Czym jest terapia Gestalt i dla kogo w szczególności jest polecana?

Hanna Skowron 19.09.2018
Terapia Gestalt
Fotografia: Fotolia

Istnieje wiele zróżnicowanych sposobów pracy z pacjentem, stosowanych w psychoterapii. Jedną z najbardziej popularnych metod terapeutycznych jest tzw. terapia Gestalt. Dla kogo jest przeznaczona? Jakie są zalety tego podejścia terapeutycznego?

Psychoterapia to zespół metod psychologicznych, ukierunkowanych na poprawę dobrostanu psychicznego. Z pomocy psychoterapeuty korzysta się m.in. w przypadku zaburzeń i problemów psychicznych, takich jak depresja, nerwice, fobie, obsesje. Wyróżnić można wiele rodzajów psychoterapii, zróżnicowanych pod kątem założeń, metod i celów terapeutycznych. Do najbardziej popularnych należą: psychoanaliza, terapia poznawczo-behawioralna, terapia humanistyczna, terapia psychodynamiczna oraz terapia Gestalt.

Terapia Gestalt – co to jest

Terapia Gestalt (słowo „Gestalt” oznacza w j. niemieckim: „kształt”, „forma”, „figura”) została opracowana przez niemieckiego psychologa, Fritza Perlsa w połowie XX wieku. Nurt Gestalt nawiązuje częściowo do psychoanalizy i behawioryzmu, jest również bliski psychologii humanistycznej (zwłaszcza terapii C. Rogersa oraz logoterapii, opracowanej przez V. Frankla). Terapię Gestalt charakteryzuje holistycznie rozumiana filozofia człowieka, w której akcentuje się emocjonalne oraz cielesne odczuwanie. Z tego powodu istotna w tej terapii jest relacja między terapeutą a pacjentem, zorientowana na otwarcie, dialog i poszanowanie.

Terapia Gestalt – dla kogo?

Terapia Gestalt bywa zalecana różnym grupom osób. Ten rodzaj terapii sprawdza się przede wszystkim w przypadku:

W nurcie Gestalt odnajdują się również inne osoby, które pragną pracować nad rozwojem samoświadomości.

Terapia Gestalt może jednak okazać się mniej skuteczna w przypadku poważniejszych zaburzeń osobowości oraz chorób psychicznych, w których mamy do czynienia z występowaniem psychoz. Wówczas bardziej skuteczna bywa farmakoterapia połączona z innym rodzajem terapii indywidualnej lub grupowej.

Terapia Gestalt – zasady

Terapia Gestalt, jak każda metoda psychologiczna, bazuje na podstawach filozoficznych. Gestalt bliskie jest zwłaszcza dwóm istotnym nurtom filozofii XX wieku – fenomenologii i egzystencjalizmowi. Z nich czerpie niektóre założenia teoretyczne, dotyczące świadomości, emocjonalności czy rozumienia człowieka w kontekście egzystencjalnym.

Istotne w nurcie Gestalt są między innymi:

  • nastawienie na działanie „tu i teraz” (zajmowanie się teraźniejszością)
  • akceptacja siebie, swoich potrzeb i oczekiwań
  • poszerzanie świadomości
  • poszerzanie pola przeżywania (doświadczanie różnych emocji)
  • wyrażanie własnych potrzeb
  • poczucie odpowiedzialności za siebie
  • odrzucenie oczekiwań otoczenia, które są sprzeczne z wiedzą na swój temat.

W realizacji założeń Gestalt dużą rolę pełni osoba terapeuty, który powinien cechować życzliwy stosunek do pacjenta.

Zobacz także: Omamy często świadczą o chorobie psychicznej. Najczęstsze rodzaje halucynacji

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Opowiesz o swoich problemach lekarzowi lub psychoterapeucie?

Liczba głosów:

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Więcej newsów