Tych rzeczy nigdy nie mów swojej córce. To może zaburzyć jej poczucie wartości

Katarzyna Leszczyńska 16.02.2018
Czego matka nie powinna mówić córce?
Fotografia: fotolia.com

Nie o wszystkim należy rozmawiać z dziećmi, zwłaszcza z córkami. Niektóre rzeczy mogą zaburzyć ich poczucie wartości.

Kobiety od dawna starają się udowodnić, że nie są w niczym gorsze od mężczyzn. Każda z nas ma wiele zalet i umiejętności, które stara się pielęgnować, jednocześnie będąc świadomą swojej wyjątkowości. Mając córkę na pewno chciałybyśmy, żeby i ona była pewna siebie i potrafiła stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu. Okazuje się, że możemy jej w tym pomóc lub też przeszkodzić. Są takie rzeczy, których nie powinnyśmy mówić córce, żeby nie zaburzyć jej poczucia wartości.

Zobacz także: Czy cesarskie cięcie może być szkodliwe dla dziecka? Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości

Nie chwal jej wyłącznie za wygląd

Mówienie córce, jaka jesteś piękna, masz cudowne włosy, wyglądasz ślicznie w tej sukience, ale nie chwalenie jej za nowe umiejętności lub podziwianie jej pasji, jest błędem. Przez to traktujemy ją bardzo przedmiotowo i możemy zaburzyć jej poczucie wartości.

Nie wolno chwalić córki wyłącznie za wygląd

On cię podrywa

Gdy córka przychodzi do ciebie i mówi, że kolega ją przezywał lub jej dokuczał, nie bagatelizuj tego. Nie możesz wówczas mówić, że chłopcy zawsze tacy są lub ją w ten sposób podrywają. Wówczas pokazujesz, że mężczyźni mogą sobie na wszystko pozwolić w stosunku do dziewczyny i później w ten sposób może traktować każdą zaczepkę. I nawet molestowanie może jej się wydać niewinne.

Dziewczynom nie wypada

Teksty typu: to nie dla dziewczyn, takie rzeczy dziewczynom nie wypada, choć wydają nam się dobre, w rzeczywistości są niekorzystne dla naszej córki. Nie można zniechęcać córki do gry w piłkę nożną, gdy ma na to ochotę, wyłącznie dlatego, że ten sport kojarzy się przede wszystkim z chłopcami.

Dziewczynkom nie wolno zabraniać rzeczy dla chłopców

Jesteś za gruba

Gdy widzimy, że nasza córka ostatnio przytyła, warto wprowadzić zmianę diety i zachęcić ją do aktywności fizycznej, ale kierując się jej dobrem. Powtarzanie jej, że jest za gruba, nikomu się nie spodoba lub nie zmieści się w piękną sukienkę może ją zdołować, zniechęcić, a przede wszystkim wywołać traumę, która w przyszłości może skończyć się np. anoreksją.

Przestań płakać

Każdy ma prawo wyrażać własne emocje. Płacz dziecka lub nawet dorosłej osoby zawsze oznacza, że coś dzieje się nie tak w jej głowie. Wówczas najlepszą rzeczą, jaką można zrobić jest szczera rozmowa. Nie można z góry zakładać, że nasze dziecko wymyśla lub wyolbrzymia swój problem. Jakikolwiek by nie był, my jesteśmy od tego, żeby je wspierać.

Nie wolno bagatelizować problemów dzieci

Robisz to źle, zrobię to za ciebie

Nie chodzi o to, żeby uczynić córkę samowystarczalną. My jednak jesteśmy od tego, żeby ją wychować i sprawić, że będzie potrafiła jak najwięcej. Dlatego nie możemy irytować się w momencie, gdy np. długo wiąże buty. Wychowanie dziecka wymaga cierpliwości. Zamiast ją wyręczać, trzeba dać jej możliwość próbowania.

Zobacz także: Czy bardziej inteligentne jest najstarsze czy najmłodsze dziecko?

Nie przychodź do mnie ze wszystkim

Od tego jesteś jej mamą, żeby właśnie do ciebie przychodziła z każdą, nawet najbardziej błahą sytuacją. Mówiąc jej takie słowa i chcąc się jej pozbyć, jednocześnie musimy liczyć się z tym, że nasza relacja z córką osłabnie.

Do dzieci trzeba mieć cierpliwość

Nie rób tak, bo nikt cię nie będzie lubił

Nie można wymagać od naszego dziecka, żeby szukało poklasku wśród rówieśników. Oczywiście, że dla jego dobra chcemy, żeby było lubiane. Problem jednak polega na tym, że np. wmawiając córce, że takie zachowanie nie spodoba się chłopcom, zaczynamy kształtować w niej pogląd, że najważniejsze, co myślą o niej inni ludzie. Oprócz tego powodujemy, że zawsze będzie szukała uwielbienia płci przeciwnej.

Dlaczego nie możesz być jak on

Nie można porównywać własnych dzieci do innych. Niezależnie od tego, czy mogą poczuć się gorsze czy lepsze. Zwłaszcza, gdy porównujemy je do rodzeństwa. Wówczas możemy osłabić ich relację z bratem, siostrą, a przede wszystkim nami samymi.

Zobacz także: Które dziecko w kolejności jest tym "ulubionym" rodziców? Wyniki badań zaskoczyły nawet naukowców

Czego nie mówić córce?

Zobacz w poniższej galerii, po czym poznać, że jest się gotowym na dziecko:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów