzebne może okazać się także wykonanie tomografii komputerowej głowy. Pacjentom cierpiącym na zapalenie błędnika zazwyczaj zaleca się hospitalizację. Aby zniwelować stan zapalny, chorym dożylnie podaje się antybiotyki.

Niestety, w zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurga bądź drenaż ucha środkowego, który będzie miał na celu umożliwienie odpływu zainfekowanej wydzieliny.

Zapalenie błędnika – powikłania

Wczesne rozpoznanie choroby zazwyczaj gwarantuje pełne wyleczenie.

Ważne jest to, aby nie ignorować objawów. W innym razie mogą wystąpić poważne powikłanie takie jak:

  • głuchota
  • porażenie nerwu twarzowego
  • zapalenie opon mózgowych
  • ropień móżdżku

Zobacz także: Kiedy człowiek przestaje swobodnie mówić. Czym jest afazja?

 Do czego wykorzystuje się rośliny lecznicze w medycynie naturalnej? Koniecznie sprawdź.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów