Stany lękowe - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Hanna Skowron 24.09.2018
Stany lękowe
Fotografia: Shutterstock

Stany lękowe zdarzają się niemal każdemu – u jednego będzie to jednorazowa sytuacja, inni doświadczają ich niemal codziennie. Wszystko zakodowane jest w psychice, skąd pochodzi lęk. 

Lęk rodzi się w sytuacji poczucia zagrożenia. Czasem są to obawy uzasadnione, w niektórych zaś przypadkach nie mają one żadnego racjonalnego podłoża. Stany lękowe to właśnie ten stan, w którym odczuwa się silny lęk i niepokój, pomimo tego, że realnie nic złego się nie dzieje. Stanom lękowym mogą towarzyszyć oprócz objawów psychicznych, także te somatyczne.

Stany lękowe – objawy

Strach jest naturalną reakcją psychiki na sytuację zagrożenia. Pozwala to na niemal instynktowną ucieczkę od zagrożenia. Czasem jednak zdarza się tak, że poczucie lęku i zagrożenia pojawia się w sytuacji zupełnie neutralnej i jest nie do opanowania. Sytuacja taka może zdarzyć się jednorazowo, na przykład w sytuacji obniżenia odporności psychicznej (choroba, wypadek, trauma), jednak jeśli pojawia się częściej, trzeba przyjrzeć się temu zjawisku dokładniej.

Do najczęstszych objawów, świadczących o stanie lękowym, należą:

  • Uczucie zdenerwowania, przerażenia
  • Przyspieszona akcja serca
  • Wzrost ciśnienia tętniczego krwi
  • Drżenie mięśni i kończyn
  • Suchość w ustach
  • Zimny pot
  • Zawroty głowy.

Chory najczęściej odczuwa irracjonalną obawę o zdrowie i życie swoje oraz swoich bliskich.

Nie jest to sytuacja jednorazowa, chwilowa, a przewlekły stan. Uczucie nieznośnego napięcia i strachu towarzyszy choremu często przez cały dzień, niezależnie od tego, gdzie się znajduje i co robi. Na dłuższą metę taki stan rujnuje psychicznie i pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Fatalne samopoczucie psychiczne powoduje przede wszystkim wycofanie się z życia towarzyskiego i zamknięcie we własnych czterech ścianach.

Stany lękowe utrzymujące się przez długi czas i nie tracące na sile mogą przerodzić się w depresję lękową.

Stany lękowe – leki i leczenie

Lęk ma swoje źródło w psychice, dlatego to właśnie ją należy uleczyć w pierwszej kolejności. Jeśli zauważasz u siebie powyższe lub podobne objawy, rozsądnie będzie zgłosić się do lekarza. Na początku może to być lekarz rodzinny, który po zebraniu wywiadu, wypisze skierowanie do psychologa lub psychiatry – w zależności od konieczności.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia stanów lękowych jest psychoterapia. Najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z irracjonalności swoich obaw i dotarcie do ich źródła.

W zależności od stopnia nasilenia objawów i przyczyn lęku, spotkania z psychoterapeutą mogą być wystarczające lub potrzebne może być wdrożenie leczenia farmakologicznego. Jeśli lęki są na tyle silne, że zaburzają lub wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, wspomagająco stosuje się leki o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.

Dla poprawy codziennego funkcjonowania warto stosować techniki relaksacyjne i wspomagać się łagodnymi, najlepiej ziołowymi środkami uspokajającymi: naparami z melisy czy kozłka lekarskiego.

Zobacz także: Osobowość schizoidalna – oziębłość emocjonalna i brak potrzeby interakcji z innymi ludźmi

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

nerwica
Rozwiąż quiz

Czy masz skłonności do nerwicy?

nerwica

1. Jak reagujesz, kiedy ktoś zrani cię swoimi słowami?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów