WHO zdecydowało. Uzależnienie od seksu na liście chorób psychicznych

Magdalena Barszczak 10.07.2018
uzależnienie od seksu
Fotografia: Shutterstock.com

Seksoholizm jest zaburzeniem psychicznym - po raz pierwszy ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. 

O korzyściach płynących z seksu nie trzeba przekonywać. Wzmacnia więź uczuciową między partnerami, pozwala zgubić zbędne kalorie i jest po prostu przyjemny. Nie od dziś wiadomo jednak, że co za dużo, to niezdrowo. Niektórzy odczuwają przymus uprawiania seksu cały czas. Światowa Organizacja Zdrowia po raz pierwszy w historii oświadczyła, że seksoholizm jest chorobą psychiczną.

Zobacz także: Obsesje nie dają ci żyć? Możesz mieć nerwicę natręctw

Uzależnienie od seksu to choroba psychiczna

Psychiatrzy mają nadzieję, że decyzja pomoże uzależnionym od seksu "wyjść z cienia" i zwrócić się o pomoc - donosi "The Sun". Deklaracja została ogłoszona niespełna miesiąc po tym, jak na listę zaburzeń psychicznych trafiło uzależnienie od gier komputerowych. "Cyfrowa heroina" powoduje, że spanie, jedzenie czy praca schodzą na drugi plan. Podobnie działa seksoholizm.

Głównymi objawami uzależnienia od seksu jest przymus, niemożność zaprzestania i kontynuowanie zachowania mimo niekorzystnych skutków (utrata pracy, rozpad małżeństwa itp.) oraz obsesja na punkcie czynności seksualnych.

Seksoholik nie jest w stanie kontrolować swoich popędów. Może dążyć do częstych zbliżeń, zdradzać, nadużywać pornografii czy kompulsywnie się masturbować. Cierpi na tym jego życie intymne i społeczne. Według WHO - aby uznać kogoś za uzależnionego od seksu, jego problem musi trwać co najmniej pół roku.

Leczeniem seksoholizmu zajmuje się terapeuta uzależnień, psychiatra lub seksuolog. Psychoterapię można wspierać lekami, które hamują obsesyjne pragnienia.

Do uzależnienia od seksu przyznali się m.in: Tiger Woods, Michael Douglas, Hugh Grant, David Duchovny czy Russel Brand.

Zobacz także: Uzależnienie od alkoholu - czy mnie dotyczy? Sprawdź, jakie są objawy alkoholizmu

Dlaczego nie masz ochoty na seks?

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów