Naukowcy określili, jaki jest optymalny wiek na urodzenie dziecka. Granica znacznie się przesunęła

Anna Respondek 05.02.2018
Kiedy zajść w ciążę?
Fotografia: Pexels

Naukowcy jednoznacznie stwierdzili, kiedy jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka. Zmiana nastąpiła w stronę, której mogliście się nie spodziewać. 

Według najnowszych statystyk coraz więcej związków w Polsce to związki nieformalne i bezdzietne. Specjaliści biją jednak na alarm, młodzi żyją coraz szybciej i z tego powodu na założenie rodziny decydują się później, na pierwszym miejscu stawiając karierę. 

Zobacz także: Owulacja to dzień, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę

Opłakane efekty takiego zachowania zauważają lekarze, którzy przyznają, że coraz więcej par skarży się na problemy z zajściem w ciążę. W przypadku mężczyzn ten problem jest nieco mniejszy, ponieważ w trakcie całego życie produkują ponad 500 miliardów plemników, rocznie tracąc około miliarda. Kobiety mają mniej czasu na zajście w ciążę, ponieważ w ich przypadku do dyspozycji pozostaje około 500 jajeczek, które produkowane są w określonym momencie życia, od pojawienia się miesiączki aż do wejścia w fazę przekwitania. 

pexels-photo-132730
Fotografia: Pexels

Zobacz także: Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Kiedy najlepiej zajść w ciążę? 

Jeszcze do niedawna uważano, że granica 30 lat to odpowiedni moment na założenie rodziny, a pierwsze problemy mogą pojawić się w okolicach 32 roku życia. Wygląda jednak na to, że sytuacja szybko się zmienia i to niestety na niekorzyść kobiet. 

Granica płodności z 30. roku życia przesuwa się powoli w kierunku 26-27 roku życia. Jest to granica, od której coraz powszechniej zaczynają się problemy z płodnością. Obserwujemy zjawisko wczesnego wygaszania czynności jajników u młodszych kobiet niż kiedyś. Ma na to wpływ stan zdrowia, a także czynniki środowiskowe, stres, używki, otyłość - mówi ginekolog dla Dziennik.pl

Zobacz także: Kalkulator ciąży - sprawdź, który to tydzień!

Jak przekonują specjaliści po 35. roku życia w wielu przypadkach naturalne zapłodnienie nie jest możliwe i trzeba zdać się na inne metody. Kiedy zatem najlepiej zajść w ciążę? Szczytowa dyspozycja kobiet przypada na wiek od 18 do 25 lat. Jednak według statystyk średni wiek, kiedy kobiety w Unii Europejskiej rodzą dzieci to 29 lat, w Polsce 27. Jednak z każdym rokiem ta granica się przesuwa. 

Zobacz także, zdjęcia artysty, który sfotografował kobiety w trakcie orgazmu:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów