Wahania nastroju często mogą być objawem ciężkich chorób. Jakich?

Wahania nastroju
Fotografia: Shutterstock

Humor zmienia się w zależności od różnych sytuacji, z którymi trzeba się mierzyć na co dzień. Jest to całkowicie naturalne, jednak kiedy skrajne emocje są odczuwane naprzemiennie, może to być już oznaką choroby.

Częste wahania nastroju są dość normalnym zjawiskiem w przypadku kobiet. Ma to związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, który z kolei jest skutkiem zaburzeń hormonalnych zachodzących pod koniec cyklu. „Huśtawka nastrojów” to także naturalna część okresu dojrzewania czy menopauzy. Kiedy jednak naprzemiennie odczuwa się skrajne emocje, może to już być objawem ciężkich schorzeń natury psychologicznej. Jakich?

Zobacz także: Hipnoza - poznaj jej terapeutyczne właściwości. Co musisz o niej wiedzieć?

Wahania nastrojów – nastroje

Na nastrój mają wpływ różne czynniki środowiskowe, genetyczne oraz skomplikowane mieszanki obu powyższych. Pomimo tego, że nastrój jest długotrwały, ulega zmianom w czasie. Może on ulec znacznemu pogorszeniu. Przyczyną tego jest depresja, choroby somatyczne lub inne choroby psychiczne.

Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że istnieje swoisty dla danego człowieka poziom nastroju. Nawet w przypadku zaburzeń depresyjnych, można mówić o typowym poziomie depresji. Należy jednak pamiętać, że dzieje się tak w wyniku choroby. Odpowiednie leczenie może przywrócić normalny poziom nastroju.

Wahania nastrojów – przyczyny

Częste „huśtawki nastrojów” najczęściej są obserwowane u kobiet. Odczuwanie skrajnych emocji jest nieuniknione w takich momentach życia kobiety, jak okres dojrzewania, miesiączki, ciąża czy menopauza.

  • Dojrzewanie

W okresie dojrzewania młodzież odczuwa psychologiczne i emocjonalne zmiany. Powodują one zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu. Ten moment życia ciężej przechodzą chłopcy. Dzieje się tak, ponieważ ilość produkowanego przez nich testosteronu może wzrosnąć nawet 18 – krotnie. Efektem tego jest szok hormonalny.

Dziewczynki, podobnie jak chłopcy stają się nadwrażliwe, bardziej nerwowe, a ich nastrój jest bardzo zmienny. Poziom estrogenów – hormonów kobiecych, zwiększa się u nich jednak zaledwie 4 – krotnie w ciągu kilku lat.

  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Wahania nastroju u kobiet to niestety całkiem normalne zjawisko, a ma ono związek z cyklem miesiączkowym. Silne emocje towarzyszą kobietom zazwyczaj pod koniec cyklu. Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest skutkiem zaburzeń hormonalnych.

W trakcie ciąży wahania nastroju również są całkowicie normalne. W organizmie kobiety zachodzi bowiem naprzemienne obniżanie i podwyższanie poziomu estrogenów. Ciąża to stan błogosławiony, jednak jego efektem może być obniżone poczucie własnej wartości fizycznej. Dzieje się tak na skutek wielu zmian zachodzących w organizmach kobiet.

Huśtawki nastrojów to także całkowicie naturalne zjawisko u kobiet w trakcie okresu przekwitania. Podobnie, jak w przypadku dojrzewania, jest spowodowane zmianami hormonalnymi. Poziom estrogenu w okresie menopauzy obniża się.

Estrogen to hormon, który wpływa na produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika, który z kolei jest odpowiedzialny za regulację nastroju.

Kiedy jednak wahania nastrojów są znaczne i nie wiążą się z żadnym z wymienionych elementów mogą oznaczać chorobę psychiczną. Dotykają one nie tylko kobiet, ale także mężczyzn.

Wahania nastroju a choroby psychiczne

Częste wahania nastroju mogą być objawami chorób psychicznych. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ to poważne schorzenia, które mogą uniemożliwić chorym normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach potrzebna jest pomoc psychiatry. Chorzy nie poradzą sobie sami.

Na jakie schorzenia natury psychologicznej mogą wskazywać wahania nastroju?

Notoryczne powtarzające się wahania nastroju, nerwowość oraz niestabilność emocjonalna mogą świadczyć o zaburzeniach osobowości. Huśtawki nastrojów są typowe dla osobowości chwiejnej emocjonalnie. Ten typ dzieli się na osobowość impulsywną oraz osobowość borderline.

Jeśli chodzi o typ borderline innymi syndromami, które mogą go wyróżniać jest m.in. stale utrzymujące się poczucie niepokoju, skłonność do autoagresji, trudności w utrzymywaniu stabilności w związkach międzyludzkich, napady gniewu i agresji, trudność w kontrolowaniu emocji oraz silny lęk przed odrzuceniem.

Depresja to poważna choroba wywołująca patologiczne zmiany nastroju. Jej objawy są różne w należności od nasilenia choroby. Chorzy się stale zamartwiają, niepokój przemienia się później w lęk, który z kolei uniemożliwia koncentrację. Osoby chore na depresje są wiecznie zmęczone, a codzienne czynności taki, jak zrobienie kawy stanowi dla nich wyzwanie.

Nazwa choroby dwubiegunowej (inaczej cyklofrenia) pochodzi od dwóch, ekstremalnych stanów (depresja i mania), w których naprzemiennie znajduje się chory. Schorzenie, które do tej pory było nazywane także psychozą maniakalno-depresyjną, jest trudne do zdiagnozowania. Stan depresyjny charakteryzuje się obniżonym nastrojem, z kolei stan maniakalny oznacza nastrój dobry, lecz impulsywny.

Aby zniwelować skutki choroby i jej wyniszczający wpływ na chorego i jego otoczenie stosuję się terapię i leki, jednak choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć.

Zobacz także: Psychoterapia – na czym polega i co należy o niej wiedzieć?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów