Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach - to rewolucyjna metoda skupiająca się na pozytywach i teraźniejszości

W trakcie psychoterapii pacjenci rozmawiają z psychologiem.
Fotografia: Shutterstock

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) to terapia, która skupia się na pozytywach, teraźniejszości i przyszłości, a pacjent zgłaszający się na terapię jest ekspertem swojego życia.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) z angielskiego Brief Solution Focused Therapy (BSFT) powstała z odmiennego niż dotychczas obowiązującego sposobu myślenia. Dlatego jest uznawane za podejście rewolucyjne i niekonwencjonalne. Źródła TSR znajdziemy w empirii i działaniu, a idea tej terapii zrodziła się z różnić poglądowych na temat tego, jak może wyglądać pomoc drugiemu człowiekowi. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach stosowana jest nie tylko na obszarze psychologicznym, ale także w praktyce pracy socjalnej, edukacji, wychowaniu, biznesie (głównie w zarządzaniu zasobami ludzkimi), zakresie ochrony zdrowia. Formalnie metoda terapeutyczna skoncentrowana została wypracowana w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez Steva de Shareza.

Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) – podstawowe założenia

Punktem wyjścia w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach jest przekonanie, że to właśnie pacjent/klient, który zgłasza się o pomoc, sam wie, co jest dla niego najlepsze i czego mu potrzeba.

To nie terapeuta/ekspert wyznacza cele terapii tylko sam zainteresowany i to on podaje sposoby, które mogłyby rozwiązać problem, z którym przyszedł. To klient/pacjent ma odpowiednie kompetencje do rozwiązywania trudności, które stanęły mu na drodze. Psychoterapeuta jest tylko narzędziem, dzięki któremu osoba potrzebująca pomocy osiąga swój cel.

W trakcie terapii, która polega na rozmowie, szuka się mocnych, dobrych stron pacjenta i rozwiązań kłopotów. Nikt nie analizuje przyczyny problemów, a także ich istoty trudności. Nie odwołuje się także do przepości i ważnych, minionych wydarzeń.

Założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu to także:

 1. Patrz na problem zawsze z kilku perspektyw.
 2. Małe zmiany powodują wywołanie dużych zmian.
 3. To pacjent/klient jest ekspertem swojego życia. On potrzebuje tylko pomocy.
 4. Skupienie się na teraźniejszości, przyszłości, a także na pozytywach.
 5. Zwrócenie uwagi na aspekt problematycznej rzeczywistości, która nie zawsze jest taka zła jak nam się wydaje. Jednak to lepsze momenty powinny sugerować rozwiązanie kłopotów.

Pojawienie się pewnego rodzaju oporu w procesie terapeutyczny uznawany jest za błąd w sztuce. Jest to także zagrożenie dla wzajemnej współpracy.

Filozofia centralna terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach

Filozofia centralna TSR to między innymi:

 • Jeśli coś działa, rób tego więcej.
 • Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
 • Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) – dla kogo jest polecana?

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach coraz częściej jest stosowana na wielu obszarach pomocy psychologicznej. Coraz więcej psychologów, instytucji, ośrodków, które zajmują się zdrowiem psychicznym, a także terapią docenia efekty tej metody.  

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach szczególnie polecana jest dla osób:

 • Z problemami w obszarze zdrowia psychicznego,
 • Doznały przemocy lub są oprawcami,
 • Są uzależnione lub współuzależnione,
 • Z problemami i trudności w relacjach z rodziną, a także swoim partnerem,
 • Z trudnościami wychowawczymi,
 • Z dramatycznymi doświadczeniami życiowymi, np. utratą bliskiej osoby, zwolnieniem z pracy, zdradzie partnera, wypadku,
 • Niezadowolonych ze swojego życia, potrzebujących zmiany,
 • Zbyt mocno koncentrujących się nad przeszłością.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach  - techniki terapeutyczne

Wykorzystywane techniki terapeutyczne w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach to między innymi:

 • Praca na zasobach (zaczyna się od rozmowy wolnej od problemów, czyli ukazania pacjenta jako osoby z wartościami, talentami, sukcesami, zainteresowaniami itp. Kolejny etap to komplementowanie, ze względu na radzenie sobie z problemami wykorzystując swoje własne zasoby osobiste).
 • Określenie celu terapii (należy ukazać obraz preferowanej przyszłości, której pacjent oczekuje).
 • Skalowanie (klient powinien umieścić siebie w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza najgorszy wyobrażalny stan, a 10 największy).
 • Pytania o wyjątki (należy docenić starania,  których pacjent podejmował się w przeszłości).
 • Dokonywanie wyborów (należy stale określać kolejne „małe kroki” muszą one być konkretne).

Czas trwania terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach

Czas trwania terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach nie jest ściśle określony. Jednak TSR jest zaliczana to terapii krótkoterminowa. Wyznaczone cele powinny być osiągnięte w jak najszybszym czasie. W praktyce spotkań pacjenta z psychoterapeuta nie powinno być więcej niż 10. Przy czym, od pierwszego do ostatniego spotkania może minąć nawet kilka miesięcy.

Zobacz także: Jak rozpoznać perfekcjonistę i czym charakteryzuje się taka osoba?

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów