Ustalono nowy podział typów osobowości. To smutne, jaki występuje najczęściej

Paulina Szestowicka 19.09.2016
Typy osobowości
Fotografia: Pixabay

Ten rodzaj osobowości ma aż 30 procent osobowości. To może wiele wyjaśniać.

W społeczeństwie występują cztery rodzaje osobowości - optymistyczna, pesymistyczna, ufna i zawistna. Badacze z Uniwersytetu Karola III w Madrycie sprawdzili, który z typów jest najczęstszy. Ku zaskoczeniu samych naukowców okazało się, że zawistny.

Magazyn "Science Advances" opublikował wyniki badań, które przeprowadzono na 541 ochotnikach. Uczestników zapytano, jak zachowywaliby się w różnych sytuacjach, a ich odpowiedzi badacze wprowadzili do systemu. Następnie algorytm sklafisikował ich zachowania i przypisał je do konkretnego typu osobowości. Okazało się, że aż 90 procent badanych można przyporządkować do jednego z czterech typów osobowości. W społeczeństwie osób o typach ufny, pesymistyczny i optymistyczny mamy tyle samo - każdy z nich można przepisach 20 procentom ludzi. Aż 30 procent osób można zakwalifikować do typu zawistnego, który cieszy się ze swoich sukcesów tylko wtedy, kiedy inni nie mogą pochwalić się podobnymi osiągnięciami. 

Dwoje ludzi może upolować jelenia, ale pojedynczo każdy z nich jest w stanie złapać tylko królika. Osoba z zawistnym typem osobowości wybrałaby samotne polowanie na króliki, wiedząc, że jej sytuacja będzie co najmniej tak dobra, a może nawet lepsza niż drugiej osoby - tłumaczy badacz, Anxo Sanchez. - Osoba z optymistycznym typem osobowości wybierze wspólne polowanie, ponieważ uważa je za najkorzystniejsze dla każdej ze stron. Osoba z pesymistycznym typem osobowości wybrałaby polowanie na króliki, bo wtedy miałaby większą pewność, że złapie cokolwiek. Natomiast osoba z ufnym typem osobowości wybierze tylko kooperację, czyli wspólne polowanie na jelenia.

Fakt, że 10 procent badanych nie dało się przypisać żadnego z czterech typów osobowości, może świadczyć o tym, że istnieje więcej typów lub podtypów. Oczywiście nie są to ostatnie badania tego rodzaju, ponieważ naukowcy cały czas starają się zbadać ludzką naturę.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów