Test Becka - czym jest i na czym polega test pomagający w diagnostyce depresji

Magdalena Barszczak 25.04.2018
smutna kobieta cierpiąca na depresję
Fotografia: Shutterstock.com

Test Becka pomoże ustalić, czy to, co czujesz, to objawy depresji i czy należy rozpocząć leczenie. Pamiętaj, że skala depresji Becka to tylko narzędzie dodatkowe. Jeśli twoje samopoczucie znacznie się pogorszyło i podejrzewasz depresję, zgłoś się do lekarza.

Depresja to poważna choroba, którą trzeba leczyć. Jeśli podejrzewasz u siebie objawy depresji, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Leczenie depresji wymaga zaangażowania ze strony chorego. Nie wystarczy wziąć leki, czasem trzeba zastosować psychoterapię, dzięki której dotrzesz do przyczyn depresyjnego stanu. W diagnostyce tej dolegliwości przydaje się test Becka (z języka angielskiego Beck Depression Inventory, BDI).

Skala depresji Becka

Test Becka, inaczej skala depresji Becka to kwestionariusz autorstwa amerykańskiego psychiatry Aarona Becka, który pomoże ustalić obecność lub nasilenie objawów depresji. Kwestionariusz Becka powstał w 1961 roku. Jego wynik jest wskazówką dla osoby, która zauważa u siebie objawy depresji, nie zastąpi jednak wizyty u lekarza specjalisty.

Czy mam depresję?

Test polega na rozwiązaniu szeregu pytań, z których należy każdorazowo wybrać jedną odpowiedź, która najlepiej oddaje twoje samopoczucie. Następnie zsumować otrzymane punkty i sprawdzić wynik testu. Pamiętaj, że skala depresji Becka to jedynie narzędzie pomocnicze a sam test powinien być wykonywany w obecności specjalisty. Obecność depresji lub jej brak jest w stanie określić tylko lekarza.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów