Tolerancja - co oznacza i jakie wyróżniamy jej rodzaje?

dłonie
Fotografia: Shutterstock

Tolerancja to termin, z którym z pewnością spotkałeś się wielokrotnie szczególnie w dyskursie na temat praw człowieka i mniejszości. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa tolerare (znosić, wytrzymywać). Pojęcie oznacza cierpliwość, poszanowanie i wyrozumiałość dla odmienności. Tolerancja i tematy z nią związane wciąż budzą spore kontrowersje w życiu społecznym i politycznym.

Tolerancja od lat jest źródłem problemów społecznych z powodu sprzecznych idei i braku wyrozumiałości dla mniejszości. Jej brak wciąż stanowi przyczynę konfliktów, a nawet agresywnych zachowań osób nietolerancyjnych wobec odmienności. Co jeszcze należy wiedzieć o tolerancji?

Tolerancja - czym jest?

Tolerancja to termin, który dotyczy poglądów, wierzeń, upodobań, które różnią się od naszych własnych. Jest on używany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią. Tolerancja jest jednoznaczna z poszanowaniem obcej narodowości, różnic kulturowych, poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań. W uproszczeniu oznacza szacunek dla wolności innych ludzi.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

O tolerancji zaczęto mówić w okresie reformacji, odnosząc się do problemu mniejszości religijnych. Następnie termin tolerancja zaczął obejmować inne zagadnienia, takie jak wolność kulturowa, wyznaniowa, narodowa i etniczna, wynikającą z płci, seksualności, różnic pokoleniowych, niepełnosprawności. Osoby tolerancyjne uważają, że "inny" nie oznacza "gorszy".

Według innej definicji, którą podaje encyklopedia PWN, tolerancja oznacza rezygnację z przymusu jako środka wpływania na postawy innych ludzi. Do wyjątków należą sytuacje, w których te postawy mogą zagrażać bezpieczeństwu lub mieniu innych.

Jeżeli interesuje cię praca nad sobą, poznaj najpopularniejsze metody autosugestii, takie jak afirmacja i wizualizacja.

Zobacz także: Rozwiąż test i sprawdź, czy twój związek jest zdrowy, czy powinniście się rozstać

Z którym znakiem zodiaku powinieneś się związać? Sprawdź, kto jest miłością twojego życia! 

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

1. W którym kwartale wypada data twoich urodzin?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów