Uśmiechnięta depresja to problem, który dotyka wielu z nas. Co to takiego?

smutna dziewczyna
Fotografia: ---

Ten problem może dotyczyć też ciebie! Sprawdź, jak go rozpoznać.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na depresję cierpią 264 miliony ludzi. Jednak osób walczących z tą chorobą może być znacznie więcej. Istnieją nietypowe objawy depresji, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Depresja uśmiechnięta to jeden z najtrudniejszych do zdiagnozowania problemów psychicznych. Na czym polega?

Uśmiechnięta depresja - co to jest?

Depresja ma różne oblicza. Do najczęstszych objawów tej choroby należą uczucie apatii, problemy z koncentracją, brak siły i przeszywający smutek. Jednak depresja może przybierać zupełnie inne formy mające nietypowe objawy. Niektóre z nich nie utrudniają codziennego funkcjonowania, więc osoby dotknięte tym problemem często nie wiedzą, że chorują.

Coraz więcej mówi się o tzw. uśmiechniętej depresji nazywanej też depresją maskowaną lub depresją o wysokim stopniu funkcjonowania. Ci, którzy zmagają się z nią, często nie zdają sobie sprawy z tego, że toczą ze sobą wewnętrzną walkę.

Choć niewidoczne są u nich typowe sygnały świadczące o depresji, w rzeczywistości przeżywają dramatyczne chwile. Mogą stracić cele, nie cieszą się życiem, przyjaźniami, nie mają motywacji do działania. Poza tym często mają trudności z zaśnięciem oraz mogą mieć  zaburzenia psychosomatyczne, np. wrzody żołądka, kłucie w sercu, uczucie zmęczenia, bóle w klatce piersiowej. Psycholog dr Caraballo wymienił też inne nietypowe objawy depresji uśmiechniętej:

Jedną z rzeczy, które widziałem i co było również obecne w badaniach, jest to, że jednym z objawów, o którym nie myślimy dużo, jest drażliwość i pobudzenie – powiedział psycholog dr Caraballo.

A wy zauważyliście u siebie te objawy?

Twoja fryzura mówi o tobie więcej niż myślisz! Sprawdź to.

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko
Rozwiąż quiz

Co twoja fryzura mówi o tobie? Poznaj prawdziwe oblicze swojej osobowości!

Dziewczyna odwrócona tyłem nad morzem z różowymi włosami pokazuje rękami serduszko

1. Jaki masz obecnie kolor włosów?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów