Załamanie nerwowe to silna reakcja na trudną sytuację. Jak je rozpoznać?

Załamanie nerwowe
Fotografia: Shutterstock

Załamanie nerwowe często pojawia się jako reakcja organizmu na nagłe, traumatyczne zdarzenie. Czym się różni od depresji?

Załamanie nerwowe, nazywane także kryzysem psychicznym, niestety nie jest chorobą, na którą istnieje jedno, skuteczne lekarstwo. Jest to szereg różnych objawów somatycznych, wynikających z zaburzeń psychicznych i mogących mieć bardzo różne przyczyny. Jakie są objawy załamania nerwowego i jak wygląda terapia?

Zobacz także: Syndrom sztokholmski – na czym polega?

Załamanie nerwowe – co to?

Załamanie nerwowe to zaburzenie równowagi psychicznej, będące silną reakcją organizmu na nieprzewidzianą sytuację, nagromadzony długotrwały stres i traumatyczne zdarzenie.

Ze względu na objawy, które towarzyszą temu stanowi, załamanie nerwowe często mylone jest z depresją. Jest ono jednak znacznie mniej wyniszczające w skutkach i nie tak długotrwałe. Mają jednak wspólny element, którym jest tzw. immobilność psychologiczna. Jest to stan zobojętnienia i dezorientacji połączony z silnym poczuciem bezradności, przygnębienia oraz lęku.

Załamanie nerwowe, pomimo tego, że nie jest tak ciężkie jak depresja, przebiega znacznie gwałtowniej i może pojawić się z dnia na dzień.

Załamanie nerwowe – objawy

Załamanie nerwowe pomimo tego, że nie trwa długo (zazwyczaj kilka tygodni), może skutecznie uprzykrzyć życie choremu i zostać trwałe zmiany w psychice. Skutkuje ono obniżona zdolnością do wypełniania codziennych obowiązków oraz brakiem motywacji do działania.

Szczególnie trudne do przepracowania mogą być objawy emocjonalne. Osoba, która doświadcza kryzysu psychicznego może nie poradzić sobie z nimi sama i niezbędną będzie pomoc specjalisty. Objawami, które towarzyszą temu stanowi jest wycofanie społeczne, smutek, apatia oraz wahania nastroju, które są bardzo wyczerpujące dla organizmu.

Objawy załamania nerwowego to:

Jest to bardzo wyczerpujące psychicznie. Osoby z załamaniem nerwowym często sięgają po substancje psychoaktywne, ponieważ nie są w stanie poradzić sobie z tym stanem. W skrajnych przypadkach kryzys psychiczny może prowadzić do samobójstwa, ponieważ w trakcie załamania nerwowego pojawiają się u chorego myśli samobójcze.

Zobacz także: Psychoterapia – na czym polega i co należy o niej wiedzieć?

Załamanie nerwowe – przyczyny

Przyczyny załamania nerwowego mogą być różne. Może ono być zarówno skutkiem konkretnego, trudnego wydarzenia (trauma) takiego, jak nagła utrata zdrowia, pracy czy śmierć bliskiej osoby. Może ono również jednak wynikać z długotrwałego stresu i napięcia, których przyczyną mogą być z kolei problemy osobiste.

Ze względu na podłoże załamania nerwowego, wyróżnia się następujące rodzaje kryzysów psychicznych:

  • Kryzys spowodowany przewlekłym stresem

Ten rodzaj kryzysu psychicznego występuje wtedy, kiedy człowiek nie potrafi już dłużej radzić sobie z narastającym napięciem. Możliwe, że stres wcześniej był spychany do podświadomości chorego.

  • Kryzys sytuacyjny

Może być spowodowany niespodziewaną sytuacją taką, jak śmierć bliskiej osoby, gwałt, utrata pracy czy majątku bądź wiadomość o ciężkiej chorobie.

  • Kryzys rozwojowy

Stanowi reakcję adaptacyjną organizmu na nowe okoliczności i może się wiązać z naturalnymi przemianami zachodzącymi w życiu człowieka. Kryzys rozwojowy może dotknąć osobę, która np. właśnie zakończyła studia czy zmieniła miejsce zamieszkania.

  • Kryzys środowiskowy

Może nastąpić w wyniku klęski żywiołowej bądź katastrofy spowodowanej przez człowieka np. katastrofie lotniczej, wojnie bądź po przejściu huraganu.

  • Kryzys egzystencjalny

Jest to wewnętrzny konflikt jednostki. Może być on związany z bilansem, jakiego dokonuje dana osoba w jednym z przejściowych momentów swojego życia np. w okresie dojrzewania.

Zobacz także: Blue Monday - prawda czy mit? Kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów