Typy osobowości – jakie wyróżniamy i czym się cechują?

Typy osobowości (ekstrawertyk, introwertyk, ambiwertyk)
Fotografia: Shutterstock

W psychologii wyróżnia się trzy, główne typy osobowości. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Osobowość człowieka to stały zestaw cech oraz różnych czynników wewnętrznych, który warunkuje zachowanie i postępowanie człowieka. Każdy człowiek ma swój, własny niepowtarzalny charakter, jednak istnieją pewne podobieństwa, które pozwoliły na wyodrębnienie trzech typów osobowości. Jakich?

Zobacz także: Kompleks Elektry – na czym polega i skąd się bierze?

Typy osobowości

Na ukształtowanie się osobowości człowieka wpływa wiele czynników. Są wśród nich między innymi geny, środowisko czy różne wydarzenia z przeszłości. Kluczową rolę odgrywa dom rodzinny, bardzo istotna jest także grupa rówieśnicza.

Na charakter człowieka bardzo duży wpływ może mieć także funkcjonowanie i budowa układu nerwowego. Specjaliści uważają, że osobowość człowieka rozwija się do 20. roku życia, a nawet dłużej, szczególną rolę odgrywa jednak dzieciństwo, ponieważ to właśnie wtedy człowiek najszybciej przyswaja sobie pewne rzeczy.

Carl Gustav Jung wprowadził teorię, według której rodzaje osobowości determinują zdolność do przetwarzania informacji przez człowieka. Głównym założeniem jego koncepcji jest podział na introwertyków i ekstrawertyków. W późniejszych latach wyodrębniono także ambiwertyków, czyli typ mieszany.

Typy osobowości – ekstrawertyk

Ekstrawertyk spośród innych typów wyróżnia się dużą żywiołowością i energicznością. Ekstrawertycy są bardzo aktywni, wiecznie zajęci i mają mnóstwo znajomych. Ekstrawertyk to człowiek, który potrzebuje kontaktu z innymi osobami, ponieważ dzięki temu zyskuje energię. Osoby z tym typem osobowości są bardzo otwarte na nowe znajomości i doświadczenia. Lubią mówić o sobie i zazwyczaj prowadzą bujne życie towarzyskie.

Osoba z tym typem osobowości zazwyczaj dominuje w grupie i dzięki swojej charyzmie znajduje masy sprzymierzeńców. Z racji na dużą ilość energii i optymizmu, ekstrawertyk bardzo dobrze radzi sobie z trudnościami, które pojawiają się na jego drodze.

Życie ekstrawertyka jest pełne wrażeń i na pewno nie narzeka on na nudę. Takie osoby dużo czasu poświęcają także na realizację swoich pasji. Czym jeszcze cechuje się ten typ?

Ekstrawertyk – cechy:

  • pewność siebie i zdecydowanie
  • szybkie i aktywne temp życia
  • duża szybkość wypowiedzi
  • dynamiczne działanie
  • krótkotrwała pamięć
  • impulsywność
  • zmęczenie wynikające z natłoku obowiązków
  • szybko nawiązują nowe znajomości
  • lubią dominować w grupie

Zobacz także: Kryzys wieku średniego – czym się objawia i jak sobie z nim radzić?

Typy osobowości – introwertyk

W porównaniu do ekstrawertyków, introwertycy bardziej cenią sobie spokój i samotność. W przypadku introwertyków nadmiar bodźców odbieranych ze środowiska może prowadzić do przeciążenia. Introwertycy to zazwyczaj osoby ciche i nieśmiałe, lubią one towarzystwo innych, jednak do pewnego stopnia.

Introwertyk ma swoje zdanie, jednak nie lubi wychodzić przed szereg, więc często zatrzymuje je dla siebie. Kiedy znajduje się w towarzystwie raczej unika sytuacji, w której cała uwaga skupia się na nim. Jeśli już chce się wypowiedzieć na forum, całą wypowiedź musi wcześniej przygotować.

Introwertycy rzadko mają wybuchowy charakter i nie dążą do konfrontacji. Nie lubią oni załatwiać swoich prywatnych spraw w otoczeniu innych ludzi, bardzo dbają o swoją prywatność.  

Typy osobowości – ambiwertyk

Można powiedzieć, że ambiwertyk to swojego rodzaju złoty środek pomiędzy zazwyczaj zamkniętym w sobie introwertykiem a wybuchowym ekstrawertykiem. Ambiwertyk świetnie sprawdzi się np. w zawodzie sprzedawcy czy marketingowca, ponieważ potrafi on zarówno słuchać, jak i przekonująco przedstawić swoje racje. Ambiwertyk ma dużą łatwość w kontaktach z innymi ludźmi, a wynika to z faktu, iż cechuje się on empatią i potrafi zrozumieć innych.

Ambiwertyk odznacza się dużą niezależnością. Czasami woli spędzać czas w samotności, a czasami jest duszą towarzystwa. Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o jego odwagę. Ambiwertyk raz jest pewny siebie i zdecydowany, a raz zamyka się w sobie i jest niepewny. Ponadto, taka osoba nie potrafi sama siebie zakwalifikować ani jako ekstrawertyka ani jako introwertyka.

Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
Rozwiąż quiz

Czy masz osobowość narcystyczną? Koniecznie to sprawdź odpowiadając szczerze na pytania

Młoda kobieta przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.

1. Jak często robisz sobie selfie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów