Terapia małżeńska – ostatnia deska ratunku dla rozpadającego się małżeństwa

Hanna Skowron 19.09.2018
Terapia małżeńska
Fotografia: ---

Terapia małżeńska to często ostatni przystanek w drodze do ratowania związku. Spotkania w parze lub indywidualne z terapeutą pomagają znaleźć wspólny język. Terapia małżeńska: co to jest i dla kogo? Jak wygląda terapia małżeńska? Dowiedz się więcej!

Terapia małżeńska to często ostatnie wyjście, które może uratować małżeństwo. Sytuacje, w których małżonkowie nie potrafią się porozumieć, a nawarstwione żale i pretensje wiodą prym w codziennych relacjach, doprowadzają najczęściej do rozpadu związku. Żona i mąż oddalają się od siebie, tracąc ochotę na bliskość z partnerem. Podjęcie terapii małżeńskiej pomaga porozumieć się zwaśnionym małżonkom. Na czym polega terapia małżeńska i kiedy ma sens?

Terapia małżeńska – na czym polega?

Terapia małżeńska to spotkania ze specjalistą, polegające na rozmowach i próbach lepszego, wzajemnego zrozumienia. Na takich spotkaniach małżonkowie wraz ze specjalistą analizują sytuację między nimi, a także uczą się rozwiązywać problemy, jakie pojawiły się w małżeństwie. Na spotkaniach terapii małżeńskiej przepracowuje się wszelkie problemy, jakie istnieją w małżeństwie: zarówno aktualne, jak i te z przeszłości, jeszcze nie przepracowane.

Różne kryzysy w związku pojawiają się w różnym czasie i z wielu powodów. Nadmierne skupienie się na pracy, narastające zmęczenie i frustracja - wszystko to prowadzi do zachwiania właściwej komunikacji w związku. Jeśli w małżeństwie są dzieci, to kwestie ich wychowania stanowią jeden z najczęstszych powodów kłótni i niezgody.

Brak szacunku, utrata zdolności komunikacji, uciekanie od problemów, nadmierne oczekiwania wobec partnera, w końcu – traktowanie go jak wroga, to podstawowe problemy w małżeństwie, które prędzej czy później doprowadzają do zachwiania fundamentów związku. 

Jeśli sytuacja jest zaostrzona na tyle, że małżonkowie nie są w stanie sami poradzić sobie ze wszystkimi problemami w małżeństwie, z pomocą przychodzi właśnie terapia małżeńska.

Terapia małżeńska – kiedy?

Silne, negatywne emocje, biorące górę nad zdrowym rozsądkiem sprawiają, że komunikacja, a więc podstawowy budulec związku, ulegają zachwianiu. Zamiast dialogu, wkracza krzyk i złość, a także oddalanie się od siebie. Jeśli pomimo kilkukrotnych prób porozumienia się ze sobą, kryzys nadal nie maleje, warto zgłosić się po pomoc.

Terapia małżeńska dla par polega na spotkaniach z psychoterapeutą, który obserwuje dialog małżonków, a także stara się poznać ich problemy i odkryć ich źródło. Terapeuta jest „dobrym duchem” dla małżeństwa, pewnego rodzaju moderatorem ich komunikacji.

Para uczy się na nowo ze sobą rozmawiać: o problemach i emocjach. Dzięki ponownemu nawiązaniu dialogu, znów stają się dla siebie przyjaciółmi i nie walczą ze sobą.

Podstawą terapii jest znalezienie i zrozumienie źródła problemów, a także przepracowanie go przez oboje małżonków. W większości przypadków, jeśli chęć zmian i porozumienia wynika tak samo z obu stron, małżeństwo udaje się uratować i nie dochodzi do rozwodu.

Odbudowanie więzi i pohamowanie złych emocji nie jest łatwe i zajmuje sporo czasu – efekt jest jednak wart wysiłku i poświęcenia. Zwykle pary po terapii małżeńskiej żyją ze sobą w zgodzie już przez cały czas!

Zobacz także: Leworęczność u dzieci - czy jest dziedziczona?

Zagłosuj

Opowiesz o swoich problemach lekarzowi lub psychoterapeucie?

Liczba głosów:

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Co-sie-dzieje-z-organizmem-po-odstawieniu-alkoholu-12791'
1 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-dr-Dabrowskiej-jadlospis-dla-diety-owocowo-warzywnej-8269'
2 string '/Zdrowie/Choroby/glukoza-norma-cukru-prawidlowy-poziom-cukier-w-moczu-jak-wyglada-badanie-8582'
3 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-szyi-z-lewej-strony-i-karku-przyczyny-leczenie-profilaktyka-9942'
4 string '/Zdrowie/Choroby/jeczmien-na-oku-przyczyny-objawy-leczenie-domowymi-sposobami-rodzaje-9176'
5 string '/Zdrowie/Sport/cwiczenia-na-brzuch-plaski-brzuch-boczki-uda-8480'
6 string '/Zdrowie/Choroby/Bol-z-tylu-glowy-po-lewej-stronie-po-prawej-przyczyny-zagrozenie-9917'
7 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dieta-Dukana-jadlospis-Co-jesc-w-kazdej-fazie-diety-bialkowej-8017'
8 string '/Zdrowie/Psychologia/Test-Becka-skala-depresji-Becka-czy-mam-depresje-rozwiaz-test-8431'
9 string '/Zdrowie/Domowe-sposoby/Kiedy-zrobic-test-ciazowy-najwczesniej-rano-czy-wieczorem-kalkulator-11645'
10 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dzieki-temu-napojowi-schudniesz-3-kg-w-tydzien-13394'
11 string '/Zdrowie/Psychologia/Depresja-objawy-psychiczne-somatyczne-a-smutek-test-na-depresje-8430'
12 string '/Zdrowie/Choroby/cholesterol-calkowity-cholesterl-ldl-jak-obnizyc-jakie-produkty-jesc-8372'
13 string '/Zdrowie/Dieta-i-odchudzanie/Dna-moczanowa-dieta-Z-jakich-produktow-nalezy-zrezygnowac-9624'