Wiadomo już, jak ludzie powinni rozmawiać z psami. Naukowcy znaleźli na to sposób

Mateusz Patyk 03.02.2017
Pies
Fotografia: flickr.com/photos/quiddle

Okazuje się, że aby pies zrozumiał polecenia swojego właściciela wystarczy mówić do niego jak do dziecka. Kto tak robi, ma większą szansę na sukces w tej komunikacji.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Towarzystwo Królewskie w Londynie naukowcy zyskali dowód na to, dlaczego ludzie zwracają się w określony sposób do swoich pupili i jaki faktyczny ma to wpływ na zdolność międzygatunkowego porozumiewania się. Człowiek mówiący do szczeniaka modyfikuje ton wypowiedzi w podobny sposób, jak w przypadku rozmawiania z niemowlęciem.

Taki sposób komunikowania się nazwano "mową bezpośrednio skierowaną do psów" ("dog directed speech"). Na stronie Rspb.royalsocietypublishing.org, gdzie opublikowano wyniki obserwacji, zostały przedstawione konkretne cechy tej mowy. Zwracając się do psa należy posługiwać się krótkimi zdaniami, a głos powinien być w wysokiej tonacji. W taki sam sposób człowiek komunikuje się w sytuacjach, gdy wydaje mu się, że nie jest dostatecznie rozumiany przez odbiorcę lub będąc w towarzystwie małych dzieci.

Dobry piesek!

Aby potwierdzić swoją teorię, naukowcy wykonali prosty eksperyment. Wykorzystano do tego celu nagrania głosu ludzi z prostymi komendami i pochwałami dla zwierzaków. Musieli jedynie powtarzać sformułowania takie jak: Cześć! Witaj słodki! Kto jest dobrym psem? Do nogi! Dobry pies! Tak! za każdym razem, gdy zostanie pokazane inne zdjęcie. Na fotografiach znajdowały się wizerunki szczeniaków, dojrzałych i starych psów. Na końcu nie pokazywano zdjęcia wcale.

Nagrane dźwięki puszczono psom z tych trzech kategorii. W ten sposób zauważono, że wysoka częstotliwość głosu człowieka szczególnie zwraca uwagę szczeniaków - o wiele bardziej, niż zwykła mowa. Ponadto młode psy reagowały żywiej na komendy wypowiedziane do zdjęć czworonogów niż w pustkę.

Popatrz tutaj!

Na podstawie doświadczeń z psami zostało tez udowodnione, że zwierzęta te świetnie rozumieją fizyczne gesty. W niektórych przypadkach radzą sobie lepiej z tą formą komunikacji, niż wilki czy nawet szympansy. Chodzi o to, że czworonóg jest w stanie wyczuć intencje człowieka, gdy ten wyciąga rękę jednocześnie coś wskazując. Taką umiejętność mają tylko ludzie.

Wyjaśnieniem tego fenomenu jest ewolucja. Psy żyją bowiem w bliskim kontakcie człowieka już od 30 tys. lat, co doprowadziło do wykształcenia u tego gatunku rozróżnienia "poleceń przestrzennych" i rozwoju komunikacji na tym samym poziomie, co małe dzieci. Najnowsze badania potwierdzają tezę, że psy nie tylko mają rozwiniętą zdolność rozpoznawania gestów, ale również specjalną wrażliwość na ludzki głos, która pomaga im w określeniu, kiedy trzeba reagować na to, co zostało do nich powiedziane.

Piesek
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów