Zaburzenia równowagi mogą być oznaką poważnych dolegliwości. Jakich?

Sylwia Kropiewnicka 10.04.2019 AKTUALIZACJA: 10.04.2019
Zaburzenia równowagi związane są z zawrotami głowy i uczuciem, że cały świat dookoła wiruje. Osoba, którą nagle dotykają, może czuć wirowanie otoczenia, zataczania, unoszenia lub kołysania. Jak się je leczy?
Fotografia: Shutterstock

Zaburzenia równowagi związane są z zawrotami głowy i uczuciem, że cały świat dookoła wiruje. Jak się je leczy?

Zaburzenia równowagi mogą pojawić się jako następstwo chociażby nagłej zmiany pozycji z siedzącej na stojącą, mogą one jednak być także oznaką poważniejszych schorzeń. Osoba, którą nagle dotykają, może czuć wirowanie otoczenia, unoszenia lub kołysania. Jak się leczy zaburzenia równowagi?

Zobacz także: Złość – jakie są jej podłoża i jak ją opanować?

Zaburzenia równowagi

Zaburzenia równowagi to uczucie niestabilności oraz niewłaściwego ułożenia w przestrzeni. Towarzyszą mu zwykle zawroty głowy. Mogą one być oznaką zarówno niegroźnych, jak i znacznie poważniejszych dolegliwości. Jakich?

Zaburzenia równowagi mogą mieć różną postać. Osoba, którą nagle dotykają, może czuć wirowanie otoczenia, zataczania, unoszenia lub kołysania.

Dodatkowe objawy towarzyszące zawrotom głowy to:

Zaburzenia równowagi – przyczyny

Zaburzenia równowagi mogą mieć bardzo różne przyczyny. Ich podłoża zazwyczaj powinno doszukiwać się w:

  • dolegliwościach neurologicznych
  • przyjmowaniu leków
  • zaburzeniach w uchu wewnętrznym (spowodowanych m. in. obecnością ciała obcego)
  • niedociśnieniu tętniczym

Zdarza się także, że zaburzenia równowagi pojawiają się u osób z zawałem serca, krwawieniem z pnia mózgu lub z móżdżku oraz z niewydolnością krążenia. Jest to także częsta dolegliwość u kobiet w okresie menopauzy.

Objawy zaburzeń równowagi mogą wynikać z:

  • chorób psychicznych
  • chorób ogólnoustrojowych
  • niewłaściwej pracy układu równowagi

Zobacz także: Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się po pozbyć?

Zaburzenia równowagi – rozpoznanie

Zawroty głowy powinny zacząć niepokoić chorego w momencie, kiedy pojawiają się często i towarzyszą im inne objawy takie jak nudności czy wymioty.

Aby je dokładnie zdiagnozować potrzebny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. W trakcie niego lekarz zadaje choremu dokładne pytania, które pomagają ustalić, w jakich sytuacjach objawy się nasilają i czy się utrzymują.

Warto także, aby lekarz sprawdził, czy zaburzeniom równowagi nie towarzyszy oczopląs, jego obecność może bowiem oznaczać uszkodzenie błędnika lub móżdżku.

W trakcie wywiadu lekarz pyta także o przyjmowane środki, ponieważ możliwe jest, że zaburzenia równowagi są efektem przyjmowania niektórych leków lub farmeceutyków.

Zaburzenia równowagi – leczenie

Metody leczenia zaburzeń równowagi zależą przede wszystkim od przyczyn problemu. Jeśli zawroty głowy są częste, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Zaburzenia równowagi mogą świadczyć nawet o chorobie nowotworowej czy uszkodzeniu móżdżku.

Zobacz także: Koszmary senne mogą być prawdziwą zmorą. Jak z nimi walczyć?

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów