Życie z wiecznym chłopcem to nie bajka. Na czym polega syndrom Piotrusia Pana?

Piotruś Pan
Fotografia: Shutterstock

Syndrom Piotrusia Pana to zespół cech przykrych szczególnie dla partnera lub partnerki takiej osoby. Piotruś Pan nie chce dojrzeć, gardzi obowiązkami i jest nieprzystosowany do życia. Bycie z taką osobą to prawdziwe wyzwanie. Zobacz, jak wyglądają związki osób z syndromem Piotrusia Pana.

Organizuje spontaniczne wyjazdy nad morze, urządza romantyczne kolacje na dachu, bez okazji wręcza kwiaty - taki partner to ideał. W końcu czujesz się adorowana i nie musisz przejmować inicjatywy. Jednak kiedy związek wkracza na dalszy etap, a ty chciałabyś porozmawiać o podziale obowiązków albo przedstawić go rodzicom, on czmycha, gdzie pieprze rośnie. Brzmi znajomo? Być może trafiłaś na wiecznego chłopca, czyli faceta cierpiącego na syndrom Piotrusia Pana. Co ciekawe, dotyczy on nie tylko mężczyzn, ale i kobiet w relacji.

Zobacz także: DDD, czyli w pułapce dzieciństwa. Kim są dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych?

Syndrom Piotrusia Pana - co to jest

Każdy z nas przechodzi okres dojrzewania, kiedy z dziecka "przepoczwarzamy się" w dorosłego. Piotruś Pan też doznaje przemiany, ale tylko fizycznej. W głębi duszy pozostaje niedojrzały. Syndrom Piotrusia Pana to termin, który został zaczerpnięty z bajki Jamesa Matthew Barriego. Piotruś Pan uciekł z realnego świata do Nibylandii, aby móc pozostać wiecznym chłopcem. 

Mężczyzna lub kobieta z syndromem Piotrusia Pana nie udaje się do bajkowej krainy, ale też bierze nogi zapas. Przed dojrzałością, zobowiązaniami, poważnymi rozmowami, chorobą partnera, jego narzekaniem. Tak można by wyliczać bez końca. Choć Piotruś Pan jest dorosły ciałem, w środku pozostaje małym, rozkapryszonym dzieckiem, które nie chce dojrzeć pod względem emocjonalnym czy społecznym.

Nie zapłaci rachunków, nie odda auta do warsztatu, zapomni nakarmić dzieci, ze sklepu wróci z tylko z gazetą i kawą i jeszcze się obrazi, jeśli zwrócisz mu uwagę. Dlaczego? Bo osoba z syndromem Piotrusia Pana dba tylko o siebie i jest egocentryczna, jak dziecko. Robi to, na co ma ochotę i koniec. W dzieciństwie to działało, dlaczego nie miałoby działać teraz? 

Syndrom Piotrusia Pana - objawy i przyczyny

Jak się objawia syndrom Piotrusia Pana? Czy to choroba psychiczna, zaburzenie osobowości czy zaburzenie emocjonalne? Jeśli poniższe symptomy powtarzają się i utrudniają funkcjonowanie bliskich takiej osoby, można zacząć się niepokoić.

Mężczyzna (lub kobieta) z syndromem Piotrusia Pana:

  • nie umie wyrażać emocji - może się rozczulać nad sobą, histeryzować albo tłumić uczucia;
  • jest egocentrykiem i narcyzem;
  • nie umie podejmować decyzji lub je odwleka;
  • boi się samotności;
  • za wszelką cenę chce zaimponować otoczeniu, marginalizuje rodzinę;
  • nie umie przepraszać;
  • nie przyznaje się do błędu, wina leży zawsze po stronie tej drugiej osoby;
  • w partnerce szuka matki;

Skąd się bierze syndrom Piotrusia Pana? Prawie zawsze chodzi o wychowanie. Rodzice nie pozwolili dorosnąć takiemu dziecku w obawie przed samotnością. Piotrusie często byli wyczekiwanymi pociechami. Nie stawiano im żadnych wymagań i granic, odpuszczano obowiązki. To skutkuje nieprzystosowaniem do dorosłego życia i lękiem przed dojrzałością.

Zobacz także: Borderline to chaos w umyśle i niestabilność emocjonalna. Czym objawia się zaburzenie osobowości borderline?

Syndrom Piotrusia Pana - a związki

Mężczyzna z syndromem Piotrusia Pana to barwny motyl, dusza towarzystwa, człowiek działający magnetyzująco na kobiety. Początki z nim to euforia i sielanka. Porywa cię na lunch nad rzekę, na weekend planuje szalony wypad za miasto, a kiedy wracasz już od progu czekają na ciebie płatki róż. Zakochany partner z syndromem Piotrusia Pana nie robi tego dla ciebie, ale dla siebie - jest zafascynowany swoją wizją miłości.

Przez pierwsze miesiące związku kobieta czuje się z nim w siódmym niebie. W końcu ktoś ją docenia i w dodatku to romantyk. Problem robi się, kiedy trzeba pójść po zakupy i zapełnić lodówkę, zamówić hydraulika do domu czy zapłacić rachunki. Wtedy facet z syndromem Piotrusia Pana najchętniej by zniknął. To, do czego chcesz go zmusić, nie pasuje do jego wyobrażenia wygodnego życia.

Syndrom Piotrusia Pana jeszcze większy problem stanowi w związku, w którym ma się pojawić dziecko. Przestraszony odpowiedzialnością i czekającymi na niego zobowiązaniami mężczyzna może nagle zniknąć. Jeśli zdecyduje się pozostać, wszystkie obowiązki spadną na matkę, a on prawdopodobnie pozostanie kumplem dla syna lub córki. Pobawi się z nim w Indian i puści latawce, bo przecież zabawę Piotruś Pan lubi najbardziej. Z czasem dzieci wyrosną z zabawy i wtedy infantylne zachowanie tatusia może im zacząć przeszkadzać.

Partnerka z syndromem Piotrusia Pana może być szczytem marzeń dla mężczyzny, który pragnął roztoczyć opiekę nad słabszą istotą i marzycielką, nieprzystosowaną do życia. Na początku może być dumny z faktu, że jest głową rodziny. Z czasem jednak praca na kilka etatów (w pracy, w domu i z dziećmi) może mu się po prostu znudzić.

Syndrom Piotrusia Pana - leczenie i pomoc

Jak pomóc mężczyźnie lub kobiecie z syndromem Piotrusia Pana? Przede wszystkim najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce się żyć z taką osobą. Zmiana charakteru osoby z syndromem Piotrusia Pana wcale nie jest taka prosta, ponieważ sama musi ona chcieć się zmienić. Psychologowie radzą, by nie krytykować jej, ale chwalić, jak dziecko, ale też przy okazji starać się nauczyć dorosłych zachowań. Kiedy twój facet przynosi nowy gadżet sklepu zamiast mleka dla dziecka, nie krzycz, ale postaraj się spokojnie wytłumaczyć, o co ci chodzi. 

Jeśli twoja cierpliwość się skończy, można próbować osobę z syndromem Piotrusia Pana namówić na psychoterapię (w parze z partnerką lub indywidualnie). To nie będzie łatwe, ponieważ nie widzi ona problemów w sobie, ale może uratować związek.

Zobacz także: Niedojrzałość emocjonalna może dotyczyć także ciebie. Jak wygląda leczenie?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów