Czym jest świadomy sen i jak go wywołać?

Czym jest świadomy sen i jak go wywołać?
Fotografia: Shutterstock

W stanie świadomego snu osoba śpiąca ma pełną kontrolę nad swoim snem i jest świadoma jego treści. Jak nauczyć się świadomie śnić?

Świadomy sen określany jest także jako sen przejrzysty, sen wiedzy lub sen jasny. Osoba będąca w takim stanie jest doskonale świadoma tego, że śni, jednak udaje jej się zachować jasność myślenia. Wprowadzania się w świadomy sen można się nauczyć, wymaga to jednak odpowiedniego treningu oraz dużo cierpliwości i pozytywnego myślenia.

Zobacz także: Hormon szczęścia – jakie są jego źródła i rola w organizmie?

Świadomy sen – co to?

Będąc w stanie świadomego snu, człowiek na kontrolę nad swoim snem. Taka osoba czuje, że jest w realnym świecie, jednak jednocześnie może robić rzeczy, które normalnie są niewykonalne. Świadomy sen często uznawany jest za zjawisko parapsychologiczne czy paranormalne.

Pojęcie to wymyka się naukowym opisom, jednak świadomego snu może nauczyć się każdy. Ze świadomym snem wiążą się także zjawiska z pogranicza jawy i snu takie, jak paraliż senny czy fałszywe przebudzenie.

Świadomy sen – jak mieć świadomy sen?

Sposoby wywoływania świadomego snu są różne. Wszystkie jednak wymagają wcześniej wspomnianego pozytywnego myślenia, cierpliwości oraz odpowiedniego treningu. Połączenie tych czynników umożliwia wywołanie stanu świadomego snu i utrzymanie kontroli nad nim.

Sposoby wywoływania świadomego snu dzielą się na trzy kategorie. Są to metody psychologiczne, metody fizjologiczno-farmakologiczne oraz inne.

Z kolei sam świadomy sen można podzielić na dwa główne typy. Są to WILD (Wake Inducted Lucid Dream), czyli sen w który wchodzi się bez utraty świadomości lub tylko z bardzo krótkim okresem jej braku. Drugim typem świadomego snu jest DILD (Dream Inducted Lucid Dream), czyli sen, w którym jeden z elementów snu uświadamia nam sam fakt, że śnimy.

Zobacz także: Lunatykowanie, czyli aktywność fizyczna w trakcie snu. Jak się objawia?

Świadomy sen – zalety

Badania pokazują, że co piąty człowiek co najmniej raz w życiu doświadczył stanu świadomego snu. Świadomy sen może sprawdzić się m.in. w zwalczaniu koszmarów, a także jako narzędzie służące rozwojowi zdolności twórczych czy samopoznaniu.

Podaje się, że stanu świadomego snu może doświadczyć każda osoba i nie są do tego potrzebne żadne warunki wstępne.

Świadomy sen – techniki wywoływania

Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś uzyskał stan świadomego snu w naturalny sposób. Przydatne okazują się tu różne techniki, które to umożliwiają.

Metody psychologiczne

  • Technika MILD – jest to pamięciowe wywoływanie świadomych snów. Polega ona na rozpoznawaniu różnych elementów onirycznych na jawie, zapamiętywaniu ich i późniejszym pamiętaniu, aby rozpoznać je także we śnie.
  • Autosugestia – należy położyć się spać z intencją przeżywania świadomego snu.
  • Zapamiętywaniu snów – ta metoda polega na zapamiętywaniu szczegółów snów, poprzez np. zapisywanie ich w dzienniku. Pamiętanie poszczególnych elementów snów jest kluczem do świadomego śnienia. Ważne jest jednak to, aby zapisywać je od razu po przebudzeniu.

Metody fizjologiczno – farmakologiczne

  • Drzemka – Drzemka w ciągu dnia daje większą możliwość świadomego snu niż długi sen w nocy. Ta metoda polega na wykorzystaniu stanu wzmożonej senności np. w godzinach popołudniowych.
  • Technika „szamańska” – Polega ona na spożywaniu przed samym snem naparów albo palonego suszu z konkretnych roślin, aby wywołać świadomy sen. Ta metoda stosowana najczęściej jest przez szamanów z Meksyku, stąd też wywodzi się jej nazwa.
  • Technika WBTB – jest to technika polegająca na przerywaniu cyklu snu. Osoba śpiąca budzi się po kilku godzinach, aby później ponownie położyć się spać z zamiarem świadomego snu.

Również techniki relaksacyjne takie, jak medytacja ułatwiają uzyskanie świadomego snu.

Zobacz także: Syndrom sztokholmski – na czym polega?

 Sny mogą dużo powiedzieć o prawdziwych pragnieniach danej osoby. Podobnie jest ze znakami zodiaku. Które z nich mogą być dla ciebie toksyczne?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów