10 rzeczy, których trzeba się nauczyć przed trzydziestką. Ułatwią wejście w dorosłość

Anna Respondek 11.09.2017
Urodziny
Fotografia: EAST NEWS

Zawsze można ich użyć jako wymówki. 

Pewnie nie raz słyszeliście od rodziców, że czas najwyższy wziąć życie w swoje ręce i stanąć na nogi, ponieważ nikt nie zrobi tego za nas. Kiedy przekracza się magiczną granicę 20 lat, świat nie wydaje się być taki straszny, jednak z każdym rokiem okazuje się, że życie zdecydowanie nie zamierza nas oszczędzać.

Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Nie warto załamywać rąk, trzeba podnieść wysoko głowę i się ogarnąć. A jeszcze lepiej zdążyć z tym przed 30., ponieważ potem życie staje się jeszcze trudniejsze i wymagające. Dziennikarze Highsnobiety.com postanowili podzielić się z czytelnikami swoją tajemną wiedzą i ujawnili czego warto się nauczyć, zanim stuknie nam trzydziestka. 

giphy-downsized

Organizacja czasu

Aby dobrze zorganizować czas nie potrzeba żadnych specjalnych zdolności. Istnieje wiele nowoczesnych aplikacji, które zapamiętają za nas co i kiedy powinniśmy zrobić. Co więcej, te informacje zasypują nas z każdej strony, mail przypomina nam o spotkaniach i zobowiązaniach, telefon również ma taką opcję. Nawet Facebook wprowadził możliwość organizacji czasu i zapisywania czekających nas "przygód". Dlatego właśnie zapominalstwo nie może być już wymówką, dobrze jest wybrać choć jedną aplikację, z którą nam najbardziej po drodze i zapisywać w niej wszystko na bieżąco.

Równowaga

Wkraczając w dorosłość jesteśmy zmuszeni do zatroszczenia się o aspekty życia, których wcześniej nie zauważaliśmy. Okazuje się wtedy, że pieniądze mimo wszystko nie rosną na drzewach i istnieje coś takiego, jak praca, która jest bardzo ważnym elementem życia. Jednak należy pamiętać, że nie najważniejszym. Potrzeba osiągnięcia sukcesu nie jest niczym złym, jeśli tylko zachowujemy odpowiednią równowagę. Dlatego właśnie warto nie zapominać o najbliższych, którzy nas otaczają i wspierają. Zaniedbywanie jednej sfery życia, na poczet drugiej, nigdy nie jest dobrym wyjściem. 

giphy-downsized

Panowanie nad wydatkami

No tak, znowu te pieniądze. Choć oczywiście nie są najważniejsze, to jednak nie da się bez nich żyć. Panowanie nad swoją rozrzutnością, to niełatwa sprawa, ale to jedyny sposób, aby w przyszłości do czegoś dojść.  Na pierwszym miejscu zajmij się zawsze rachunkami, to one powinny zostać spłacone w pierwszej kolejności. Dzięki temu zobaczysz ile pozostało pieniędzy na szarą rzeczywistość i ewentualne przyjemności. 

Rozwój

Bardzo łatwo popaść w stagnacje, kiedy do czegoś się już dojdzie. Nie mamy wtedy ochoty na zmiany, a rozwój osobisty odkładamy na bok. Nauka jest męcząca, dlatego po przejściu całej ścieżki edukacji, odkładamy ją na bok. A świat jest przecież dużo większy niż nam się wydaje i zawsze warto znaleźć temat, który nas zainteresuje. Jeśli nie mamy czasu wyjść na zajęcia, zawsze pozostają kursy online poszerzające perspektywę równie dobrze. 

giphy-downsized

Rozwój duchowy

Dobrze najpierw nauczyć się słuchać i myśleć, zanim zacznie się komentować. To bardzo trudne i zazwyczaj ludzie dążą do tego całe życie, jednak warto nigdy z tego nie rezygnować. Dzięki temu nasze zdolności interpersonalne rosną z każdym dniem, stajemy się bardziej empatyczni, a wyrażając swoje zdanie, nie traktujemy go jako "prawdy objawionej". Każdy ma prawo się mylić. 

Rozwój fizyczny

Umysł funkcjonuje dobrze tylko wtedy, kiedy ciało czuje się zadbane. Dlatego warto nie zapominać o zdrowiu fizycznym, które ma realny wpływ na to, jak nam się myśli i jak się czujemy. Odpowiednia dieta, dużo ruchu, raz na jakiś czas "odpust" i pozwolenie sobie na jakieś "niezdrowe" przyjemności. To droga, którą powinien obrać każdy człowiek. 

giphy-downsized

Bycie sobą

Różnimy się między sobą i właśnie dlatego jesteśmy tak bardzo wyjątkowi. Ale to również sprawia, że nie jesteśmy w stanie przyjaźnić się ze wszystkimi. I nie ma w tym nic złego. Choćbyśmy starali niewiadomo jak mocno, zawsze znajdzie się osoba, którą zdenerwuje nasze zachowanie. Dlatego właśnie warto być uprzejmym i kulturalnym, ale nie warto zmieniać zdania, jak chorągiewka. Takich ludzi nikt nie szanuje. 

Małe przyjemności

Kto zadba o nas tak dobrze, jak nie my sami. Małe przyjemności są dobre dla wszystkich i pomagają w tym całym bałaganie zachować resztki optymizmu. Na pracy i obowiązkach świat się nie kończy, dlatego warto czasami wybrać się na wycieczkę, kupić sobie coś ekstrawaganckiego, albo przespać cały dzień na kanapie, jeśli właśnie tego potrzebujemy. 

giphy-tumblr (10)

Wybieraj mądrze

Jeśli nie chcesz mieć poczucia, że kilka lat na studiach to zmarnowany czas, to warto się dobrze zastanowić, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Nie ma oczywiście nic złego w myleniu się. Każdy ma prawo do błędu i każdy ma prawo taki błąd naprawić.

Oczekiwania społeczeństwa 

Były, są i będą, jednak to nie znaczy, że trzeba się nimi nad wyraz przejmować. Jeśli mamy inne zdanie na jakiś temat, chcemy spróbować czegoś nowego, albo wybiegamy poza kanony, to nie oznacza, że popełniamy błędy i musimy się komuś z nich tłumaczyć. Trzeba umieć postawić odpowiednią granicę, aby wpływy z zewnątrz nie zrujnowały nam życia. 

Myśli, że to ma sens? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów